Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move
O TYM SIĘ MÓWI

„Nie zdecydowałabym się na ciążę w Polsce PiS-u”. Hanna Lis ostro komentuje wyrok TK

Dziennikarka nie kryje negatywnych emocji

Ksenia Krasko 4 lutego 2021 15:48
Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move

Nie milkną komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce. Zgodnie z orzeczeniem, przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z Konstytucją RP. Decyzja ta, uznana przez wiele osób za niesłuszną, budzi kontrowersje. Swój sprzeciw po raz kolejny dosadnie wyraziła Hanna Lis.

Hanna Lis uderza w rząd PiS. Wpis na Twitterze

Dziennikarka nie kryje emocji, jeśli chodzi o to, co obecnie dzieje się w kraju. „Gdybym dziś miała znów 28 lat, nie zdecydowałabym się na zajście w ciążę w Polsce PiS-u”, przyznała otwarcie na swoim Twitterze. „Inaczej niż prezes Kaczyński i biskupi, nie miałabym tyle odwagi, by urodzić dziecko skazane na smierć, a potem bezradnie patrzeć na jego agonię”, dodała, udostępniając najnowszą okładkę tygodnika Polityka.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Hanna Lis komentuje orzeczenie TK. „Jestem matką. Bo chciałam nią być. W nieodległych, a jednak zdających się być prehistorycznymi czasach, to Kobiety decydowały o swoim macierzyństwie”, pisała dziennikarka w grudniu zeszłego roku. „Dziś czytam, że lekarka jednej z prywatnych lecznic odmówiła wypisania pacjentce środków antykoncepcyjnych, powołując się na „klauzulę sumienia”. [...] Rozumiem, że ginekolog położnik może, powołując się na klauzulę sumienia, odmówić wykonania aborcji, ale odmowa przepisania antykoncepcji? Serio?”, zwróciła uwagę na problem wielu kobiet.

Gdy wyrok opublikowano w Dzienniku Ustaw, również odniosła się do sytuacji kobiet w Polsce. „Od dziś zabroniona jest aborcja w przypadku wad letalnych, a zatem takich które skazują płód na smierć tuż po urodzeniu. Kobiety są od dziś zmuszone rodzić płody bezczaszkowe, bezmózgowe, tak dramatycznie i nieodwracalnie uszkodzone, że każda sekunda ich „życia” jest cierpieniem. Bólem, którego nawet najlepsze leczenie hospicyjne nie jest w stanie uśmierzyć”, skomentowała na swoim Instagramie. „Jestem matką dwóch córek, więc mam prawo i obowiązek, aby w moim i moich dzieci imieniu, zapytać rządzących: jakim prawem skazujecie nas na tortury? Nie macie prawa”, dodała wtedy.

Komentujący wpisy dziennikarki są zgodni, że każda kobieta powinna mieć wybór, jeśli chodzi o tak trudne i niewyobrażalnie bolesne decyzje. I trudno temu zaprzeczyć. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.