Reklama

Na dworze sułtana znalazła się przypadkiem. Roksolanę porwali ludzie władcy Imperium Osmańskiego, a następnie trafiła do pałacu. Z czasem zaczęła czuć się tak pewnie, że bez skrupułów stawiała bardzo odważne kroki... Początkowo planowała zdobyć serce sułtana. Później wyznaczała sobie nowe cele i bez problemów pokonywała konkurencję. Finalnie okazało się, że osiągnęła wszystko, co możliwe... Kim była sułtanka, która nie miała żadnych skrupułów?

Reklama

Droga Hürrem do haremu

Informacje na temat narodzin oraz dzieciństwa Roksolany są trudne do zweryfikowania. Pewne jest jednak, że trafiła ona na dwór sułtana przed 1520 rokiem. Wielu badaczy twierdzi, że została ona porwana w 1509 roku, ponieważ wtedy był najazd tatarski w okolicach Rohatynia, skąd miała pochodzić przyszła sułtanka. Twierdzi się również, że ofiarą napaści były także inne dziewczyny. Trafiały one do szkół, gdzie uczono ich zarówno etykiety dworskiej, jak i tańca czy gry na instrumentach. Określa się, że imię Roksolana jest przydomkiem nadanym przez weneckich posłów, które w dosłownym tłumaczeniu miało oznaczać “Rusinka”. Pod analizę badaczy wzięto informacje na temat jej pierwszego syna, który według wielu źródeł miał jasne włosy. Oznaczało to, że kobieta miała słowiańskie pochodzenie. Jednak według listów pisanych przez sułtana Sulejmana do swojej ukochanej wynika, że pochodzi ona z Rusi. Często słychać głosy, że tak naprawdę Roksolana jest polskiej narodowości. Sułtan nazwał ją w korespondencji “różą Kipczaku”, a w tamtych czasach tereny te były pod panowaniem króla polskiego. Jednak do dnia dzisiejszego nie ma pewności jakie naprawdę miała imię oraz gdzie się urodziła.

W wielu źródłach można przeczytać, że Roksolana została zakupiona oraz podarowana sułtanowi Sulejmanowi w czasie, gdy on wstępował na tron Imperium Osmańskiego, czyli w 1520 roku. Była ona darem od samego wezyra Ibrahima. Władca nie miał problemów, aby sypiać z wieloma nałożnicami, jednak z czasem bardzo przywiązał się do swojej sułtanki Hürrem. Według wielu opisów była to młoda, pełna wdzięku kobieta. Dziewczyna nieładna, nieduża, jednak skromna, nad wyraz miła oraz dobrze znająca naturę sułtana. Wielką tajemnicą jest to, w jaki sposób dokonała niemożliwego. W niedługim czasie owładnęła serce sułtana. Z twego powodu była często osądzana o czary. Jednak pewne jest, że nie brakowało jej odwagi i przebiegłości.

Czytaj też: Meghan Markle oburzona słowami Mariah Carey. „Odebrałam to jako obelgę”

Meczet w Stambule, Hagia Sophia

Tolga Ildun / Zuma Press / Forum

Wiele sytuacji z jej życia wskazywało, że doskonale wiedziała co robi i w jaki sposób zwrócić uwagę sułtana Sulejmana. Pewnego razu Hürrem została bardzo dotkliwie podrapana po twarzy przez jedną ze sułtańskich żon, Mahideyran. Wtedy Roksolana postanowiła pokazać władcy kto jest ważniejszy. Stwierdziła, że będzie za każdym razem odmawiać wizyt w jego komnacie. Doskonale wiedziała, że w ten sposób naraża swoje życie. Swoje zachowanie tłumaczyła faktem, że nie chciałaby obrazić sułtana swoim wyglądem. Ta sytuacja sprawiła, że Sulejman obejrzał zadrapaną Hürrem. Padyszach rozkazał swojej żonie wyjaśnić całą sprawę. Zajście to sprawiło, że uczucie do nowej nałożnicy było jeszcze większe, niż na początku. Z czasem Roksolana czuła się coraz pewniej na dworze. Przykładem może być fakt, że gdy pewnego razu w pałacu pojawiły się nowe kobiety, ona padła na ziemię i zaczęła płakać. Jej reakcja odniosła oczekiwany rezultat. Padyszach nakazał odesłać kobiety. Roksolana wiedziała jak w skuteczny sposób wyeliminować konkurencję. Kobieta zaczęła osiągać pierwsze cele. W 1521 roku na świat przyszedł jej pierworodny syn Mehmed. W 1522 roku urodziła córkę Mihrimah. Gdy w 1523 roku urodziła syna Abdullaha nikt nie przypuszczał, że umrze on 3 lata później. Hürrem się jednak nie zatrzymywała, ponieważ w 1524 roku znowu została matką. Tym razem był to syn o imieniu Selim, który później został następcą sułtana Sulejmana. W 1526 roku urodziła Bajezida, a 4 lata później, bo 1530 roku na świat przyszedł Dżihangira. Ilość dzieci, które miała w tamtych czasach sułtanka świadczyły o jej pozycji. W przypadku Hürrem była ona niepodważalna. Faktem jest, że zawsze, gdy jakaś wybranka władcy rodziła mu dziecko, była odsyłana do którejś z jego prowincji i już nie wracała do padyszacha. W przypadku Słowianki było inaczej. Hürrem została w pałacu na zawsze. Prawdopodobnie Sulejman sypiał też z innymi nałożnicami w czasie gdy był już z Roksolaną, jednak żadna nie była dla niego tak ważna jak ona.

