Ewa Chotomska przez 17 lat była popularną Ciotką Klotką z "Tik-Taka" i założycielką legendarnego zespołu "Fasolki" 
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER
NIEZWYKŁE HISTORIE

Ewa Chotomska przez 17 lat była popularną Ciotką Klotką z „Tik-Taka” i założycielką legendarnego zespołu Fasolki 

Jak dziś wygląda jej życie? 

Dorota Falkowska 10 kwietnia 2023 07:00
Ewa Chotomska przez 17 lat była popularną Ciotką Klotką z "Tik-Taka" i założycielką legendarnego zespołu "Fasolki" 
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Dziecięcy program „Tik-Tak” dał jej ogromną rozpoznawalność. Pojawiała się w nim przez kilkanaście lat, w każdym odcinku. Bawiła, uczyła, popularyzowała wiedzę, zachwycała barwnymi strojami. Była po prostu Ciotką-Klotką, polską Mary Poppins (często zresztą używała tego porównania). Prywatnie Ewa Chotomska jest córką znanej polskiej pisarki dla dzieci, Wandy Chotomskiej. Poza tym w niezwykle zręczny i kreatywny sposób potrafiła układać teksty piosenek dla najmłodszych. Do dziś kolejne pokolenia nucą: „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda. Tak się zaczyna wielka przygoda”. Jak potoczyło się życie Ewy Chotomskiej?

Ewa Chotomska: dzieciństwo, relacja z mamą

Ewa Chotomska urodziła się w 1951 r. w Warszawie. Jest córką pisarki Wandy Chotomskiej i jej pierwszego męża, Jerzego Steinmetza. Mama Ewy opowiadała, że ta relacja był jej pierwszą młodzieńczą fascynacją. Małżeństwo rozstało się po pięciu latach związku, w połowie lat 50., kiedy ich córka miała zaledwie kilka lat.

Wanda Chotomska dopiero zaczynała swoją literacką karierę, nie miała pieniędzy, aby utrzymać siebie i córkę w stolicy. Po rozwodzie Ewa została z babcią, mamą swojego taty, w Aninie, podczas gdy jej mama przeniosła się do kołchozowego mieszkania na ulicy Gałczyńskiego w Warszawie. Nie był to lokal odpowiedni dla małego dziecka — bez ogrzewania, z używalnością toalety. „Kiedy Ewa podrosła, czasem u mnie pomieszkiwała. Jeśli była dłużej, chodziła do przedszkola po drugiej stronie Nowego Światu” – wspominała Wanda Chotomska w rozmowie z „Wysokimi obcasami”.

Pisarka pracowała w tamtym czasie dużo i długo, aby móc zarobić na własne mieszkanie - w końcu udało jej się kupić lokal na Tamce. Ewa Chotomska (przyjęła nazwisko mamy, choć jej rodowe nazwisko to Steinmetz) mieszkała w Aninie u babci niemal 12 lat, dopiero po tym czasie zamieszkała razem z mamą. Córka pisarki czuła się rozdarta pomiędzy miłością i poczuciem lojalności wobec babci a mamą i jej nowym partnerem, malarzem, Eugeniuszem Stecem, z którym notabene nie miała dobrej relacji. 

Ewa pamięta mamę z dzieciństwa jako bardzo zajętą, jeżdżącą od jednego spotkania autorskiego na drugie. Nie zawsze miała dla córki czas. Wspominała także, że Wanda Chotomska wołała na nią „Duduś”. Przezwisko wzięło się od tego, że mama Ewy chciała, aby ta była Adasiem. „Nienawidziłam tego, a mama napisała wiersz, który kończy się tak: „Włosy zapina spinką, I mówi, że jest dziewczynką”.

Wanda Chotomska znana jest także jako autorka pierwszej dobranocki pokazywanej w TVP - „Jacka i Agatki”. Pacynki z głowami zrobionymi z drewna i szmacianymi ubrankami podbijały w latach 60. i 70. serca najmłodszych telewidzów. Ewa, jako mała dziewczynka, często odwiedzała plan zdjęciowy programu. „To były moje pierwsze telewizyjne doświadczenia i moje pierwsze zarobione pieniądze za przyprowadzanie piesków na plan. Dostawałam 5 zł za jednego psa. I później, po latach, kiedy tak kolejny rok pracowałam za biurkiem i głównie odpowiadałam na faksy, pomyślałam, że chciałabym robić coś bardziej kreatywnego”, mówiła w rozmowie z WP.

Czytaj też: Wanda Chotomska, jedna z najbardziej znanych autorek literatury dla dzieci, sama nie była najlepszą mamą

Wanda Chotomska w swoim mieszkaniu, 2016

wanda chotomska w swoim mieszkaniu
Fot. Wanda Chotomska w swoim mieszkaniu w Warszawie, 2016 rok, fot. Rafał Siderski / Forum

Ewa Chotomska: jak została słynną „Ciotką-Klotką”? 

Na karierę Ewy Chotomskiej mógł wpłynąć sentyment z dzieciństwa, być może też jej mama, ale kto wie, czy to nie zwykły przypadek zadecydował, że sama została autorką programów i książek dla dzieci. Mimo dużej chęci pracy w branży kreatywnej Ewa Chotomska musiała mierzyć się z wieloma uprzedzeniami na swój temat. Na pierwsze dokonania patrzono przez pryzmat jej matki, a o wszelkich pomysłach mówiono, że są autorstwa nie Ewy, a Wandy Chotomskiej. 

