Królowa Elżbieta II i książę Filip
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Rosyjska baletnica i mąż brytyjskiej królowej. Co łączyło księcia Filipa z Galiną Ułanową?

Sprawdzamy, czy rosyjska baletnica była kochanką księcia

Gabriela Czernecka 25 listopada 2021 18:43
Królowa Elżbieta II i książę Filip
Fot. Getty Images

Domniemane romanse księcia Filipa wielokrotnie trafiały na łamy prasy. Choć nigdy nie udowodniono mu, że zdradzał królową Elżbietę II, to przez lata media nie dawały mu spokoju. Po latach romanse męża królowej powróciły na łamy gazet, a to za sprawą drugiego sezonu serialu The Crown. Wówczas po jednej z najbardziej zaskakujących scen widzowie zaczęli spekulować na temat możliwego romansu między księciem Filipem a rosyjską baletnicą, Galiną Ułanową. Co tak naprawdę ich łączyło?

Galina Ułanowa i książę Filip

Serial The Crown opowiadający o życiu królowej Elżbiety II i jej panowaniu od samego początku wzbudzał ogromne kontrowersje i zainteresowanie widzów. Produkcja cieszyła się popularnością, wielu zastanawiało się, ile przedstawionych w serialu wątków jest prawdziwych. Wśród scen prezentujących losy monarchini pojawiła się też taka, w której poruszono wątek romansów księcia Filipa. „Chciałem przedstawić Filipa w nowym świetle, tak ja nie był do tej pory prezentowany. Myślałem zresztą, że wszyscy wiedzą, że Filip zdradzał królową”, mówił o serialu The Crown scenarzysta. I faktycznie, w pełni mu się to udało. Odkąd wyemitowano drugi sezon The Crownzagraniczne magazyny nie poprzestają na publikacjach pikantnych szczegółów dotyczących romansów księcia Filipa. A było ich naprawdę sporo! Dlaczego przez tyle lat nikt o tym nie pisał? Powód jest dość oczywisty. Nikt nie chciał narazić się królowej. W końcu musiała włożyć naprawdę wiele wysiłku w maskowanie zdrad księcia Filipa.

Zobacz: Dlaczego książę Filip nie był królem, a Kate po intronizacjiWilliama będzie królową?

Wśród scen, która wzbudziła największe wątpliwości dotyczące szczerej relacji królowej z mężem była ta, w której królowa odkrywa zdjęcie baletnicy w bagażu małżonka. Książę Filip  przygotowywał się wówczas do podróży do Australii, gdzie w 1956 roku odbywały się Igrzyska Olimpijskie w Melbourne, które książę jako przedstawiciel rodziny królewskiej miał otworzyć. Kim była kobieta ze zdjęcia? To Galina Ulanowa, jedna z największych baletnic XX wieku. Przez szesnaście lat była primabaleriną w Teatrze Bolszoja. Gdy zakończyła karierę, uczyła kolejne pokolenie rosyjskich tancerzy. Galina w 1956 roku odwiedziła Londyn i czy to właśnie wtedy nawiązała romans z księciem? Czy ich związek miał miejsce nie tylko w serialu The Crown, ale i w rzeczywistości? 

Galina Ulanowa
Fot. Getty Images

Królewski historyk Hugo Vickers w swojej książce z 2017 roku The crown prawda i fikcja wyjaśnia, dlaczego widzowie nie powinni wierzyć w tę historię! Jak pisze Vickers: „Młodzi widzowie nie słyszeli o Ułanowej, ale była niezwykle sławna. Jej wizyta wraz z Teatrem Bolszoja w 1956 roku była wydarzeniem kulturalnym sezonu, prawie tak ekscytującym jak przybycie Nurejewa w 1962 roku. Urodzona w 1910 roku Galina, miała wówczas 46 lat i to niemożliwe, by książę Filip mógł ją spotkać. Jej jedynym kontaktem z Wielką Brytanią był angielski miś, którego kupiła jej mama, gdy miała dwa latka”, zdradza. Okazuje się jednak, że czas, kiedy zarówno książę, jak i baletnica przebywali w Londynie pokrywa się, ale tylko na kilka dni. Czy to nie znaczy, że mieli szansę się spotkać? 

Zobacz również: Oto mroczne sekrety małżeństwa Elżbiety II i księcia Filipa. Z kim zdradzał królową?

„Ulanowa przybyła do Wielkiej Brytanii 1 października, a książę Filip przybył z Sandrigham 9 października i wyjechał w swoją podróż 15 października. Ulanowej towarzyszył przez cały czas jej mąż”, dementuje doniesienia autor książki. Zwraca jednak uwagę na to, że rodzina królewska miała okazję podziwiać taniec rosyjskiej baletnicy, ale książę Filip nigdy nie był na nim obecny. Wygląda na to, że romans księcia Filipa z Galiną Ulanową to jedynie wymysł reżyserów The Crown. Choć kto wie, niektóre źródła podają, że FIlip bardzo umiejętnie skrywał swoje romanse, w końcu żaden z nich nigdy nie ujrzał światła dziennego...  

Galina Ulanowa
Fot. Getty Images

Elżbieta II, książę Filip
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.