O TYM SIĘ MÓWI

Impeachment Donalda Trumpa. Senat zdecyduje o losie ustępującego prezydenta USA

Polityk może odpowiedzieć za szturm na Kapitol

Ksenia Krasko 14 stycznia 2021 12:21

W środę wieczorem Donald Trump przeszedł do historii jako jedyny prezydent USA, którego dwukrotnie postawiono w stan oskarżenia. W przeciwieństwie do pierwszego impeachmentu, wspieranego wyłącznie przez partię Demokratów, tym razem również dziesięciu republikańskich kongresmanów głosowało „za”. Polityk i przedsiębiorca jest oskarżony o „podżeganie do powstania”, czyli namawianie swoich zwolenników do szturmu na Kapitol. O dalszych losach Donalda Trumpa zdecyduje Senat.

Impeachment Donalda Trumpa. Kiedy decyzja?

„Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych wywołał ten zbrojny bunt. On musi odejść. [...] Jest teraz wyraźnym zagrożeniem dla kraju, który wszyscy kochamy”, oświadczyła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów. Impeachment Trumpa poparło 232 kongresmenów, w tym 10 Republikanów, a 197 głosowało przeciw.

Ostateczną decyzję podejmie Senat, jednak Izba Wyższa wznawia posiedzenie 19 stycznia, i dopiero w tym dniu może oficjalnie poinformować o procedurze impeachmentu. Zgodnie z prawem, dopiero następnego dnia Senat będzie mógł podjąć ostateczną decyzję, a będzie to 20 stycznia, czyli data inauguracji nowego prezydenta Joe Bidena. Oskarżenie Donalda Trumpa dojdzie do skutku w przypadku zgody dwóch trzecich senatorów. Kongres może też przyjąć uchwałę, która zakaże politykowi kandydowania w przyszłości.

Ustępujący prezydent USA po raz pierwszy został postawiony w stan oskarżenia pod koniec 2019 roku, za „nadużycie władzy” oraz „utrudnianie pracy Kongresu”.

Prezydent Donald Trump i wiceprezydent Michael Pence, 2016 rok

Donald Trump, Michael Pence, 2016 rok
Fot. Mark Wilson/Getty Images

Oświadczenie Donalda Trumpa ws. szturmu na Kapitol

Donald Trump udostępnił wczoraj nagranie na oficjalnym Twitterze Białego Domu. Nie skomentował procedury impeachmentu, ale odciął się od osób, które szturmowały Kapitol. „Żaden z moich prawdziwych zwolenników nie poprze przemocy politycznej. Żaden z nich nigdy nie okaże braku szacunku dla organów ścigania i amerykańskiej flagi”, podkreślił na nagraniu. „Zdecydowanie potępiam to, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. W naszym kraju nie ma miejsca na przemoc i wandalizm”.

„[...] Demokrata czy Republikanin, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy. Bez wyjątków”, dodał Donald Trump i zapewnił, że osoby, które brały udział w zamieszkach, „poniosą odpowiedzialność”.

Ustępujący prezydent odniósł się także do doniesień, że w najbliższych dniach planowane są kolejne demonstracje jego zwolenników. „Secret Service poinformował mnie o potencjalnych zagrożeniach. Każdy Amerykanin ma prawo, by jego głos został wysłuchany, z szacunkiem i pokojowo. Podkreślam jednak, że nie ma miejsca na przemoc, łamanie prawa i przejawy wandalizmu. Każda osoba musi przestrzegać prawa i poleceń funkcjonariuszy organów ścigania”, zaapelował do swoich wyborców. 

Źródło: BBC, Na Temat

Donald Trump
Fot. Tom Brenner/Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?