Bolesław Chrobry/Zygmunt III Waza
Fot. Piotr Mecik/Forum
Królewskie życie

Długi, nieślubne dzieci, piromania... Oto kilka ciekawostek o polskich władcach!

Tego o nich nie wiedzieliście

Marta Nawacka 13 maja 2022 16:51
Bolesław Chrobry/Zygmunt III Waza
Fot. Piotr Mecik/Forum

O polskich królach uczymy się na lekcjach historii. Większość z władców ma jednak swoje mroczne, wstydliwe lub zaskakujące sekrety, o których nie usłyszymy w szkole. Niezliczone romanse, których owocami były nieślubne dzieci, długi i bankructwo, skłonności do piromanii... Monarchowie nie zawsze byli czyści jak łza.

Problemy finansowe polskich władców, ukrywanie majątku i skłonności do piromanii

Stanisław August Poniatowski zapisał się w historii polskiej jako jeden z najbardziej zadłużonych królów. Monarcha miał tak ogromne długi, że zmuszono go do abdykacji. Jeszcze zanim objął tron miał problemy z rozsądnym gospodarowaniem pieniędzmi. Gdy był młody wyruszył w podróż po Europie, podczas której wydał wszystko, co dostał od rodziny. Problemu finansowe władcy pogłębiło także brylowanie na salonach oraz liczne romanse. Ze względu na swoje zadłużenia Stanisław August Poniatowski został zatrzymany i... siedział w więzieniu w Paryżu. Wypuszczono go dzięki pomocy rodziny Czartoryskich.

Zygmunt August z kolei sam kreował się na nie posiadającego niczego bankruta. Tak naprawdę ukrywał jednak swój majątek i fakt, że w rzeczywistości jest bogaty. Zdecydował się zataić tę informację z obawy, że posłowie na sejm zmuszą go do sprzedania wszystkich dóbr, zamiast zgodzić się na podatki. W jego posiadaniu była między innymi kolekcja zbrój, armat oraz biżuterii. Zygmunt III Waza był władcą, który miał liczne hobby. Grał w karty i piłkę, malował obrazy oraz lubił eksperymentować. Nie każdy wie, że kiedyś przypadkiem... podpalił Wawel. Podczas eksperymentów alchemicznych zaprószył ogień, który w 1595 roku strawił część zamku i spowodował spore straty.

Czytaj też: Śmierć Marii Stuart: podczas makabrycznej egzekucji Królowej Szkotów wszystko poszło nie tak

Stanisław August Poniatowski, wystawa
Fot. Wojtek Laski/East News
Stanisław August Poniatowski, wystawa "36 x Rembrandt", Zamek Królewski, Warszawa, 04.10.2019, mal. Marcello Bacciarelli

Kardynał, ojciec 365 dzieci i król, który... nie był królem

Według zasady, która panowała kiedyś w Europie, król, który wprowadził chrześcijaństwo do swojego kraju zostawał okrzyknięty świętym. W przypadku polskich władców tak się jednak nie stało... Mieszko I oraz Bolesław Chrobry nie doczekali się takiego tytułu. Wszystkiemu winne były liczne napady, gwałty i rabunki, jakich się dopuszczali, a które psuły ich reputację. Natomiast jeden z monarchów był również kardynałem. Jan II Kazimierz, mimo sprzeciwu ojca, Zygmunta III Wazy, wyjechał do Włoch, gdzie wstąpił do zakonu jezuitów. Zdecydował się opuścić miejsce po dwóch latach, jednak mimo że nie miał święceń kapłańskich, otrzymał od papieża godność kardynalską w 1646 roku. Po roku zaś odziedziczył tron szwedzki oraz – jako następca swojego brata – tron polski.

Z licznych romansów znany był inny polski władca: August II Mocny. Według niektórych historyków z tych wielu związków z różnymi kobietami król miał aż... 365 dzieci! W kwestii dziedziczenia nie było jednak zbyt wielkich zawiłości, ponieważ z prawego łoża monarcha miał tylko jednego syna, Augusta III Sasa. Okazuje się również, że polska historia posiada również króla, który wcale nie był królem. Chodzi o Bolesława Chrobrego, a konkretniej nie o jego osobę, tylko przydomek. Za czasów swojego panowania i przez następne wieki stosowano w odniesieniu do niego dwa pseudonimy: Wielki oraz Wspaniały. Chrobrym zaczęto nazywać władcę dopiero kilkaset lat po jego śmierci, nie miało ono więc żadnego powiązania ze sposobem, w jaki sprawował rządy.  

Zobacz także: Noce poślubne francuskich władców: jak wyglądało spełnianie małżeńskiego obowiązku?

Bolesław I Chrobry (Wielki), reprodukcja
Fot. Piotr Mecik/Forum

Bolesław I Chrobry (Wielki), reprodukcja

Zygmunt III Waza (1566-1632), król Polski, reprodukcja
Fot. Piotr Mecik/Forum

Zygmunt III Waza (1566-1632), król Polski, reprodukcja

Źródło: brainboss.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.