Katarzyna Figura, VIVA! czerwiec 2015, 12/2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF
NIEZWYKŁE HISTORIE

Droga ku sławie Katarzyny Figury była kręta i pełna skandali. Jak dziś wygląda życie aktorki?

„Po tym, co przeszłam, mogę powiedzieć, że jestem niezniszczalna”

Gabriela Czernecka 22 marca 2021 20:43
Katarzyna Figura, VIVA! czerwiec 2015, 12/2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF

Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Zjawiskowo piękna, niebanalna, utalentowana, przede wszystkim jednak jedyna w swoim rodzaju. Jej droga ku sławie wcale nie była taka łatwa, a gdy już osiągnęła szczyt kariery, życie prywatne mocno ją poturbowało. „To była długa i wyczerpująca droga. Rzeczywiście, po tym, co przeszłam, mogę powiedzieć, że jestem niezniszczalna”, mówiła Krystynie Pytlakowskiej przed laty w wywiadzie dla magazynu VIVA!. Jak przebiegała jej kariera? Jak pokonała demony przeszłości? Jak dziś wygląda jej życie? Oto niezwykła historia Katarzyny Figury. 

Katarzyna Figura kariera

Swoją karierę Katarzyna Figura zaczęła od epizodycznych roli w filmach Kingsajz Krzysztofa Kieślowskiego czy Pociąg do Hollywood Wojciecha Jerzego Hasa. Długie blond włosy, wydatny biust, smukła sylwetka i ogromny talent sprawił, że z dnia na dzień okrzyknięto ją polską seksbombą. Miała wówczas zaledwie 25 lat. 

ZobaczKatarzyna Figura obchodzi dziś urodziny! Przypominamy, jak zmieniła się na przestrzeni lat

„Jako siedmiolatek, trafiłem na plan „Kingsajzu”, gdzie zobaczyłem gołą Kasię Figurę. Chyba to ukształtowało moje życie erotyczne”, wyznał w jednym z wywiadów Borys Szyc. W 1994 roku po raz pierwszy zagościła na rozkładówce polskiego wydania magazynu Playboy, a jej urodą zachwycała się cała Polska. Za pięknym wyglądem szedł także ogromny talent. Aktorka zagrała w filmie Autoportret z kochanką Radosława Piwowarskiego w 1996 roku. Produkcję promował odważny plakat, na którym 34-letnia aktorka prezentowała się w samej bieliźnie. Rok później wcieliła się w niezapomnianą rolę Rysi w komedii Juliusza Makulskiego Killer.

Katarzyna Figura młoda
Fot. PAP-Wojtek Stein /bp/

Sekstelefon i Katarzyna Figura

Film okazał się hitem kasowym, a dwanaście miesięcy później pojawiła się druga część produkcji. W jednej ze scen filmu na korcie tenisowym pojawił się billboard ze zdjęciem Katarzyny Figury, promującym sekstelefon - pod koniec lat 90. w Polsce numer telefonu rozpoczynający się na 0700  łączył z linią, na której dzwoniący mogli wysłuchać erotycznych historii bądź rozmów z kobietami lekkich obyczajów. W komedii przedstawiono zdjęcie Kasi Figury oraz informację, że można intymnie porozmawiać z aktorką. Do dziś nie wiadomo, dlaczego taką scenę zawarto w produkcji, ale bezpośrednia aluzja do sekstelefonu łączącego z Katarzyną Figurą wywołała sporą konsternację u widzów. 

Wątek sekstelefonu Katarzyny Figury był także szeroko komentowany przez media. W końcu aktorka zdecydowała się skomentować całą sytuację, mówiąc wprost, że było to kolejne doświadczenie aktorskie i literackie: „Pisałam opowiadania, które potem nagrywałam w studio radiowym, czyli dokładnie tak, jakbym nagrywała audycję. Nie traktowałam tego jak dorabiania. Ludzie słuchali moich wynurzeń, mojego głosu nagranego na sekretarkę. Chcieli dowiedzieć się czegoś na mój temat. Moi fani nie dzwonili pod numer sekstelefonu. A jeśli zdarzali się tacy, byli zawiedzeni”, wyznała w rozmowie z Kafeteria.pl. 

