Reklama

Bez wątpienia królowa Elżbieta II jest najważniejsza osobą w Wielkiej Brytanii. Tak jak i inni światowi przywódcy, monarchini ma do swojej dyspozycji sztab specjalistów, którzy przez całą dobę pilnują jej bezpieczeństwa. Personel jest starannie przeszkolony i ściśle trzyma się konkretnych zasad, by zminimalizować ryzyko, kiedy królowej grozi otrucie, na przykład na oficjalnych przyjęciach. Monarchini także stosuje specjalne sygnały dla swoich asystentów, by błyskawicznie mogli zareagować. Służy jej do tego... torebka.

Reklama

Elżbieta II ma sposób, aby nie być ofiarą otrucia. Tak się chroni

Królowa ma prawo obawiać się o swoje życie, ponieważ nie jest w stanie przewidzieć, czy nie trafi na swojej drodze na zupełnie nieprzewidywalną osobę, która mogłaby jej zrobić krzywdę. Znany jest przypadek, kiedy obcy mężczyzna wszedł do Pałacu Buckingham i odwiedził Elżbietę II w sypialni. Nie wyrządził monarchini krzywdy, ale gdyby coś poszło nie tak...? Rodzina królewska od zawsze jest narażona na niebezpieczeństwo.

Ochrona i personel Pałacu stawiają przede wszystkim na zminimalizowanie ryzyka. Zasady obowiązują na przykład na oficjalnych przyjęciach, zarówno tych organizowanych przez królową Elżbietę II, jak i tych, na które zapraszana jest od 70 lat. Bankiety, które są świetną okazją do spotkania z politykami i innymi osobistościami, są zagrożeniem, ponieważ ktoś może otruć dania lub napoje podawane gościom.

Personel stosuje zasadę, dzięki której nikt nie wie, które z naczyń trafi na stół monarchini. „Kiedy jedzenie jest nałożone i gotowe do podania, losowo wybiera się talerz, który zostaje zaniesiony królowej. Jeśli ktoś chciałby otruć królową, musiałby otruć też inne osoby”, zdradziła Emily Andrews w programie Tajemnice królewskiej kuchni.

ZOBACZ: Strzały, próba porwania, wybuch na jachcie. Najgłośniejsze zamachy na Elżbietę II i jej bliskich

Premier David Cameron, Elżbieta II i prezydent ZEA na przyjęciu w Windsorze, 2013 rok

Oli Scarff/Getty Images

Elżbieta II - jakie znaki daje torebką?

Szczególną rolę podczas oficjalnych wyjść Elżbiety II odgrywa jej torebka, a personel zna wszystkie tajemne sygnały, które wysyła im monarchini.

Według królewskich ekspertów, jeśli królowa położy torebkę na stole podczas kolacji, oznacza to, że chce, aby spotkanie zakończyło się w ciągu najbliższych pięciu minut. Kiedy Elżbieta II stawia torebkę na podłogę, sygnalizuje, że jest już bardzo zmęczona rozmową i chce, aby jej dama dworu jak najszybciej zabrała ją na odpoczynek. Jeśli monarchini przerzuca torebkę z jednej ręki na drugą, to kolejna oznaka, że jest znużona.

ZOBACZ: Luksusowe posiadłości, biżuteria warta miliony. Oto, co składa się na majątek królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II w Maroko, 1980 rok

Serge Lemoine/Getty Images

Co królowa Elżbieta II nosi w torebce?

Królowa od lat jest wierna marce Launer London i podobno ma około dwustu swoich ulubionych torebek z dłuższą rączką. Pytanie jednak... co znajduje się w torebce Elżbiety II? Przede wszystkim trochę gotówki (5 lub 10 funtów na kościół), szminkę (według wtajemniczonych marki Clarins) i krem pielęgnacyjny do dłoni i paznokci. Do tego chusteczki higieniczne, grzebień i miętówki.

Według królewskiego eksperta Phila Dampiera, w torebce królowej znaleźć można kilka ciekawostek. „Nosi na przykład amulety przynoszące szczęście jej dzieciom, jak miniaturowe psy, konie i siodła”, pisze w książce What’s in the Queen’s Handbag and other Royal Secrets. Podobno Elżbieta II trzyma tam także smakołyki dla piesków, krzyżówki, mały aparat fotograficzny i... scyzoryk.

Wielka Brytania. Policja wszczęła śledztwo w sprawie fundacji charytatywnej księcia Karola

Elżbieta II nie rozstaje się z torebką. Co w niej nosi?

Max Mumby/Indigo/Getty Images

Królowa Elżbieta II daje personelowi specjalne sygnały torebką

Anwar Hussein/WireImage
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama