Ewa Demarczyk, festiwal w Sopocie, sierpień 1970
Fot. Aleksander Jalosinski / Forum
HISTORIA MIŁOŚCI

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz byli razem prawie cztery dekady. Oto historia ich miłości

„Ewa walczyła o mnie jak lew”

Aleksandra Andrzejak 17 maja 2022 12:45
Ewa Demarczyk, festiwal w Sopocie, sierpień 1970
Fot. Aleksander Jalosinski / Forum

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz byli razem prawie cztery dekady. Poznali się kiedy on miał remontować jej mieszkanie. Przypadkowa znajomość szybko zamieniła się w wielkie uczucie.

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz: historia miłości 

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz poznali się kiedy on miał remontować jej mieszkanie. Historię ich poznania opowiedział Paweł w wywiadzie dla Rzeczpospolitej w lutym w 2021 r. Podczas studiów Rynkiewicz z przyjacielem założyli ekipę remontową. „Okazało się, że do wyremontowania jest właśnie mieszkanie Ewy Demarczyk. Na miejscu poznałem właścicielkę mieszkania. Podczas trwania remontu sporo rozmawialiśmy, okazało się, że mamy wielu wspólnych znajomych. Tak zaczęła się nasza znajomość, która szybko zmieniła się w coś ważnego dla mnie i, jak się okazało, również dla Ewy” - wspominał Paweł. 

Ewa Demarczyk, Paweł Rynkiewicz, maj 1998
Fot. ANNA KACZMARZ/REPORTER

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz, maj 1998

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz: wspólna praca w teatrze 

Po roku ich znajomości jeden z oświetleniowców w teatrze Ewy Demarczyk oświadczył, że wyjeżdża do pracy za granicę. Paweł zaproponował, że go zastąpi. Ewa była zaskoczona jego propozycją. Paweł studiował na kierunku elektrotechnicznym. Zaryzykowali.

„Ewa wiedziała, co chce uzyskać przy pomocy świateł, a ja wiedziałem, jak zrealizować jej wizje. Podobnie czuliśmy scenę i, jak się okazało, podobnie odbieraliśmy nastrój utworów interpretowanych przez Ewę. Nasze długie rozmowy sprawiły, że stopniowo zmienialiśmy oświetlenie w formę scenografii świetlnej. Coś, co wcześniej nie istniało w spektaklach teatralnych”. - wyznaje w wywiadzie z rp.pl Rynkiewicz.

Po czasie Ewa zaproponowała, aby Rynkiewicz przejął obowiązki dyrektora. Tak rozpoczęła się ich współpraca w prowadzeniu Państwowego Teatru Muzyki i Poezji – Teatr Ewy Demarczyk. Prowadzenie teatru stało się dużym wyzwaniem. Jednak Demarczyk i Rynkiewicz wspierali się podczas kryzysu. Ostatecznie teatr został zamknięty w 2000 roku.

Zobacz: Charyzmatyczna, niepokorna, trudna we współpracy... Taka była Ewa Demarczyk

ewa demarczyk unikala mediow
Fot. PIOTR HAWALEJ/REPORTER

Ewa Demarczyk i Paweł Rynkiewicz: "ufaliśmy sobie"

Ewa Demarczyk unikała mediów. Paparazzi wystawali pod jej domem, a nawet potrafili się dopuścić okrutnych kłamstw. Paweł izolował ją od nachalnych reporterów. „Mieliśmy pełne zaufanie do siebie. To prawda, że oficjalnie dostępny dla wszystkich telefon odbierałem jako pierwszy i w zależności od tego, kto dzwonił, przekazywałem słuchawkę lub nie. Jeżeli Ewa nie chciała z kimś rozmawiać, moim zadaniem było grzecznie zbyć rozmówcę. Taka była między nami umowa” - mówi Paweł.

Zobacz także: Ewa Demarczyk była muzą Zygmunta Koniecznego, dlaczego na zawsze się rozstali?

Ewa Demarczyk, festiwal w Sopocie, sierpień 1970
Fot. Aleksander Jalosinski / Forum

Ewa Demarczyk, sierpień 1970

Ewa Demarczyk walczyła o życie Rynkiewicza

W wywiadzie z rp.pl Rynkiewicz wspomina jak wielkim wsparciem obdarzyła go Ewa kiedy był chory. Nie będę opowiadał, jak przeżywała, gdy przeszedłem bardzo poważny incydent zdrowotny. Przez kilka tygodni byłem w śpiączce podłączony do respiratora. Przeżyłem dzięki Niej, dziś jestem bez Niej... - wspomina wzruszony.

„Później dopadły mnie poważne problemy ze zdrowiem i Ewa poświęciła cały swój czas i energię na walkę o moje życie i przywrócenie mnie do jako takiej sprawności życiowej. Lekarze nie dawali mi wielkich szans, Ewa walczyła o mnie jak lew. To dzięki niej, możemy dzisiaj rozmawiać, nie przeszedłem w stan wegetatywny, co rokowano” - dodaje Rynkiewicz. 

Czytaj także: Od przyjaźni do miłości aż po grób. Jerzy i Georgeta Trela byli nierozłączni

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.