To była miłość od pierwszego wejrzenia. Oto historia miłości Ranii i króla Abdullaha II
Jak wyglądał ślub królowej i króla Jordanii?
Abdullah II i Rania al-Abd Allah tworzą jedną z najpiękniejszych królewskich par na świecie. Małżonkowie cieszą się ogromną sympatią zarówno swoich poddanych, jak i fanów na całym świecie. W głównej mierze to zasługa królowej Jordanii, która przyciąga uwagę swoją dobrocią, charyzmą i inspiruje tysiące kobiet do walki o swoje prawa. Poznaj historię miłości królewskiej pary, która jest ze sobą już niemal trzy dekady.
Historia miłości królowej Ranii i króla Abdullaha II
Każda historia miłości jest inna i na swój sposób wyjątkowa. A jak było w przypadku tej pary?
Wykształcona, ambitna, pewna siebie i zdeterminowana do tego, by zmieniać świat. Rania pochodzi z palestyńskiej rodziny lekarskiej. Nie posiada arystokratycznych korzeni. Przyszła królowa wychowywała się wraz z dwójką rodzeństwa w mieście Tulkarm. Rodzice zadbali o to, by zapewnić pociechom najlepsze wykształcenie. Córka Faisala Sedkiego al-Yassina ukończyła studia ekonomiczne na Amerykańskim Uniwersytecie w Kairze. Niestety, rodzina doświadczyła dramatu wojny. W związku z konfliktem w Zatoce Perskiej byli zmuszeni uciekać przed ludobójstwem i osiedlili się w Jordanii. Następnie Rania rozpoczęła pracę w dziale marketingu Citibanku, a potem związała się z firmą Apple. Wtedy też poznała swojego przyszłego męża, księcia Abdullaha.
W życiu nic nie dzieje się przypadkowo... Do spotkania pary doszło w styczniu 1993 roku. Rania została zaproszona na przyjęcie organizowane przez księżniczkę Aiszę, na którym miał być również obecny książę Abudllah II. Ten jeden wieczór miał nieodwracalnie zmienić jej przyszłość. Abd Allah ibn Husajn całkowicie stracił dla niej głowę. To była miłość od pierwszego wejrzenia! Prasa podawała: „Spojrzeli tylko na siebie i resztę wieczoru spędzili razem. To miłość od pierwszego wejrzenia”.
Zobacz też: Wielka Brytania: Tak książę Harry i Meghan Markle sprzeciwiali się królewskim zwyczajom
Amman, Jordania. 10.06.1993. Ślub króla Jordanii Abdullaha II (wtedy księcia Abdullaha) i królowej Ranii (wtedy Rania Yassin)
„Kiedy mój wzrok padł na nią, powiedziałem sobie: „Jaka piękna pani! Miała 22 lata i nie spędzała dużo czasu w Jordanii, ponieważ dorastała w Kuwejcie i przeniosła się do Jordanii podczas wojny w Zatoce”, wspominał król wydanej przez siebie książce. Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. „Wiedziałam, że był synem króla Husajna i trochę się tego obawiałam. Trzymałam go z początku na dystans. Wydawało mi się, że skoro jest księciem, musi być playboyem”, mówiła po latach Rania w rozmowie z Harpers Bazaar.
Książę oświadczył się ukochanej na obrzeżach Ammanu Tal Al.-Rumman. Po dwóch tygodniach poznał jej rodziców. Zaledwie po dwóch miesiącach znajomości Rania i Abdullah poinformowali wszystkich o swoich zaręczynach i przygotowaniach do ślubu. Dokładnie 10 czerwca 1993 roku zostali małżeństwem. Uroczystość odbyła się w Pałacu Zahran w Ammanie. Rania wyglądała zjawiskowo w sukni ślubnej z szerokim kołnierzem, misternymi, złotymi detalami i trenem. Całość uzupełniały duże wiszące kolczyki, welon i zdobione koralikami rękawiczki. Za kreację odpowiadał brytyjski projektant Bruce Oldfield.
W dniu ślubu, Rania nie przypuszczała, że wkrótce zostanie królową Jordanii. Dlaczego? Ojciec Abdullaha, król Hussein bin Talal wyznaczył w 1965 roku na swojego następcę wuja księcia – Hassana. Do końca uważano, że to właśnie on zostanie władcą. Król Hussein zaskoczył wszystkich zmianą decyzji w 1999 roku Na łożu śmierci zmienił swój testament. To oznaczało, że Abudllah zostanie królem Jordanii, a Rania królową. Miała wtedy zaledwie 28 lat.
Król Abdullah II, Królowa Rania, 2008 rok
Rania postanowiła wykorzystać swoje możliwości i kontynuowała swoją misję. Abdullah od zawsze był pod ogromnym wrażeniem charyzmy ukochanej, jej niezwykłej odwagi, opanowania. Królowa od lat walczy o zmianę wizerunku, lepszego postrzegania muzułmanów i Arabów na świecie. Przeciwstawia się przemocy i terroryzmowi. Nie nosi też tradycyjnego ubioru. „Wielokrotnie byłam z tego powodu atakowana. Ale moja religia nie wymaga ode mnie zakrywania twarzy czy włosów. To wolny wybór każdej kobiety. I ja zdecydowałam się nie nosić hidżabu”, mówiła.
Rania porywa za sobą tłumy i przyciąga uwagę całego świata działalnością na rzecz kobiet i dzieci. W 2011 roku została uznana przez magazyn Forbes za jedną ze 100 najpotężniejszych kobiet świata. „Kiedy zaczynałam swoją misję, nie używano nawet takiego określenia jak przemoc wobec najmłodszych. Ludzie żyli w zgodzie z tradycją, według niej rodzice mają pełną władzę nad swoimi dziećmi”, mówiła.
W ostatnich latach, królowa rozpoczęła ulepszanie i modyfikację jordańskich szkół, patronuje inicjatywom z dziedziny edukacji i kształcenia, a także powołała swój program stypendialny, który współpracuje z uniwersytetami na całym świecie.
Królewska para Jordanii doczekała się czworga dzieci: przyszłego następcy tronu – księcia Husseina, księżniczki Iman, księżniczki Salmy i księcia Hashema. Abdullah i Rania pragną przekazać im najważniejsze wartości. Zakochani tworzą duet idealny i mocno wspierają się w swojej działalności. „Jestem żoną, mamą, a dopiero później działaczką społeczną, bizneswoman, monarchinią. Mamy czworo dzieci. Mogę oczywiście liczyć na pomoc przy opiece nad nimi, ale są pewne rzeczy, w których nikt mnie nie wyręczy”, mówiła.
Źródło: Kobieta Interia, nowtolove.com.au, www.specialarabia.com
Sprawdź też: Królowa Danii pozbawiła wnuki tytułów książęcych! Małgorzata II miała ważny powód
Królowa Rania, król Abdullah II z dziećmi, 2019 rok
Król Abdullah II, Królowa Rania, styczeń 2022