Grażyna Kulczyk, Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, 2000 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News
Historie miłosne

Poświęciła swoją karierę dla męża, on był zbyt zajęty interesami. Historia miłości Grażyny i Jana Kulczyków

Kochali się przez 33 lata

Marcjanna Maryszewska 29 lipca 2022 13:03
Grażyna Kulczyk, Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, 2000 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Przez lata byli power couple świata biznesu. Choć początkowo oboje planowali błyskotliwą karierę prawniczą, z biegiem lat wszystko się zmieniło. Jan Kulczyk został przedsiębiorcą. Wsparcie ukochanej żony, Grażyny Kulczyk, okazało się wówczas bezcenne. Aby wspomóc zapracowanego męża, porzuciła marzenia oraz karierę, aby zająć się domem i dziećmi, podczas gdy biznesmen efektywnie pomnażał ich majątek. Ambicje Grażyny Kulczyk sięgały jednak znacznie wyżej… Co dziś robi?

Jan i Grażyna Kulczyk. Historia miłości

Zakochali się w sobie w trakcie studiów. Oboje uczęszczali na prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jan marzył, aby zostać wybitnym prawnikiem. Grażyna natomiast skrycie pragnęła związać swoje życie ze sztuką. Wpadli na siebie na balu absolutoryjnym prawników na macierzystej uczelni, między nimi błyskawicznie zaiskrzyło. „Był uroczy. Inny niż wszyscy, dowcipny, inteligentny, zaskakujący”, wspominała Grażyna w wywiadach. Niedługo później zostali parą.

Zobacz: Grób Jana Kulczyka skrywa pewną tajemnicę. Rodzina miliardera zadbała o konkretne przesłanie

Jan Kulczyk nie wytrwał długo w swoich marzeniach. Do pewnego momentu robił karierę na uczelni, gdzie uzyskał tytuł doktora, jednak dzięki wsparciu rodziców zajął się biznesem. Grażyna trwała zaś u boku ukochanego, z którym wzięła ślub na początku lat 70. Małżonkowie zajęli się rozwijaniem swoich karier. Jan coraz prężniej działał jako biznesmen. Z ojcem Henrykiem importował produkty do Niemiec, i tym sposobem zarobił pierwszy milion dolarów. Grażyna Kulczyk natomiast realizowała się w pracy naukowej na uczelni, aplikację zrobiła w Zielonej Górze. Ona także bardzo ciężko pracowała na swój sukces. 

Grażyna Kulczyk, Jan Kulczyk, bal Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, styczeń 2003 rok
Fot. Prończyk/AKPA
Grażyna Kulczyk i Jan Kulczyk, bal Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, styczeń 2003 rok

Był to bardzo trudny i wymagający czas dla kobiety. Gdy na świecie pojawiła się ich córka Dominika, Grażyna zdecydowała się porzucić pracę na uczelni, aby zająć się dzieckiem i domem. Niedługo później małżonkom urodził się syn Sebastian. Z zapracowanym partnerem nie była w stanie dzielić obowiązków domowych, choć nie ukrywała, że bardzo potrzebowała wsparcia ukochanego. Niejednokrotnie wypominała mu, że to dla niego porzuciła swoją karierę. Na dodatek dokuczliwa okazała się samotność, gdy jej bliscy zaczęli oddalać się, nie mogąc pojąć problemów Grażyny. Przecież z pozoru niczego jej nie brakowało… Oprócz męża u boku. Szybko okazało się, że pieniądze to nie wszystko.

Dawne przyjaciółki nie rozumiały mnie, zazdrościły mi 500-metrowego domu, ciuchów. A ja im zazdrościłam, że swoich mężów mają przy sobie, że oni dbają o remont mieszkania, pomagają wychowywać dzieci. Jan pojawiał się w domu tylko na weekend. A one mówiły: »Głupia, przynajmniej możesz sobie kupić futro«”, tłumaczyła w wywiadzie dla „Twojego Stylu”.

Czytaj także: Joanna Przetakiewicz i Jan Kulczyk po rozstaniu wciąż się przyjaźnili. Dlaczego ich związek nie przetrwał?

Grażyna Kulczyk, Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, 03.07.2005 rok
Fot. Krzysztof Jarczewski/Forum
Grażyna Kulczyk i Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, 03.07.2005 rok

Jan i Grażyna Kulczyk. Ambicje wzięły górę nad życiem w cieniu męża

Grażyna Kulczyk bardzo chciała być aktywna zawodowo. Przez lata skupiała się tylko na obowiązkach żony i matki, lecz ostatecznie stwierdziła, że teraz jest jej czas na realizowanie swoich ambicji. Podobnie jak mąż postanowiła postawić na biznes. Dlatego w latach 80. zajęła się importem rowerów z Tajwanu. Początki nie były proste nie tylko ze względu na barierę językową, lecz także dlatego, że w tym biznesie była jedyną kobietą. Pomimo trudności, udało się jej odnieść sukces, który zaostrzył apetyt Grażyny Kulczyk na więcej.

Jako miłośniczka sztuki zainwestowała w projekt Starego Browaru, otworzonego w 2003 roku w Poznaniu. Budowlę uznano za dzieło architektury i obsypano licznymi nagrodami. Małżeństwo Kulczyków od lat wspierało polską kulturę i kolekcjonowało dzieła, jednak za sukcesem centrum handlu i sztuki stała wyłącznie Grażyna Kulczyk. „Wszystko, co mam, zarobiłam sama. Owszem, przez wiele lat pracowaliśmy razem. W pierwszym okresie naszego małżeństwa właściwie wspólnie kreowaliśmy nasz biznes. Jan, wielki wizjoner, rozwijał kolejne firmy, a ja byłam jego operacyjnym zapleczem”, wyznała w wywiadzie dla „Forbes”.

Czytaj także: Jan Kulczyk z życia czerpał pełnymi garściami, a jaki był naprawdę? Tak wspominają go bliscy

Grażyna Kulczyk, Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, lipiec 2004
Fot. Prończyk/AKPA
Grażyna Kulczyk i Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, lipiec 2004

Rozstanie i śmierć Jana Kulczyka

Dwa lata po otwarciu Starego Browaru nastąpił rozpad małżeństwa Kulczyków. Jan i Grażyna oficjalnie rozstali się w 2006 roku w Londynie, po 33 latach wspólnego życia. Sprawiedliwie podzielili swój majątek i rozeszli się w dobrej atmosferze. Dla Grażyny Kulczyk był to ogromny przełom w karierze biznesowej. Dzieci pary także ruszyły w ślady rodziców i z powodzeniem pną się po kolejnych szczeblach zestawień polskich miliarderów. Dominika i Sebastian w 2022 roku znaleźli się na liście Top10 Najbogatszych Polaków według „Forbes”. 

Jan Kulczyk po rozwodzie spadł na moment z pierwszego miejsca najbogatszych Polaków, ale szybko wrócił na szczyt. Jakiś czas później ułożył sobie życie z młodszą od siebie Joanną Przetakiewicz. Zmarł w Austrii w 2015 roku. I to była żona była wówczas tą osobą, która specjalnie udała się do Wiednia, aby sprowadzić jego ciało do Polski.  

Sprawdź również: Burzliwe rozstanie nie stanęło na drodze do przyjaźni. Oto historia Hanny Śleszyńskiej i Piotra Gąsowskiego

Grażyna Kulczyk, Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, 2000 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News
Grażyna Kulczyk i Jan Kulczyk, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, 2000 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.