Reklama

Szwedzka grupa Abba wystąpiła na Eurowizji w 1974 roku, w Brighton. To nie był ich pierwszy raz. Zagrali już wcześniej, zaśpiewali piosenkę „Ring, Ring”, zajęli trzecie miejsce i słuch po nich zaginął. Dopiero „Waterloo” – wbrew skojarzeniom, jakie budzi ten tytuł, okazało się ogromnym sukcesem.

Reklama

„Waterloo”, największy przebój Festiwalu Eurowizji

Minęło 47 lat a piosenka jest cały czas uważana za najlepszą w historii festiwalu. Oto jej fragment :
„O matko, pod Waterloo Napoleon złożył broń
O tak, a ja poznałam swoje przeznaczenie
Całkiem w podobny sposób
Historia z książki na półce
Ciągle się powtarza

Waterloo – ja zostałam pokonana, Ty wygrałeś wojnę
Waterloo – obiecuję kochać Cię na wieki
Waterloo – nie mogę stąd uciec, nawet gdybym chciała
Waterloo – wiem, że moim przeznaczeniem jest zostać z Tobą
Waterloo – wreszcie stawiam czoła mojemu Waterloo”

Abba zmienia reguły: historia jednej piosenki

Może nie są to jakieś oszałamiające słowa, ale piosenka ma dobry rockandrollowy rytm i zaprasza do tańca. Abba przełamała zwyczaje festiwalu. Wcześniej występujący na nim wokaliści pojawiali się ubrani poważnie i wieczorowo. Szwedzi wprowadzili dyskotekowy sznyt. Wystąpili w kolorowych, błyszczących strojach i srebrnych butach na platformach. Byli wtedy pod wpływem glam rocka, co widać było i w muzyce i na scenie. Po raz pierwszy nie zaśpiewali w języku ojczystym, tylko po angielsku (zresztą po tym występie wrócono do zasady, że każdy śpiewa w swoim ojczystym języku. Zniesiono ją na dobre dopiero w 1999 roku). Piosenka zadebiutowała w Szwecji w marcu 1974 roku. Początkowo miała mieć tytuł „Honey Pie”, ale potem został zmieniony. Napisała ją męska połowa zespołu – Bjorn Ulveaus i Benny Anderson. Przygotowania trwały długo, Bjorn i Benny w 1973 roku wyjechali samotnie na wyspę Viggso, by w ciszy i skupieniu pracować nad nowymi kompozycjami.

Zobacz też: Ich przeboje zna każdy... Zobacz, jak wyglądają teraz członkowie zespołu ABBA!

Reklama

Zespół Abba tworzyli: Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Z pierwszych liter ich imion powstała nazwa zespołu. W Szwecji na początku traktowano ją jak żart, istnieje tam bowiem inna Abba - firma produkująca rybne konserwy. Muzycy musieli poprosić spółkę o zgodę, a dostali ją pod warunkiem, że zespół "nie będzie robić niczego, czego można by się było wstydzić". Tytuł „Waterloo" miała także debiutancka płyta Abby, która podbiła świat. Pochodzą z niej takie przeboje jak „Hasta Manana" i „Honey, Honey". Sama zaś piosenka „Waterloo" była pierwszym zagranicznym utworem, który znalazł się na szczycie brytyjskiej listy przebojów. To także jedyna zwycięska piosenka z Eurowizji, która trafiła do pierwszej dziesiątki notowań w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii czy USA. Sukces na Festiwalu Eurowizji na pewno pomógł bardzo grupie Abba w karierze. Nie wiadomo jednak, czy utrzymaliby tę popularność, gdyby nie sukces drugiej płyty, zatytułowanej po prostu „ABBA", po której jeszcze raz wznowiono i ugruntowano popularność „Waterloo".

Reklama
Reklama
Reklama