Reklama

Rezydencja Clarence House od początku należała do brytyjskiej rodziny królewskiej. Powstała już w 1827 roku, a obecnie zamieszkują książę Karol i księżna Camilla. W czasie II wojny światowej posiadłość służyła jako szpital polowy. To właśnie tam zaraz po ślubie zamieszkali księżniczka Elżbieta i książę Filip, a także urodziła się jedyna córka obecnej królowej, księżniczka Anna. Oto tajemnice Clarence House.

Reklama

Clarence House - historia i ciekawostki

Dom księcia Karola i księżnej Camilli to iście królewska rezydencja. To jedna z wielu posiadłości, które należą do królowej Elżbiety II. Clarence House został wybudowany w 1827 roku, sąsiaduje z pałacem św. Jakuba. Jego budowę rozpoczął książę Clarence, William, który w 1830 roku wstąpił na tron jako król William IV. Rezydencję dostosował do własnych potrzeb. Po jego śmierci, posiadłość trafiła do siostry księżniczki Augusty, Zofii, a w 1840 roku po jej śmierci do matki królowej Wiktorii, księżnej Kentu Wiktoria z Saxe-Coburg-Saalfeld.

Później w pałacu mieszkał syn królowej Wiktorii, Alfred, a gdy zmarł, rezydencję odziedziczył trzeci syn monarchini, który również mieszkał tam do swojej śmierci. Podczas II Wojny Światowej posiadłość ucierpiała w wyniku ataków niemieckich bombowców. W tym czasie służył jako szpital polowy, a później przez lata był odbudowywany przez kolejnych mieszkańców.

Po zakończeniu wielkiego konfliktu Clarence House przekazano księżniczce Elżbiecie i jej mężowi, księciu Filipowi, którzy zamieszkali tam zaraz po ślubie. Później wprowadziła się tam królowa matka, czyli Eżbieta Bowes-Lyon. Niewielu jednak wie, że to właśnie tam na świat przyszła księżniczka Anna, jedyna córka królowej Elżbiety II. Po śmierci królowej matki, pałac przeszedł spektakularny remont, a po jego zakończeniu w 2003 roku wprowadził się książę Karol i księżna Camilla.

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę Harry niezadowolony z decyzji królowej Elżbiety II

Gdzie mieszkają Karol i Camilla - wnętrza Clarence House

Na rezydencję księcia Karola i księżnej Camilli składają się cztery piętra, strych oraz piwnica. Z zewnątrz otoczony jest materiałem zdobniczym (stiukiem) w postaci tynku szlacheckiego. Projektantem wnętrz był John Nash, ale przez lata Clarence House przechodził kilka remontów, co sprawiło, że niewiele zachowało się z oryginalnego projektu. W trakcie renowacji wymieniono m.in. instalację elektryczną, a dzięki projektantowi Robertowi Kime pomieszczenia zyskały nowe dekoracje.

„Przestrzeń jest stosunkowo intymna dla królewskiej rezydencji, a jest tam wiele rodzinnych zdjęć i wiele bardzo interesujących obrazów”, opisuje wnętrza pałacu jeden z Internautów na stronie tripadvisor.com. Niewielu bowiem wie, że wnętrza Clarence House są otwarte dla zwiedzających. Fani rodziny królewskiej mają więc okazję zobaczyć kilka królewskich pokoi, w tym tzw. Lancaster Room, czyli salę przyjęć dla oficjalnych gości, salę poranną, bibliotekę, jadalnią czy pokój przepełniony przedmiotami z podróży ksiećia Karola po całym świecie.

Oczywiście w każdym pomieszczeniu znajdują się pamiątkowe lub oficjalne fotografie rodziny królewskiej lub słynne obrazy, w tym także te, namalowane przez księcia Filipa lub księcia Karola. Co ciekawe, w latach 2003 – 2011 Clarence House był oficjalną siedzibą księcia Williama, a od 2003 do 2012 roku także księcia Harry’ego. Później oficjalną rezydencją braci stał się Kensington Palace, w którym Wiliam mieszka do dziś. Zobaczcie, jak wyglądają wnętrza Clarence House w naszej galerii!

Reklama

Zobacz także: Królowa Elżbieta II w subtelny sposób wyraziła swoje poparcie dla Ukrainy

Reklama
Reklama
Reklama