Jan Prosiński, plan serialu „Na dobre i na złe”, 2000-2001
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum
Z ŻYCIA GWIAZD

Był gwiazdą Na dobre i na złe, potem rzucił aktorstwo. Co dziś robi i jak wygląda Jan Prosiński?

Dziecięca gwiazda jest nie do poznania

Damian Brillowski 18 kwietnia 2022 15:05
Jan Prosiński, plan serialu „Na dobre i na złe”, 2000-2001
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Serial „Na dobre i na złe” od ponad dwóch dekad cieszy się ogromną sympatią i zainteresowaniem widzów. Przez cały ten czas wielu aktorów, którzy grali główne role zdążyło się już na dobre pożegnać z produkcją. Jedną z nich jest Jan Prosiński. Aktor zaskarbił sobie sympatię fanów telenoweli jako Paweł Walicki, syn lekarza Bruna. Kiedy grał w serialu był jeszcze dzieckiem, potem nagle zniknął z ekranów. Ciężko uwierzyć, że mężczyzna wkrótce skończy 38 lat! Jak wygląda dzisiaj i jak potoczyły się jego losy?

Jan Prosiński jako gwiazda „Na dobre i na złe”

Jan Prosiński przyszedł na świat 18 marca 1984 roku w Warszawie. Przed kamerą zadebiutował już w wieku 9 lat jako Aniołek w serialu „Jacek”. Pięć lat później pojawił się w obsadzie „Złotopolskich” oraz „Gwiezdnego Pirata”. Jednak prawdziwą popularność przyniosła nastolatkowi rola Pawła Walickiego w serialu „Na dobre i na złe”. 

„Na dobre i na złe” zadebiutowało na antenie TVP 2 w 1999 roku. Z miejsca stał się fenomenem. Przed ekranami zasiadały miliony widzów chcących obejrzeć swoich ulubionych bohaterów. Aktorzy grający w medycznym serialu momentalnie stawali się gwiazdami. Popularność produkcji była tak duża, że zdobył on cztery Telekamery w tym jedną Złotą a w gościnnych rolach wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak czy Maciej Maleńczuk. 

Serial przyniósł sławę nie tylko Małgorzacie Foremniak, Arturowi Żmijewskiemu czy Krzysztofowi Pieczyńskiemu wcielających się w lekarzy z Leśnej Góry, ale również ich serialowym dzieciom. Ogromną rozpoznawalność zdobył Jan Prosiński jako Paweł Walicki. Młody aktor grał w serialu syna lekarza Brunona Walickiego (Krzysztof Pieczyński) i jego żony Elżbiety (Ewa Skibińska). Nastolatka można było podziwiać w na ekranie przez pięć lat od 1999 roku do 2004 roku. W tym czasie zdążył zaskarbić sobie wielką sympatię widzów. 

Gdy odchodził z telenoweli był już pełnoletni. Wielu mogło się wydawać, że drzwi do kariery aktorskiej stoją przed nim otworem, nic jednak takiego nie miało miejsca. Po zakończeniu przygody z serialem Jan Prosiński spróbował sił jako reżyser i scenarzysta. Spod jego pióra wyszły dwie produkcje: „Linia” i „Szpada”, ale żadna nie odniosła sukcesu. 

Czytaj też: Tak wyglądał występ Edyty Górniak i José Carrerasa: fani zachwyceni, diwa do końca nie wiedziała czy zaśpiewa

Jan Prosiński, Karolina Borkowska, plan serialu „Na dobre i na złe”, 23.04.2001 rok
Fot. Prończyk/AKPA

Karolina Borkowska i Jan Prosiński na planie serialu „Na dobre i na złe”, 23.04.2001 rok

Jan Prosiński został operatorem filmowym

Jak się okazuje to nie występy przed kamerą, a za nią były dla Jana Prosińskiego przeznaczeniem. Była gwiazda „Na dobre i na złe” odnalazła swoje powołanie jako operator filmowy. W 2008 roku ukończył wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. 

Po ukończeniu studiów rozpoczął współpracę z instytucją państwową. "Od końca studiów współpracuję z Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach tej współpracy zrealizowałem zdjęcia do blisko tysiąca wywiadów z uczestnikami i świadkami Powstania Warszawskiego oraz kilkadziesiąt reportaży filmowych", można przeczytać na stronie internetowej poświęconej twórczości Jana Prosińskiego. 

Współpraca ze znanym muzeum była dla młodego mężczyzny początkiem wspaniałej przygody z kamerą. Jako operator filmowy pracował przy takich produkcjach jak: „Jeszcze raz", „Jasminum", „Codzienna 2 m.3”, „Wszystko płynie" i „Zjazd absolwentów, czyli punkt odniesienia". Obecnie nagrywa teledyski, reklamy, dokumenty i to o zasięgu międzynarodowym. W wolnym czasie uwielbia fotografować. 

Na końcu galerii zobaczysz, jak obecnie wygląda była gwiazda „Na dobre i na złe”. Zdjęcie pochodzi z profilu instagramowego jego kolegi, fotografa Bartosza Popiołka.   

Zobacz także: Qczaj szczerze o trudnym dzieciństwie i pedofilu-potworze: „Tak naprawdę umarłem mając 7 lat”

Jan Prosiński, plan serialu „Złotopolscy”, 22.11.2001 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Jan Prosiński, plan serialu „Złotopolscy”, 22.11.2001 rok

Jan Prosiński, plan serialu „Na dobre i na złe”, 2000-2001
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Jan Prosiński, plan serialu „Na dobre i na złe”, 2000-2001

Jan Prosiński, Karolina Borkowska, plan serialu „Na dobre i na złe”, 23.04.2001 rok
Fot. Prończyk/AKPA
Jan Prosiński, Karolina Borkowska, plan serialu „Na dobre i na złe”, 23.04.2001 rok

Jan Prosiński, 09.09.2021 rok
Fot. Wojtalewicz Jarosław/AKPA

Jan Prosiński

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.