Katarzyna Figura stylizacja
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Aktorka nigdy nie bała się odważnych ról i jak sama przyznała wówczas, była to jedyna z możliwość jej ekspresji aktorskiej. „Grałam postać doświadczającą erotycznych doznań, nawet nie seksualnych. Jednak polska opinia zupełnie nie była przygotowana do takiej formy aktywności aktorskiej. Wrzucono mnie do jednego worka z seks telefonami. I do końca życia będę musiała się z tego tłumaczyć”, wyznała w innym z wywiadów.

Zobacz również: Katarzyna Figura obchodzi dziś 59. urodziny! Oto wszystkie niebanalne role aktorki

„Rozpisywano się potem w mediach o »sekstelefonie Katarzyny Figury«, tymczasem ja po prostu czytałam erotyczne opowiadania, często zresztą bardzo dowcipnie napisane. Wszystko było tak skonstruowane, że ktoś, kto dzwonił pod ten numer, odnosił wrażenie, że ze mną rozmawia”, wyjaśniła z kolei w swojej „Byli tacy, co dzwonili po kilkanaście razy tego samego dnia i spotykał ich zawód, bo słyszeli ciągle to samo. Autorką tych erotycznych opowiadań byłam ja i dwójka zaprzyjaźnionych dziennikarzy. Fabularnie bazowałam na swoich osobistych doświadczeniach, ale sporo wniosły też moje role. Świetnie się przy tym pisaniu bawiliśmy i moim zdaniem nie było w tym nic skandalizującego”, mówiła.

Aktorka długo walczyła z łatką seksbomby. „Często sama siebie zadziwiam: To ja zagrałam taką postać?! Tak prowokująco? Dokonując zawodowych wyborów, mam mnóstwo wątpliwości, ale odważnie pokonuję wyzwania”, wyznała przed laty Krystynie Pytlakowskiej dla magazynu VIVA!. Uznanie krytyków przyniosły jej role w takich filmach, jak AjlawjuŻurek, czy Ubu król. W 2002 roku Katarzyna Figura wcieliła się w rolę seksownej pielęgniarki w filmie Kariera Nikodema Dyzmy.

Katarzyna Figura kariera
Fot. Mikulski/AKPA

Ostatecznie trzykrotnie gościła na łamach polskiej wersji Playboya (1994, 1997 oraz 2008 roku). Niewielu jednak wie, że miała kiedyś propozycję wzięcia udziału w sesji do amerykańskiej wersji magazynu: „W USA propozycję dostałam od samego redaktora naczelnego Playboya. W Polsce nie mieliśmy jeszcze naszej edycji. Po długich namowach, w ostatniej chwili się rozmyśliłam i odwołałam zdjęcia. Wtedy czułam, że jeszcze nie jestem na to gotowa, chociaż proponowali mi za to zawrotną jak na tamte czasy kwotę. Uciekłam przestraszona na lotnisko. Później zastanawiałam się, czy dobrze zrobiłam, bo od sesji w Playboyu zaczęła się kariera filmowa wielu aktorek z Hollywood”, zdradziła kiedyś na swoim Instagramie. 

Choć łatka seksbomby przylgnęła do niej na lata, to w końcu udowodniła, że jest aktorką wybitną i zdolną do poświęceń do roli. W 2006 roku na potrzeby spektaklu Alina na zachód wystawianego w Teatrze Dramatycznym ogoliła głowę. W trakcie przedstawienia widzowie mogli obserwować aktorkę w peruce, którą ta zdejmowała w kluczowym momencie. Drastyczna zmiana wyglądu nie zaszkodziła jej w rozwoju kariery. 

Katarzyna Figura łysa
Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTE

Aktorka występowała w wielu zagranicznych produkcjach. Na koncie ma udział w filmach węgierskich, czechosłowackich, hiszpańskich czy włoskich. Królowała w teatrze i na filmowym planie, ale w domu była „po prostu mamą”. Życie jej jednak nie oszczędzało i kilka lat temu znalazła się na rozdrożach...

