Witold Pyrkosz, Krystyna Pyrkosz, żona Witolda Pyrkosza
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Byli razem ponad pięćdziesiąt lat. Oto niezwykła historia miłości Krystyny i Witolda Pyrkoszów

Małżeństwo było ze sobą przez ponad pięćdziesiąt lat

Sabina Zięba 16 czerwca 2021 12:15
Witold Pyrkosz, Krystyna Pyrkosz, żona Witolda Pyrkosza
Fot. East News

Witold Pyrkosz był jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów. Gdy 22 kwietnia 2017 roku media obiegła smutna wiadomość o jego niespodziewanej śmierci, świat kina na chwilę zamarł. 

Chociaż wszyscy wiedzieli, jak wyglądało życie zawodowe zdolnego artysty, o sprawach prywatnych mówił rzadko. Przez ponad pięćdziesiąt lat związany był z ukochaną żoną Krystyną. Poznajcie ich niezwykłą historię miłości...

Krystyna i Witold Pyrkosz: historia miłości

O ich pierwszym spotkaniu mówił: „Był drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, gdy ujrzałem ją w Hotelu Francuskim w Krakowie. Piękna, biust solidna czwórka, długie czarne włosy. [...] Nie była sama, przyszła z kolegami. Dosiadłem się do jej stolika. Niedługo miał być Sylwester, chciałem ją zaprosić, ale ona już się z kimś umówiła. Ale tak ją potem mordowałem telefonami, że w końcu się zgodziła”. Miała wtedy 17 lat.

Witold Pyrkosz, Krystyna Pyrkosz, żona Witolda Pyrkosza
Fot. East News

Początkowo jej rodzice byli przeciwni tej relacji. Powodem była nie tylko 19-letnia różnica wieku, ale i styl bycia Witolda. Wspominał: „Dostałem mieszkanie, wygrałem samochód, pięknego trabanta, rozwiodłem się z pierwszą żoną, możecie sobie wyobrazić, jak wyglądało wtedy moje życie”. Pomimo trudnych czasów, modnie się ubierał i zwracał na siebie uwagę. Nosił marynarki w kratę i spodnie rurki, a Krystyna uciekała dla niego ze szkolnych zajęć. Bliscy w końcu zaakceptowali związek, i w 1964 roku para się pobrała.

CZYTAJ TEŻ: Poruszające wyznanie żony Witolda Pyrkosza: „Nic dobrego mnie już nie czeka”. Żona aktora wciąż nie pogodziła się z jego śmiercią

Było to drugie małżeństwo Witolda Pyrkosza. W połowie lat 50. rozstał się z Ewą Bilewską, swoją pierwszą żoną i matką jego syna Pawła.

Krystyna i Witold Pyrkoszowie prowadzili spokojne życie w okolicach Góry Kalwarii i wychowywali dwójkę swoich dzieci – syna Witolda i córkę Katarzynę. Przez cały okres trwania małżeństwa nie doszło między nimi do większych nieporozumień i kłótni. Tworzyli szczęśliwą parę do końca dni aktora, przez 54 lata... 

Witold Pyrkosz z żoną Krystyną, 2005 rok

Witold Pyrkosz z żoną Krystyną
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.