Danuta Stenka, Janusz Grzelak
Fot. East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Danuta Stenka i Janusz Grzelak tworzą jeden z najbardziej tajemniczych związków polskiego show-biznesu

„Nie zawsze jest kolorowo, bywało nawet czarno…”

Olga Figaszewska 10 października 2021 11:55
Danuta Stenka, Janusz Grzelak
Fot. East News

Danuta Stenka jest jedną z najlepszych i najbardziej cenionych polskich aktorek. Prywatnie to mama dwóch dorosłych córek. Od 30 lat tworzy szczęśliwe małżeństwo z Januszem Grzelakiem. Wspólnie udało im się przetrwać najtrudniejsze momenty. Na czym polega sekret ich związku? 

Danuta Stenka i Janusz Grzelak - historia miłości

Danuta Stenka w jednym z filmów Planeta Singli 2 grała dojrzałą kobietę, która po latach zostaje singielką. Czy sama umiałaby odnaleźć się w takiej rzeczywistości? W rozmowie z Igą Nyc dla magazynu PANI przyznawała, że może 20 lat temu brak zobowiązań były dla niej atrakcyjny. Dziś nie wyobraża sobie życia w samotności. Ma kochającą rodzinę: dwie dorosłe córki i wspaniałego męża, Janusza Grzelaka. Są razem od 30 lat! W show-biznesie to rzadkość.  Poznali się w  1985 roku podczas przeglądu teatralnego w Toruniu. Od razu wpadli sobie w oko!  ,,Siedziałem ze znajomymi w klubie, a tu nagle wchodzi mój kolega z jakimś „zjawiskiem”. Musiałem zrobić strasznie głupią minę, bo od razu powiedział: „Odpuść sobie stary, to dziewczyna nie do zdobycia", zwierzał się Janusz Grzelak [cytat za Gazeta Krakowska]. 

„Wkurzył mnie ten szczeniak - smukły, wysoki, wyglądał wtedy na nie więcej niż osiemnastkę. Wkurzył mnie, tym bardziej że wpadł mi w oko. Pomyślałam: spadaj, nie będziesz mi tu, synu, urządzał życia!. Uznałam, że jego bezczelność i tupet przekraczają wszelkie granice. I oczywiście odmówiłam. Ze strachu", wspominała z kolei Danuta Stenka w jednym z wywiadów dla Sukcesu.   

Po studiach zakochani zamieszkali w Poznaniu. Oboje wybrali jednak prace w innych teatrach. ,,Nie chcieliśmy pracować na jednej scenie. To zbyt męczące, gdy zaciera się granica między życiem prywatnym a zawodowym. Pracując razem, chcąc nie chcąc, przenosi się teatr do domu, a dom do teatru; to nie sprzyja ani związkowi, ani pracy. W ogóle nie pojmuję, jak można mieć problem z sukcesem partnera. To oczywiste, że dzielimy się wszystkim - zarówno sukcesami, jak i porażkami”, mówił Janusz Grzelak w Sukcesie.

Po pewnym czasie mąż Danuty Stenki porzucił aktorstwo i został doradcą finansowym. Dlaczego? Z czasem kariera gwiazdy nabrała tempa. I rodzina dzieliła swoje życie między Poznań i Warszawę. ,,Moje odejście od aktorstwa to nie był jakiś desperacki krok, tylko świadomy wybór. Gdybym został w teatrze, to za nasze dwie pensje nie bylibyśmy w stanie nawet wynająć mieszkania w stolicy, a co dopiero mówić o normalnym życiu. Postawiliśmy na rozwój żony. Wybór okazał się trafny", dodawał w wyżej wymienionym wywiadzie. 

Zobacz też: Izabela Janachowska i Krzysztof Jabłoński są razem od dziesięciu lat. W czym tkwi sekret ich związku?

 Danuta Stenka z mezem Januszem Grzelakiem, 2000 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Danuta Stenka z mężem Januszem Grzelakiem, 2000 rok

Danuta Stenka
Fot. East News

Od niedawna ich związek wkroczył na zupełnie nowy etap. Odkąd dorosłe już córki wyprowadziły się z domu, zakochani spędzają jeszcze więcej czasu we dwoje. „Wyprowadzka dzieci to  dla związku weryfikacja, nie ma już żadnych „rozpraszaczy”, jesteśmy skazani na siebie i odkrywamy tę drugą stronę na nowo. W takim momencie człowiek dowiaduje się, z kim spędził życie”, mówiła Danuta Stenka w jednym z wywiadów dla PANI.

Aktorka przyznała, że w życiu wielokrotnie się zakochiwała, ale gdy poznała Janusza zrozumiała, że to mężczyzna, z którym może spędzić życie. „Zakochiwałam się wielokrotnie, ale przy Januszu po raz pierwszy i jedyny pojawiła się myśl, wręcz pewność, że ten człowiek będzie moim mężem. Ledwo go poznałam, prawie nic o nim nie wiedziałam, po prostu intuicja podpowiadała mi, że to moja druga połowa”, wyznała aktorka w PANI.

W wielu kwestiach się uzupełniają, w niektórych wchodzą na bojową ścieżkę. W końcu jak każde małżeństwo przeżywają lepsze lub gorsze momenty. „Nasz związek nie jest wieczną sielanką. Jak pewnie każdy przypomina sinusoidę, są wzloty i upadki. Kiedy jest ciężko (...), trzeba zakasać rękawy, żeby przetrwać. Słowem nie zawsze jest kolorowo, bywało nawet czarno, ale nie wyobrażam sobie życia z innym człowiekiem”, dodawała Danuta Stenka.

Aktorka sporadycznie pojawia się wraz z ukochanym na oficjalnych wyjściach. Blaski fleszy, bywanie na ściankach to nie jest jego świat.  

Sprawdź też: Dzieliły ich 22 lata, wymodlili sobie dziecko... Oto historia miłości Ryszarda i Edyty Rynkowskich

  

Danuta Stenka w trzecim sezonie Diagnozy. Co czeka widzów
Fot. X News/TVN

Danuta Stenka, Janusz Grzelak
Fot. VIPHOTO/East News

Danuta Stenka, Janusz Grzelak, 2013, Uroczysty pokaz filmu
Fot. ADAM GUZ/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.