Danuta Stenka, Janusz Grzelak
Fot. East News
HISTORIE MIŁOSNE

Od ponad 30 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo. Oto historia miłości Danuty Stenki i Janusza Grzelaka

To jeden z najtrwalszych, ale też najbardziej tajemniczych związków polskiego show-biznesu

Olga Figaszewska 10 października 2022 14:01
Danuta Stenka, Janusz Grzelak
Fot. East News

Danuta Stenka, która obchodzi dziś urodziny, w życiu zawodowym odnosi wielkie sukcesy. Uznawana jest również za jedną z najlepszych i najbardziej cenionych polskich aktorek. A jak wygląda jej życie prywatne? Jest mamą dwóch córek. W dodatku od ponad 30 lat tworzy idealne małżeństwo z Januszek Grzelakiem. Oboje udowadniają, że wspólnie można przetrwać największy kryzys. Na czym polega sekret ich związku? 

Danuta Stenka i Janusz Grzelak - historia miłości

Danuta Stenka w jednym z filmów Planeta Singli 2 grała dojrzałą kobietę, która po latach zostaje singielką. Czy sama umiałaby odnaleźć się w takiej rzeczywistości? W rozmowie z Igą Nyc dla magazynu PANI przyznawała, że może 20 lat temu brak zobowiązań były dla niej atrakcyjny. Dziś nie wyobraża sobie życia w samotności. Ma kochającą rodzinę: dwie dorosłe córki i wspaniałego męża, Janusza Grzelaka. Są razem od ponad 30 lat! W show-biznesie to rzadkość.  Poznali się w  1985 roku podczas przeglądu teatralnego w Toruniu. Od razu wpadli sobie w oko!  ,,Siedziałem ze znajomymi w klubie, a tu nagle wchodzi mój kolega z jakimś „zjawiskiem”. Musiałem zrobić strasznie głupią minę, bo od razu powiedział: „Odpuść sobie stary, to dziewczyna nie do zdobycia", zwierzał się Janusz Grzelak [cytat za Gazeta Krakowska]. 

Wkurzył mnie ten szczeniak - smukły, wysoki, wyglądał wtedy na nie więcej niż osiemnastkę. Wkurzył mnie, tym bardziej że wpadł mi w oko. Pomyślałam: spadaj, nie będziesz mi tu, synu, urządzał życia!. Uznałam, że jego bezczelność i tupet przekraczają wszelkie granice. I oczywiście odmówiłam. Ze strachu", wspominała z kolei Danuta Stenka w jednym z wywiadów dla Sukcesu.   

Po studiach zakochani zamieszkali w Poznaniu. Oboje wybrali jednak prace w innych teatrach. ,,Nie chcieliśmy pracować na jednej scenie. To zbyt męczące, gdy zaciera się granica między życiem prywatnym a zawodowym. Pracując razem, chcąc nie chcąc, przenosi się teatr do domu, a dom do teatru; to nie sprzyja ani związkowi, ani pracy. W ogóle nie pojmuję, jak można mieć problem z sukcesem partnera. To oczywiste, że dzielimy się wszystkim - zarówno sukcesami, jak i porażkami”, mówił Janusz Grzelak w Sukcesie.

Po pewnym czasie mąż Danuty Stenki porzucił aktorstwo i został doradcą finansowym. Dlaczego? Z czasem kariera gwiazdy nabrała tempa. I rodzina dzieliła swoje życie między Poznań i Warszawę. ,,Moje odejście od aktorstwa to nie był jakiś desperacki krok, tylko świadomy wybór. Gdybym został w teatrze, to za nasze dwie pensje nie bylibyśmy w stanie nawet wynająć mieszkania w stolicy, a co dopiero mówić o normalnym życiu. Postawiliśmy na rozwój żony. Wybór okazał się trafny", dodawał w wyżej wymienionym wywiadzie. 

Zobacz też: Agnieszka Fitkau-Perepeczko miała konflikt z Witoldem Pyrkoszem? „Nienawidził młodszej koleżanki"

 Danuta Stenka z mezem Januszem Grzelakiem, 2000 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Danuta Stenka z mężem Januszem Grzelakiem, 2000 rok

Danuta Stenka
Fot. East News

Od niedawna ich związek wkroczył na zupełnie nowy etap. Odkąd dorosłe już córki wyprowadziły się z domu, zakochani spędzają jeszcze więcej czasu we dwoje. „Wyprowadzka dzieci to  dla związku weryfikacja, nie ma już żadnych »rozpraszaczy«, jesteśmy skazani na siebie i odkrywamy tę drugą stronę na nowo. W takim momencie człowiek dowiaduje się, z kim spędził życie”, mówiła Danuta Stenka w jednym z wywiadów dla PANI.

Aktorka przyznała, że w życiu wielokrotnie się zakochiwała, ale gdy poznała Janusza, zrozumiała, że to mężczyzna, z którym może spędzić życie. „Zakochiwałam się wielokrotnie, ale przy Januszu po raz pierwszy i jedyny pojawiła się myśl, wręcz pewność, że ten człowiek będzie moim mężem. Ledwo go poznałam, prawie nic o nim nie wiedziałam, po prostu intuicja podpowiadała mi, że to moja druga połowa”, wyznała aktorka w PANI.

W wielu kwestiach się uzupełniają, w niektórych wchodzą na bojową ścieżkę. W końcu jak każde małżeństwo przeżywają lepsze lub gorsze momenty. „Nasz związek nie jest wieczną sielanką. Jak pewnie każdy przypomina sinusoidę, są wzloty i upadki. Kiedy jest ciężko (...), trzeba zakasać rękawy, żeby przetrwać. Słowem nie zawsze jest kolorowo, bywało nawet czarno, ale nie wyobrażam sobie życia z innym człowiekiem”, dodawała Danuta Stenka.

Aktorka sporadycznie pojawia się wraz z ukochanym na oficjalnych wyjściach. Blaski fleszy, bywanie na ściankach to nie jest jego świat.  

Sprawdź też: Paulina Smaszcz odpowiada na krytykę: „Nie jestem zupą pomidorową, by wszystkim smakować”

  

Danuta Stenka w trzecim sezonie Diagnozy. Co czeka widzów
Fot. X News/TVN

Danuta Stenka, Janusz Grzelak
Fot. VIPHOTO/East News

Danuta Stenka, Janusz Grzelak, 2013, Uroczysty pokaz filmu
Fot. ADAM GUZ/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.