Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move
O TYM JEST GŁOŚNO

Hanna Lis gorzko o księżach: „Polska jest państwem wyznania rydzykowego”

Dziennikarka zabrała głos w sprawie „Kleru”

Konrad Szczęsny 28 września 2018 08:35
Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move

Nie milkną echa premiery filmu Kler, który na ekrany polskich kin trafi dzisiaj i już teraz został okrzyknięty najbardziej kontrowersyjnem obrazem tego roku. Wywołuje on ogromne emocje zarówno w środowiskach prawicowych i kościelnych, jak i wśród osób o skrajnie odmiennych poglądach. Głos w sprawie zabrała również Hanna Lis, która nie szczędzi duchownym gorzkich słów.

Hanna Lis o filmie Kler Wojciecha Smarzowskiego

W serii wpisów na Twitterze dziennikarka odniosła się do zarzutów dotyczących najnowszego dzieła Wojciecha Smarzowskiego i podkreśliła, że w jej opinii i tak reżyser pewne bulwersujące kwestie dotyczące kościoła pominął, pisząc scenariusz.

„Do oburzonych filmem Smarzowskiego: to tylko film. Rzeczywistość jest znacznie gorsza. Oto jak szef sejmowej komisji sprawiedliwości praw człowieka bronił pedofila w sutannie. P.S.: pomimo wysiłków polskiego Kościoła, jestem wierząca. Jak mawiał Jan Kaczkowski: to tylko korporacja”, podkreśliła dziennikarka, załączając link do artykułu, w którym opisana została wypowiedź Stanisława Piotrowicza, posła Prawa i Sprawiedliwości, który za czasów czynnego wykonywania zawodu prokuratora za wszelką cenę starał się bronić proboszcza z Tyławy oskarżonego o pedofilię, mimo że zgromadzone dowody były miażdżące.

„Oto obrońcy „księdza” Michała Moskwy, który „leczył dziewczynki bioenergoterapeutycznie”, wsadzając im ręce w majtki. Powtórzę: film Smarzowskiego to nic w porównaniu do tego, co zdaję się być kościelno-medialno-państwowym układem. #kler #Smarzowski”, grzmi w kolejnym poście dziennikarka. 

Hanna Lis ostro o ojcu Tadeuszu Rydzyku

W trzecim wpisie Hanna Lis odniosła się do dyskusji, którą wywołały jej poprzednie posty. W ostrych słowach skrytykowała fakt przeznaczania bajońskich sum przez polski rząd na działalność ojca Tadeusza Rydzyka. 

„Ktoś mi tu pisze, że Polska „nie jest państwem wyznaniowym". Otóż jest. Jest państwem wyznania rydzykowego. Na utrzymanie tego „wyznania” podatnicy płacą niemałe pieniądze. Z jakiegoś powodu. #kler”, przekonuje Hanna Lis.

Trudno nie przyznać dziennikarce racji, biorąc pod uwagę doniesienia na ten temat z ostatnich kilku lat. Jak szacuje serwis Pudelek, jedynie w ciągu trzech lat z podatków „20 milionów złotych zapłacono na prywatną szkołę, 26 milionów na odwierty geotermalne, 200 tysięcy złotych na „wzmocnienie wizerunku Polski za granicą”, 140 tysięcy na „promocję czytelnictwa” i półtora miliona na wybudowaną z pieniędzy podatników drogę, prowadzącą do Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej oraz nowego kościoła”.

A to jedynie tylko niektóre z licznych inwestycji Tadeusza Rydzyka, dofinansowywanych przez polski rząd...  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.