Izabella Cywińska nie żyje. Wielka Dama polskiego teatru zmarła w wieku 88 lat
„Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju”, pożegnano ją
W nocy z soboty na niedzielę media obiegła smutna informacja. Nie żyje Izabella Cywińska, uznana reżyserka filmowa i teatralna, która stworzyła m.in. serial „Boża podszewka”. Wiadomość o jej odejściu przekazał Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. Artystka miała 88 lat.
Izabella Cywińska nie żyje. Przyczyna śmierci
We wpisie zamieszczonym na Facebook podkreślono zasługi Izabelli Cywińskiej dla świata sztuki.
„Wczoraj odeszła Wielka Dama polskiego teatru, Izabella Cywińska. Rozmawialiśmy telefonicznie w ten wtorek, jak co tydzień: o teatrze i o polityce, i trochę o nadchodzących świętach. O zdrowiu — broń boże, to od roku był temat zakazany. — Jak mama się czuje? — miałem zaszczyt tak panią Izę nazywać. — Szkoda czasu, synku. Boli jak zaraza, więc nie ma co gadać. Jak na chwilę przestaje, czytam to nasze wydawnictwo na stulecie Nowego. Świetne jest. — Cieszę się. To zadzwonię jeszcze w Wigilię… Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju”, napisał w sieci Piotr Kruszczyński.
Nie podano, jaka była przyczyna śmierci uznanej reżyserki. Jednak z powyższego wpisu można wnioskować, że od roku Izabella Cywińska zmagała się z poważną chorobą.
Czytaj także: Agnieszka Woźniak-Starak tuż przed świętami pożegnała ukochanego przyjaciela. „Serce pęka”
Izabella Cywińska nie żyje. Żegnają ją ludzie ze świata kultury
Również ceniony filmoznawca i krytyk, Łukasz Maciejewski, zamieścił w sieci poruszający wpis. „Iza, Izabella Cywińska. Wigilia, taki czas, że się do siebie dzwoni. Telefon do Izy. Wspomniałem nawet: jeszcze do Izy muszę zadzwonić. W wiadomości Piotra przeczytałem, że nie odbierze. Dzwoniłem do Izy, od czasu do czasu tylko, ale dzwoniłem, pamiętałem, bardzo zawsze była szczęśliwa. (...) To była długa znajomość. Bardzo długa. Obawiam się słowa przyjaźń, nie byłoby uzasadnione, jeśli już to intelektualna”, zakończył.
Pamiątkowy wpis w mediach społecznościowych opublikował także Program Drugi Polskiego Radia.
Czytaj także: Gdy z ukrycia zrobiono jej zdjęcia, mówiła o nich cała Polska. Justyna Steczkowska o cieniach kariery
Kim była Izabella Cywińska? Wielka dama polskiego teatru, pierwsza minister kultury w wolnej Polsce
Izabella Cywińska przyszła na świat we Lwowie 25 marca 1935 roku. Wychowywała się natomiast w Kamieniu Puławskim – rodzinnym majątku na Lubelszczyźnie. Jej rodzina od strony ojca miała korzenie szlacheckie. Zdobyła imponujące wykształcenie: z jednej strony ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, z drugiej reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Ale jej droga wcale nie była usłana różami.
„Na studia reżyserskie dostaję się za trzecim razem. Po pierwszej porażce załamałam się, płakałam dwa dni i płakałabym pewnie dalej, gdyby nie Olga Lipińska, która była już absolwentką i namówiła mnie, żebym nie rezygnowała”, zwierzała się w jednym z wywiadów.
Była intelektualistką, kobietą o niezwykłej klasie. Na przestrzeni lat piastowała m.in. urząd dyrektorki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (lata 1970-1973) czy Teatru Nowego w Poznaniu (od 1973 do 1989 roku).
Była pierwszą ministrą kultury w wolnej Polsce: stanowisko objęła w 1989 roku w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i funkcję pełniła przez dwa lata. Później postanowiła wrócić do zawodu. Od 2008 do 2011 roku piastowała stanowisko dyrektorskie w Teatrze Ateneum w Warszawie. Ponadto współpracowała m.in. z Teatrem Telewizji, tworząc kilka spektakli. „Zawsze byłam szefem”, podsumowywała swoją karierę w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Wielką popularność przyniósł jej serial „Boża podszewka” – napisała do niego scenariusz i reżyserowała go.
Prywatnie była żoną aktora Janusza Michałowskiego (był jej drugim mężem), znanego m.in. z „Seksmisji” i „Vabank” Juliusza Machulskiego. Spędzili razem niemal pół wieku...
Izabella Cywińska, Teatr Ateneum, przedstawienie „Bez Mordu” w reż. Izabelli Cywińskiej, Warszawa, 26.11.2010 rok
Izabella Cywińska, spotkanie poświęcone nowej książce Anny Herbich „Dziewczyny z Solidarności”, Warszawa, 17.10.2016 rok