To jedyna królowa babcia na świecie. Kim jest Ashi Kesang Choden z Bhutanu?
W maju świętowała 92. urodziny
Bhutańska rodzina królewska cieszy się wielką sympatią fanów na całym świecie. Obecny władca Jigme Khesar Namgyel i jego ukochana Jetsun Pema z pewnością się do tego przyczynili. Uważa się ich za jedną z najpiękniejszych królewskich par. Rozwijają kraj, wprowadzają liczne reformy, a także robią wszystko, by polepszyć życie mieszkańców. Wśród dynastii Wangchuck jest jednak jeszcze jedna osoba, która zasługuje na szczególne wyróżnienie... Jest nią jedyna na świecie królowa babcia, 92-letnia Ashi Kesang Choden, którą w Bhutanie nazywa się „Królewską Babcią”. Co o niej wiemy?
Ashi Kesang Choden – kim jest królowa babcia Bhutanu?
Królowa babcia Bhutanu niedawno obchodziła 92. urodziny. Ashi Kesang Choden przyszła na świat 21 maja 1930 roku. Ashi Kesang Choden zdobyła odpowiednie wykształcenie. Uczyła się w St Joseph’s Convent w Kalimpong w Indiach i Londynie.
Jej życie zmieniło się diametralnie, gdy los połączył ją z księciem Bhutanu. Przy jego boku odnalazła miłość i szczęście. Jigme Dorji Wangchuck i Kesang Choden stanęli na ślubnym kobiercu w 1951 roku w pałacu Ugyen Pelri Thang. Rok później Ashi została królową małżonką, gdy Jigme Dorji Wangchuck wstąpił na tron po śmierci ojca. Rodzina Wangchucków szybko się powiększyła. Królewska para doczekała się piątki pociech. Jednym z nich jest czwarty król Bhutanu, który abdykował na rzecz swojego syna.
Zobacz też: Wielka Brytania. Przyjaciółka księżnej Diany w ostrych słowach o nowym sezonie „The Crown”
Ashi Kesang Choden zawsze podejmowała wiele inicjatyw społecznych. Dbała o zachowanie unikalnej sztuki, architektury i sprawowała opiekę nad dziedzictwem kulturowym kraju. Królowa babcia zajmuje się także promocją badań i stypendiów. Ashi Kesang Choden zapewniła utrzymanie dla 200 mnichów w klasztorach Bumthang, Dokar Phurdrub Gompa i Euto Gompa w Paro czy Nyala Gompa w Trongsa. Podjęła decyzję o budowie drugiej świątyni w dolinie Paro, a także nakazała wznieść 108 czortenów okalających najmłodszą ze świątyń w Kurdże.
Sama odwiedza regularnie miejsca kultu religijnego w Bhutanie i Indiach. Pełni również rolę patronki modlitw w intencji pomyślności i bezpieczeństwa króla, kraju i narodu.
Ashi Kesang Choden Wangchuck, babcia króla Bhutanu, 1974
Ashi Kesang Choden jeszcze kilka lat temu pojawiała się na oficjalnych uroczystościach, wypełniając królewskie obowiązki. Królowa babcia Bhutanu cieszy się dużym szacunkiem wśród poddanych. Z okazji 87. urodzin wydano książkę „The Heart of a Sacred Kingdom, Her Majesty the Royal Grandmother Ashi Kesang Choden Wangchuck: A Lifetime of Service to the People and Kingdom of Bhutan”. Z kolei w dniu 89. urodzin otrzymała wyjątkowe życzenia od poddanych. „Wszystkiego najlepszego z okazji 89. urodzin Jej Królewskiej Mości Królewskiej Babci Ashi Kesang Choeden Wangchuck. Chcielibyśmy złożyć nasze szczere modlitwy i pokorne życzenia długiego życia Waszej Królewskiej Mości, Pokoju i pomyślności w Królestwie oraz przesłać Wam naszą miłość i szacunek”, napisano.
Źródło: Wikipedia, Facebook, http://blueblood-royals.blogspot.com/
Sprawdź też: Wielka Brytania. Tak wygląda Halloween u księżnej Kate i księcia Williama
Ashi Kesang Choden Wangchuck, babcia króla Bhutanu, 2008