Pod koniec lat 70. sytuacja poprawiła się. W 1979 r. córka znanej pisarki zaczęła pracę w redakcji dziecięcej, a chwilę później trafiła do wymarzonego studia, do programu „Tik-Tak”, którego była scenarzystką. Program miał swoją premierę 12 stycznia 1982 roku i na początku głównymi bohaterami były kukiełki. W kolejnym roku nastąpiła zmiana formatu i dodanie aktorów. Tak narodził się słynny duet Pana Tik-Taka (w tej roli Andrzej Marek Grabowski) i Ciotki Klotki (Ewy Chotomskiej), który bawił i edukował dzieci przez kolejne 17 lat! Swój przydomek Ewa Chotomska zawdzięczała właśnie swojemu partnerowi z programu, który wymyślił go w obliczu pierwszego stresu na antenie. 

Krzysztof Marzec i Ewa Chotomska, prowadzący program dla dzieci - Tik Tak, 1996 r. 

Ewa Chotomska przez 17 lat była popularną Ciotką Klotką z
Fot. Jan Bogacz/TVP/East News

Ciotka-Klotka była niezwykle wyróżniającą się postacią programu, nie tylko dzięki barwnym i kreatywnym ubiorom. Jej twórczyni porównała tę rolę do Mary Poppins. „Ciotka Klotka, trochę jak Mary Poppins, była szaloną nianią, pełną fantazji, ale zarazem konkretną i zasadniczą. Trochę jak ja (śmiech) - rodzina do dziś wypomina mi moją zasadniczość. A ja musiałam „usadzać” czasami nieco zbyt frywolny dowcip Krzysia i ustawiać dzieci - tak, żebyśmy wyciągnęli z nich to, co potrzebne było do programu”, opowiadała o swojej roli Ewa Chotomska w rozmowie z Dagmarą Romanowską.

Zobacz też: Konstanty Ildefons Gałczyński był wspaniałym poetą, ale trudnym człowiekiem. Jakie były jego relacje z córką, Kirą? 

Ewa Chotomska utworzyła zespół „Fasolki”

Kolejnym wielkim sukcesem scenarzystki było powołanie do życia wyjątkowego dziecięcego zespołu - „Fasolek”, który powstał na potrzeby nie tylko „Tik-Taka”, lecz także wielu innych programów  nadawanych przez Telewizję Polską, m.in. Ciuchcia, Teleferie, Jedyneczka i Budzik. „Fasolki” miały pomóc oswoić się dzieciom ze światem telewizji - kamerami, prowadzącymi, studiem i śmiało można powiedzieć, że autorka zespołu osiągnęła na tym polu wielki sukces. Piosenki napisane przez Ewę Chotomską stały się wielkimi hitami śpiewanymi w całym kraju nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych! Utwory takie jak „Szczotka, pasta”, „Moja fantazja”, „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, „Każdy ma jakiegoś bzika” zna dziś niemal każdy, kto wychował się na dziecięcych programach. 

W procesie twórczym tych dzisiaj tak popularnych piosenek brała również udział Wanda Chotomska, która była surową recenzentką tekstów swojej córki. Pierwsze rękopisy były przez panią Wandę bezlitośnie podarte, a Ewa usłyszała, że do niczego się nie nadają. Jednak mimo surowej oceny pisarka zachęcała córkę, by pisała dalej.

Co dziś robi Ewa Chotomska?

Program „Tik-Tak” osiągnął wielki sukces, a świadczy o tym choćby długość emisji programu, który nie schodził z anteny przez 17 lat! Dopiero w czerwcu 1999 roku został wyparty na rzecz bardzo popularnego później serialu „Moda na sukces”.

Ewa Chotomska nie zrezygnowała z pracy z dziećmi i wciąż wspiera zespół „Fasolki”, który do dziś nagrywa kolejne dziecięce przeboje i daje koncerty w całej Polsce. Jak sama podkreśliła w jednym z wywiadów, te spotkania z najmłodszymi ją odmładzają. Ciotka-Klotka nie straciła także kontaktu ze swoim partnerem z programu. „Krzyś [Marzec – przy. red.] jest na każdej próbie, ja też się staram. Jesteśmy jak stare dobre małżeństwo, już 33 lata razem z Fasolkami”– opowiadała w jednym z wywiadów. 

Czytaj też: Małgorzata Musierowicz i Stanisław Barańczak: rodzeństwo "zaczytane i oczytane". Jak wyglądała relacja literatów? 

Występ Ciotki Klotki (Ewa Chotomska) i Pana Tik-Taka (Krzysztof Marzec), 2007 r. Warszawa

Ewa Chotomska przez 17 lat była popularną Ciotką Klotką z
Fot. Robert Gardzinski / Forum

Ewa Chotomska przez ostatnie lata zyskała także wielu nowych, młodych odbiorców jej twórczości, a to za sprawą książek dla dzieci, których jest autorką. „W najgłębszych snach, kończąc studia, nie myślałam, że tak się potoczy moje życie, że będę pisać (mama bawiła się ze mną w dzieciństwie w rymy, co pewnie zaowocowało) i że będę Ciotką-Klotką (postacią wymyśloną przez Andrzeja Grabowskiego), tak dobrze odbieraną przez widzów” – wyznała 72-letnia pisarka w wywiadzie dla serwisu eDziecko. 

Pani Ewie życzymy wszystkiego, co najlepsze! 

Ewa Chotomska, Warszawa, 19.05.2013 r.

Ewa Chotomska przez 17 lat była popularną Ciotką Klotką z
Fot. Grazyna Myslinska / Forum

Źródło: plejada.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.