O TYM SIĘ MÓWI

Impeachment Donalda Trumpa. Senat zdecyduje o losie ustępującego prezydenta USA

Polityk może odpowiedzieć za szturm na Kapitol

Ksenia Krasko 14 stycznia 2021 12:21

W środę wieczorem Donald Trump przeszedł do historii jako jedyny prezydent USA, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia. W przeciwieństwie do pierwszego impeachmentu, wspieranego wyłącznie przez partię Demokratów, tym razem również dziesięciu republikańskich kongresmanów głosowało „za”. Polityk i przedsiębiorca jest oskarżony o „podżeganie do powstania”, czyli namawianie swoich zwolenników do szturmu na Kapitol. O dalszych losach Donalda Trumpa zdecyduje Senat.

Impeachment Donalda Trumpa. Kiedy decyzja?

„Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych wywołał ten zbrojny bunt. On musi odejść. [...] Jest teraz wyraźnym zagrożeniem dla kraju, który wszyscy kochamy”, oświadczyła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów. Impeachment Trumpa poparło 232 kongresmenów, w tym 10 Republikanów, a 197 głosowało przeciw.

Ostateczną decyzję podejmie Senat, jednak Izba Wyższa wznawia posiedzenie 19 stycznia, i dopiero w tym dniu może oficjalnie poinformować o procedurze impeachmentu. Zgodnie z prawem, dopiero następnego dnia Senat będzie mógł podjąć ostateczną decyzję, a będzie to 20 stycznia, czyli data inauguracji nowego prezydenta Joe Bidena. Oskarżenie Donalda Trumpa dojdzie do skutku w przypadku zgody dwóch trzecich senatorów. Kongres może też przyjąć uchwałę, która zakaże politykowi kandydowania w przyszłości.

Ustępujący prezydent USA po raz pierwszy został postawiony w stan oskarżenia pod koniec 2019 roku, za „nadużycie władzy” oraz „utrudnianie pracy Kongresu”.

Prezydent Donald Trump i wiceprezydent Michael Pence, 2016 rok

Donald Trump, Michael Pence, 2016 rok
Fot. Mark Wilson/Getty Images

Oświadczenie Donalda Trumpa ws. szturmu na Kapitol

Donald Trump udostępnił wczoraj nagranie na oficjalnym Twitterze Białego Domu. Nie skomentował procedury impeachmentu, ale odciął się od osób, które szturmowały Kapitol. „Żaden z moich prawdziwych zwolenników nie poprze przemocy politycznej. Żaden z nich nigdy nie okaże braku szacunku dla organów ścigania i amerykańskiej flagi”, podkreślił na nagraniu. „Zdecydowanie potępiam to, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. W naszym kraju nie ma miejsca na przemoc i wandalizm”.

„[...] Demokrata czy Republikanin, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy. Bez wyjątków”, dodał Donald Trump i zapewnił, że osoby, które brały udział w zamieszkach, „poniosą odpowiedzialność”.

Ustępujący prezydent odniósł się także do doniesień, że w najbliższych dniach planowane są kolejne demonstracje jego zwolenników. „Secret Service poinformował mnie o potencjalnych zagrożeniach. Każdy Amerykanin ma prawo, by jego głos został wysłuchany, z szacunkiem i pokojowo. Podkreślam jednak, że nie ma miejsca na przemoc, łamanie prawa i przejawy wandalizmu. Każda osoba musi przestrzegać prawa i poleceń funkcjonariuszy organów ścigania”, zaapelował do swoich wyborców. 

Źródło: BBC, Na Temat

Donald Trump
Fot. Tom Brenner/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.