Jacek Kaczmarski, Patrycja Volny, main topic
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Zobaczyłam, jak leje mamę. Był to dla mnie potworny wstrząs’’. Dramatyczne słowa córki Jacka Kaczmarskiego o ojcu!

Damian Duda 20 września 2017 17:00
Jacek Kaczmarski, Patrycja Volny, main topic
Fot. East News

 

Córka Jacka Kaczmarskiego przerywa milczenie. 29-letnia aktorka Patrycja Volny udzieliła niezwykle szczerego, a zarazem wstrząsającego wywiadu, w którym opowiedziała o tym, jakim naprawdę ojcem był legendarny artysta. Alkohol, agresja wobec żony.. — to zaledwie część problemów, z którymi zmagali się najbliżsi poety. 

 

Przeczytaj też: Melanie Griffith walczy z rakiem. Jaki jest stan jej zdrowia?

Patrycja Volny o Jacku Kaczmarskim

Urodziła się w Monachium, gdzie jej rodzice pracowali w Radiu Wolna Europa. Dzieciństwo spędziła jednak w Australii — to tam Jacek Kaczmarski wspólnie ze swoją małżonką, Ewą Volny, wyemigrowali. Nie był to najlepszy czas w życiu kilkuletniej Patrycji. „Mieszkaliśmy wtedy w Perth. Ojciec był sfrustrowany, agresywny, dużo pił. Zamykał się w swoim pokoju i wpadał w ciągi. Regularnie poszturchiwał mamę, ja kilka razy dostałam od niego pasem, choć mama zawsze starała się mnie chronić’’, wyznała na łamach „Dużego Formatu’’. Rodzice rozwiedli się, kiedy Patrycja miała dziesięć lat. Powód? Kaczmarski znęcał się fizycznie nad matką aktorki. „Ojciec po raz kolejny był agresywny, w końcu zobaczyłam, jak leje mamę. Był to dla mnie potworny wstrząs, bo wcześniej tego nie widziałam. Tylko słyszałam krzyki zza drzwi... Wolę nie wracać do szczegółów’’, wspomina córka artysty. Do czasu rozwodu wielokrotnie Ewa Volny uciekała ze swoją córką z domu. „Najpierw ukryłyśmy się u znajomych. Mama musiała zgłosić sprawę na policji, by od służb socjalnych dostać jakieś locum zastępcze. W międzyczasie umieszczono nas w domu samotnej matki. Dom mieścił się na peryferiach Perth, w biednej dzielnicy, mieszkały tam kobiety z różnych środowisk, często patologicznych’’, mówi Patrycja. Żona Jacka Kaczmarskiego nie zrobiła rozdzielności majątkowej, dlatego zysk ze sprzedaży domu, w którym mieszkała razem z byłym mężem, musiał zostać podzielony na ich dwójkę. Na szczęście pieniędzy starczyło na skromy dom położony w Perth. 

 

Alimenty? Córka Jacka Kaczmarskiego nie mogła oczekiwać zbyt wiele. W Australii, gdzie wówczas mieszkali, muzyk — pomimo dochodów — w urzędach figurował jako bezrobotny. Ewa Volny dostawała na siebie i córkę skromny zasiłek. A żeby pieniędzy nie zabrakło, łapała się prac dorywczych  — m.in. sprzątała. Dziś aktorka nie ukrywa, że sumy, które zarabiał jej ojciec, nie należały do najmniejszych. Miał tylko jeden problem. Pieniądze w ogóle się go nie trzymały. „Gdy wrócili z trasy koncertowej po USA (Chicago – Seattle – Nowy Jork) i Kanadzie, to Przemysław Gintrowski za to, co zarobił, wybudował dom, a ojciec przyjechał z niczym i miał jeszcze 11 tysięcy dolarów długu’’, twierdzi aktorka. 

 

Po raz ostatni Patrycja Volny spotkała się ze swoim ojcem w 2003 roku. Kilkanaście miesięcy przed jego śmiercią. Tego spotkania również nie wspomina najlepiej. „Miałam 15 lat, a ojciec miał już inną rodzinę i był wobec mnie bardzo krytyczny: wobec mojej tuszy, inteligencji. Mówił, że jestem głupia, gruba, interesowna i tak dalej’’, wspomina Patrycja. Słowa Kaczmarskiego odcisnęły na jego córce piętno na całe życie. 29-latka do dziś zmaga się z anoreksją. „Apogeum nastąpiło, jak poszłam na pierwszy rok studiów i zakochałam się w profesorze. Uznałam, że przecież taka mu się nie spodobam. Do dziś czuję się anorektyczką. To wraca’’, opowiada Patrycja Volny. 

 

Pomimo wielu ciężkich doświadczeń z przeszłości podniosła się. Obecnie Patrycja Volny jest szczęśliwą mamą. Wspólnie ze swoim mężem i córką od kilku lat mieszka we Francji. A dlaczego nie posługuje się nazwiskiem ojca, cenionego w całej Polsce artysty? „Nazwisko po mamie miałam w dowodzie, bo urodziłam się jeszcze przed ślubem rodziców. Nazwiska Kaczmarska używałam potem. Byłam ciekawa, czy to mi pomoże w tak zwanej karierze. Nazwisko mi nie pomogło, wręcz przeciwnie: czułam się jak eksponat’’,   mówi z perspektywy czasu Patrycja Volny. 

 

Patrycja Volny
Fot. East News

 

Patrycja Volny
Fot. East News

 

Jacek Kaczmarski
Fot. East News

 

Zobacz też: Pierwsze fragmenty książki o Annie Przybylskiej! „Jak się ma naście lat, człowiek jest taki głupi”. Jaka była aktorka jako dziecko i nastolatka?

 

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.