Reklama

Jakub Błaszczykowski wychował się koło Częstochowy. Już od czwartego roku życia interesował się piłką nożną, w którą grał ze swoim bratem Dawidem. Trzy lata później zaczął trenować w Rakowie Częstochowa, gdzie spędził aż osiem lat. Później jego kariera zaczęła nabierać tempa. Były kadrowicz udowodnił, że ma nie tylko ogromny talent, ale również wielkie serce. W wolnych chwilach pomaga potrzebującym. Jak dzisiaj wygląda życie popularnego sportowca?

Reklama

Jak dzisiaj wygląda życie Jakuba Błaszczykowskiego?

Jakub Błaszczykowski stał się legendą za życia. Najbardziej związany jest z Krakowem. To właśnie tam się rozwijał i dzięki temu trafił do Borussii Dortmund. Co więcej, grał też w Wolfsburgu czy Fiorentinie. Przypomnijmy, że w 2019 roku postanowił zakończyć swoją karierę w reprezentacji Polski. Nie oznacza to jednak, że raz na zawsze zapomniał o swojej pasji. Jest właścicielem części akcji Wisły Kraków, czyli klubu, dzięki któremu został mistrzem Polski.

Do dzisiaj Kuba Błaszczykowski uchodzi za jednego z najbardziej uznanych kadrowiczów. Wziął udział w mistrzostwach Europy w 2012 i 2016 roku oraz Mistrzostwach świata w 2018 roku.

Jakub Błaszczykowski po zakończeniu kariery postanowił wrócić do swojego starego klubu, do którego ma ogromny sentyment. Chciał na nowo odbudować jego morale, ponieważ to właśnie tam utytułowany sportowiec zaczynał swoją prawdziwą przygodę z piłką nożną. Na początku pożyczał pieniądze, które pomogły drużynie. Następnie Kuba zapewnił, że będzie grać ze swoimi kolegami z klubu. Robił wszystko, by Wisła Kraków wyszła z kryzysu. „W życiu zazwyczaj zadaję sobie pytanie, czego ja chcę. A ja chciałem wrócić. Mówię szczerzę, cały czas mam wątpliwości, czy Wisłę uda się uratować, ale wygrał u mnie głos serca. Porwałem się na szaleńczy krok, ale nie żałuję”, wyjaśniał piłkarz. Były kadrowicz miał grać w klubie i otrzymywać 500 złotych miesięcznie, ponieważ według regulaminu tyle wynosi najniższa stawka dla profesjonalnego piłkarza. Jakub Błaszczykowski dodawał, że zarobione pieniądze odda na rzecz biletów dla wychowanków z domów dziecka. „Wisła to klub, który dał mi szansę zaistnieć. Rodzice i babcia wpajali mi, by nie zapominać, skąd się pochodzi, i doceniać, co w życiu osiągnąłem”, słyszeliśmy z jego ust.

Co ciekawe, niechętnie udziela wywiadów. W ostatnim czasie było ich bardzo mało. Nie lubi też opowiadać o swoim zaangażowaniu w pomoc innym. Kuba Błaszczykowski regularnie bierze udział w akcjach charytatywnych. Ostatnio jego fundacja Ludzki Gest przekazała aż 400 tysięcy złotych na pomoc w walce z koronawirusem oraz ćwierć miliona złotych dla osób z Ukrainy.

Piłkarz na swoim koncie ma wiele osiągnięć. Przypomnijmy, że jest dwukrotnym mistrzem Niemiec, zdobywcą pucharu i superpucharu tego kraju oraz finalistą UEFA w barwach Borussii Dortmund. Jest też dwukrotnym laureatem Plebiscytu „Piłkarz Roku”. Został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast za swoje zaangażowanie w pomoc innym został wyróżniony Orderem Uśmiechu i Medalem Świętego Brata Alberta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wzruszające słowa i tłumy ludzi. Tak pożegnano Jana Nowickiego

Beata Zawrzel/REPORTER

Kuba Błaszczykowski — życie prywatne i działalność społeczna

Syn Zygmunta i Anny Błaszczykowskich ma starszego brata Dawida. Co więcej, 37-latek w swoim życiu musiał zmierzyć się z ogromną tragedią. Gdy miał zaledwie 11 lat jego ojciec zamordował jego matkę. Później trafił pod opiekę do swojej babci Felicji Brzęczek. To był dla niego trudny czas, jednak udało mu się pozbierać. Co więcej, sportowiec studiował na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku turystyka i rekreacja. W 2016 roku obronił pracę dyplomową, dzięki czemu uzyskał tytuł licencjata. Obecnie jest mężem Agaty Gołaszewskiej, z którą doczekał się trzech pociech: Oliwii, Leny i Fabiana.

Kuba Błaszczykowski słynie z pomocy innym. Nie ukrywa, że wspiera akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz program „Szlachetna Paczka”. Dodatkowo jest założycielem Fundacji „Ludzki Gest”, która powstała w Opolu. Co roku placówka organizuje Ogólnopolski Turniej Halowy Piłki Nożnej Młodziaków „Kuba Cup” w Truskolasach. Fundacja wraz z Kulczyk Foundation wspiera nocne dyżury Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, które prowadzone są przez Fundację — Dajemy Dzieciom Siłę.

Początkiem 2018 roku Fundacja Kuby Błaszczykowskiego otrzymała nagrodę Serce dla Sportu w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Z okazji dzisiejszych urodzin sportowca, życzymy mu wszystkiego, co najlepsze.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Czy Tomasz Kammel jest zakochany? Tak dziennikarz mówił o związkach

SKRABA/East News
Reklama
Reklama
Reklama