Katarzyna Figura 2006
Fot. PAWEL MIZERSKI/REPORTER

Życie prywatne Kasi Figury

W 2012 roku Katarzyna Figura wyznała w wywiadzie, że była ofiarą przemocy domowej ze strony męża. „Jako człowiek jestem pełna strachu, niepewności. Na scenie czy przed kamerą idę na całość, jakby wyzwalam się. W życiu ulegam, poddaję się. Jestem ofiarą… To jakiś mój dramatyczny paradoks.  I mój mąż to wykorzystał. Uderzył w najbardziej czuły punkt. Odkąd się poznaliśmy, żyję w matni. Tyle razy nachodziły mnie myśli, że już nie dam rady, że jestem nad przepaścią. Jeszcze chwila i… Ale zawsze tą najważniejszą myślą było, że są dzieci i nie mogę, po prostu nie mogę im tego zrobić. Jak żyłyby z obciążeniem, że matka nie wytrzymała…”, wyznała w rozmowie z Krystyną Pytlakowską dla magazynu VIVA!. 

ZobaczKatarzyna Figura: „Trzeba żyć i trwać po to, żeby stare rozdziaływreszcie się domknęły”

Katarzyna Figura, VIVA! wrzesień 2012, NEWS_D
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

Zapytana o to, dlaczego przez tyle lat oszukiwała nie tyle wszystkich dookoła, ile samą siebie, przyznała wprost: „Wszyscy w jakiś sposób tworzymy wizję samych siebie. Żyłam w rozdarciu. Chciałam mieć dom, męża, dzieci, stabilizację. Tak, to było myślenie życzeniowe. Ja naprawdę wierzyłam, że kiedyś będzie dobrze, że on się zmieni: po ślubie, po dziecku, po drugim dziecku. Ale się nie zmieniał. I dziś największą pretensję mam do siebie, że pozwoliłam mu się upokarzać. Przez tyle lat. Że nie potrafiłam się otrząsnąć, pozbierać”, mówiła.

Dziś Katarzyna Figura najgorsze ma za sobą. Złe wspomnienia pozostawiła w tyle, wiedzie spokojne życie w Gdyni, która stała się jej azylem. „Czuję, że znalazłam moje miejsce, dobre dla mnie i moich bliskich. Jestem na Wybrzeżu szczęśliwa”, przyznała w 2015 roku w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim dla magazynu VIVA!. „W Gdyni poczułam... wolność, nieograniczone możliwości – fascynujący potencjał, jakbym na nowo zaczęła oddychać, żyć(..). Z całą siłą dotarło do mnie, jak wielkiemu wyzwaniu stawiłam czoła, żeby w wieku 51 lat zmienić całe moje życie”.

Katarzyna Figura, VIVA! wrzesień 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek/LAF AM

„Jestem osobą publiczną, mam duży dorobek, ludzie znają mnie z filmów, teatru i telewizji. Ci ludzie rozumieli, jak wiele miałam do stracenia, mówiąc publicznie o bolesnych sprawach prywatnych. Dla wielu kobiet moje wyznanie stało się impulsem, by zawalczyć o siebie i o swoje życie”, przyznała. 

Katarzyna Figura wróciła do kina, wciąż gra w teatrze, nadal zachwyca urodą i talentem, ale przede wszystkim znów cieszy się życiem, bo jak mówi: „Trzeba żyć i trwać po to, żeby stare rozdziały wreszcie się domknęły, a nowe zaczęły się pisać. Życie jest piękne!”.  

Katarzyna Figura, Viva! 06/2015
Fot. Bartek Wieczorek

Styl Katarzyny Figury można określić dwoma słowami - sportowa elegancja. Aktorka stawia przede wszystkim na wygodne kreacje, ale przy tym podkreśla atuty swojej sylwetki. Oto elementy garderoby w stylu Kasi Figury!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.