pszczoły
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Dziś Dzień Pszczół! Co możesz zrobić, aby je uratować?

Więcej, niż Ci się wydaje!

Ksenia Krasko 20 maja 2021 12:27
pszczoły
Fot. stock.adobe.com

Dziko żyjące owady zapylające odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie! Dzięki nim możemy cieszyć się wspaniałym smakiem owoców i zapachem – oraz widokiem – najróżniejszych kwiatów. Niestety, od 2006 roku zmagamy się z masowym wymieraniem pszczół. Jak temu zaradzić? Dziś z okazji Dnia Pszczół podpowiadamy Ci, co zrobić! A teraz dowiedzmy się, dlaczego warto walczyć o te urocze stworzenia...

Zobacz też: Dziś Wielki Dzień Pszczół! Udekoruj swój dom odpowiednio na tę okazję...

Oto 5 powodów, dla których pszczoły są bardzo ważne

Poprawiają jakość naszej żywności, wzbogacając ją o mikroelementy

Nie wszystkie rośliny spożywcze wymagają zapylania, jednak bez tego zniknie wiele wysoce odżywczych, bogatych w mikroelementy pokarmów, w tym owoce, niektóre warzywa, nasiona, orzechy i oleje. Świat bez pszczół to świat bez produktów, które tak bardzo kochamy: truskawek, jabłek, jagód, migdałów, kawy...

Dają nam miód!

Czy wiesz, że spośród prawie 20000 gatunków pszczół tylko siedem to pszczoły miodne? Produkują 1,6 miliona ton miodu rocznie! Ten wspaniały produkt ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

Pszczoły wyróżniają się szczególną pracowitością

Jedna pszczoła zazwyczaj zapyla około 7000 kwiatów dziennie, a aby wyprodukować kilogram miodu, musi wrócić do nich cztery miliony razy! Każda z nich niestrudzenie pracuje na rzecz wzrostu i produktywności swojego roju, zbierając jak najwięcej pyłku podczas zapylania wielu gatunków roślin.

Dzięki nim nasze jedzenie staje się smaczniejsze!

Dobrze zapylone rośliny wytwarzają większe, bardziej jednolite i smaczniejsze owoce. Jeśli roślina nie otrzyma dobrego zapylania, nie rozprowadzi zasobów równomiernie podczas dojrzewania, w wyniku czego powstają owoce lub warzywa o nieregularnym kształcie albo bez smaku.

Czytaj również: Pszczoły są wszędzie! W kolekcjach największych projektantów i… w literaturze!

Pszczoły chronią różnorodność biologiczną

Zapylanie jest jednym z najważniejszych procesów naturalnych, które promują różnorodność biologiczną. Pozwala nam to na uprawę szerokiej gamy roślin, z których wiele to także rośliny spożywcze. Około 90% roślin kwiatowych na świecie wymaga zapylania! Pszczoły i pszczelarstwo, często niedoceniane, pomagają także zachować ekosystemy leśne, przyczyniając się do rozmnażania drzew, co z kolei pomaga zachować różnorodność biologiczną lasów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sandra Raangs (@sandraraangs)

Soplica buduje Pszczele Azyle

W Polsce żyje aż 470 gatunków pszczół, które pozwalają zachować różnorodność biologiczną naszego kraju. Niestety, ponad 200 zagrożonych jest wyginięciem. Dlatego – szczególnie w dużych miastach – istotne jest udostępnianie tym owadom zapylającym miejsc, w których mogą odpocząć, uchronić się od kiepskich warunków atmosferycznych, i przede wszystkim się rozmnażać. Z troski o dzikich zapylaczy powstał projekt „Pszczele Azyle”. Tak zwane „hotele dla pszczół” są idealnym rozwiązaniem w wielkim mieście!

Chcąc wspierać skrzydlatych przyjaciół, marka Soplica zainicjowała specjalną akcję i postanowiła stworzyć na terenie Warszawy i okolic „hotele dla pszczół” – pełną listę miejsc znajdziesz tutaj. Projekt powstał we współpracy z Rob in Wood - Niepokorna Stolarka i słynnym Darkiem Stolarzem. Do ich wykonania użyto drewna z polskich lasów, a wnętrze wypełniono trzciną, drewnem z odpowiednio nawierconymi otworami i cegłą dziurawką, drobnymi gałązkami oraz szyszkami modrzewiowymi, w których dzikie pszczoły mogą budować swoje gniazda. Dodatkowo w każdym „hotelu” zaaranżowano specjalną przestrzeń dla trzmieli, również bardzo pożytecznych zapylaczy.

Pszczele Azyle, pszczoły
Fot. materiały prasowe

Pszczele Azyle, pszczoły
Fot. materiały prasowe

„Projektując i wykonując hotele dla pszczół zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na kwestie praktyczne. Najważniejsze było dla nas to, aby owady czuły się w nich dobrze i bezpiecznie. Niezwykle istotne było również, aby po kilku latach funkcjonowania hotele uległy naturalnemu procesowi rozkładu i nie stały się kłopotliwym odpadem. Użyliśmy, więc do ich stworzenia wyłącznie naturalnego, polskiego drewna oraz przyjaznych owadom i całemu środowisku preparatów impregnujących”, tłumaczy Maciej Kupś z Rob in Wood. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra, które od lat angażuje się w działania na rzecz pszczół.

Kampania „Pszczele Azyle” nie opiera się wyłącznie na budowaniu „hoteli” dla owadów w przestrzeni miejskiej – jej celem jest również edukacja na temat roli pszczół w naszym życiu. Każda osoba może wspierać naszych pracowitych przyjaciół! Jak? Na przykład poprzez wystawianie poidełek na balkonach, tworzenie małych domków dla owadów i umieszczanie ich w swoich ogrodach, sadzenie ziół czy miododajnych kwiatów. Takie działania pozwolą nam jak najdłużej korzystać z dóbr natury, cieszyć się widokiem zieleni w parkach, upajać się zapachem kwiecistych łąk... 

pszczoly
Fot. STOCK ADOBE

TAGI #ekologia #miód

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…