W życiu Sulejmana ponad ukochaną kobietą zawsze była jego matka, Hafiza. Przyszłej sułtance nie za bardzo się to podobało. W życiu padyszacha matka miała ogromny wpływ na jego rozwój. To ona go ukształtowała. Hafiza nie była zadowolona z nowej wybranki syna. Widziała, że Roksolana zaczyna mieć na niego większy wpływ niż ona sama. Próbowała odwieść go od przygotowań do ślubu. Jednak Hürrem osiągnęła to co chciała. W 1534 roku wzięła ślub z sułtanem. Niedługo po śmierci Hafizy. Według wielu informacji wynika, że uroczystość ta była pełna przepychu. Miała ona przebijać wszystkie poprzednie.

Warto dodać, że sułtanka Hürrem korespondowała międzyczasie z królem Zygmuntem Augustem. Była to bardzo życzliwa rozmowa z polskim władcą. Przesłała mu zarówno kondolencje po śmierci Zygmunta Starego, jak i podarunki. Wspomniała mu również, że do swojego męża zawsze mówi pochlebnie o Jagiellonach.

Zobacz także: Wielka Brytania. Księżna Kate i książę William zamieszkają w domu ze skandaliczną historią

Pictures From History / Universal Images Group / Forum

Bezwzględna Hürrem w drodze do władzy.

Dwa lata po wyjściu za mąż Roksolana czuła się na tyle pewnie, że przyczyniła się do morderstwa. Pierwszy padł jej ofiarą Paragali Ibrahim Pasza. Był on zarówno najlepszym przyjacielem władcy, jak i jego szwagrem. Uważny przez wielu badaczy za wybitnego dowódcę wojskowego, który brał udział zarówno w bitwie pod Mohaczem, jak i w oblężeniu Wiednia czy I wojnie turecko-perskiej. Dodatkowo był on dobrym dyplomatą znającym 8 języków. Właśnie z tych powodów był dużym zagrożeniem dla żony władcy. W wyniku wielu intryg, których inicjatorką była Hürrem, Ibrahim został oskarżony o spisek. Na rozkaz Sulejmana skazano go na śmierć. 15 marca 1536 roku został uduszony przez niemych katów.

Kolejną śmierć na wskutek działań Roksolany poniósł książę Mustafa. Był on najstarszym synem sułtana i sułtanki Mahidevran. Miał on największe szanse na zostanie następcą tronu. Z tego powodu żona Sulejmana przy pomocy Rüstema Paszy przekonała padyszacha, że jego pierworodny syn ma zamiar zrobić przewrót przeciwko niemu. Kiedy w 1553 roku Mustafa podczas wyprawy wojennej na Persję chciał odwiedzić ojca, został zaatakowany w namiocie. Zmarł na wskutek uduszenia cięciwą łuku. Wraz z nim zginął wnuk władcy, młody Mehmet. Bezwzględne postępowanie sułtanki Hürrem tłumaczono faktem, że jej dzieciom groziło śmiertelne niebezpieczeństwo. W tamtych czasach prawo przyzwalało na mordowanie braci władców jako potencjalnych pretendentów do władzy. Najprawdopodobniej, gdyby Mustafa został sułtanem, wszyscy synowie Roksolany zostaliby zabici.

Po śmierci Sulejmana Wspaniałego w 1566 roku, to właśnie jej syn Selim II został kolejnym sułtanem. Jednak ona nie dożyła tego momentu. Warto dodać, że jej niektórzy synowie zmarli w równie okrutny sposób. Mehmed zmarł 1543 roku śmiercią naturalną; Dżihangir umarł w 1553, prawdopodobnie z bólu po zamordowaniu księcia Mustafy. Stało się to podczas tej samej wyprawy na Persję. Natomiast Bajazyd wraz z dziećmi zostali zamordowani przez osmańskich katów w 1562 roku. Ona jednak zmarła 15 kwietnia 1558 roku. Prawdopodobnie z powodu czerniaka złośliwego. Jej ciało spoczęło w meczecie Sulejmana w Stambule. Śmierć Hürrem wstrząsnęła sułtanem, który przez długi czas nie mógł pogodzić się ze śmiercią ukochanej żony.

Jej droga do władzy była długa i okrutna. Nie miała skrupułów, żeby zabijać zarówno potencjalną konkurencje, jak i wrogów, którzy byli dla niej zagrożeniem. Roksolana, czyli dziewczyna, która tak naprawdę osiągnęła wszystko. Od zwykłej niewolnicy do sułtanki matki oraz największej miłości władcy Imperium Osmańskiego. Taka naprawdę była sułtanka Hürrem.

Reklama

Czytaj również: Diana. The Princess: doskonały dokument o historii księżnej Walii

Pictures From History / Universal Images Group / Forum
Reklama
Reklama
Reklama