Borys Szyc, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska
O NIM SIĘ MÓWI

„Myślałem, że niewiele mnie w życiu czeka”. Borys Szyc szczerze o walce z alkoholizmem

„Powrót do żywych i trzeźwych to moje największe zwycięstwo”

Ksenia Krasko 13 września 2019 15:52
Borys Szyc, VIVA! listopad 2017
Fot. Zuza Krajewska

Borys Szyc nie ukrywa, że zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Kilka lat temu wyszedł na prostą, i od tego czasu nie wstydzi się głośno mówić o swojej chorobie. „W ostatnim okresie mojego piętnastoletniego picia nie odczuwałem już żadnej przyjemności. Musiałem pić tylko, żeby dalej funkcjonować, aż w końcu powiedziałem sobie stop. Bo zrozumiałem, że się zabiję. A tego nie chciałem”, mówił Katarzynie Piątkowskiej w wywiadzie dla VIVY!. Aktor powraca do tego tematu kilkanaście dni po 41. urodzinach.

Borys Szyc o problemach z alkoholem

Borys Szyc, wcielający się w główną postać głośnego już filmu Piłsudski, który właśnie wchodzi na ekrany kin, zdecydował się na szczerą rozmowę z Gazetą Wyborczą. „Był czas w rozwoju choroby alkoholowej, kiedy myślałem, że niewiele mnie w życiu czeka, że nie będę już aktorem”, przyznaje.

„Co gorsza, powoli zacząłem się z tym godzić. Okazuje się jednak, że możesz zmienić wszystko o 180 stopni. Rozczaruję więc tych wszystkich, którym wydaje się, że obrażą mnie, pisząc ty alkoholiku. Dla mnie to żadna obelga”, wyznaje Borys Szyc. „Moja choroba nie jest powodem do wstydu. Już nie, choć wstyd to w przypadku alkoholizmu pierwsza bariera do pokonania, kluczowe jest przyznanie się do problemu przed samym sobą. Mam to za sobą. Powrót do żywych i trzeźwych to moje największe zwycięstwo”, dodaje.

Piłsudskim wracam jako aktor po paru latach spędzonych w cieniu”, mówi o filmie, który właśnie wchodzi na ekrany kin. Jednak widzowie doskonale pamiętają go z Zimnej wojny, w której wcielił się w postać Lecha Kaczmarka. Od kilkunastu lat związany też jest z Teatrem Współczesnym – fenomenalnie zagrana rola Szarikowa, głównego bohatera Psiego serca Bułhakowa, jest powodem, dla którego bilety na ten spektakl są wykupione dużo wcześniej.

„Zapłaciłem swoją cenę. Wybrałem drogę na skróty, przyszedł moment depresji, ale odbiłem się od dna. Teraz złapałem drugi oddech, co symbolicznie połączyło się z 40. urodzinami, które obchodziłem w zeszłym roku”, przyznaje Borys Szyc. Dziś wiedzie szczęśliwe życie u boku narzeczonej, Justyny Nagłowskiej. Jak sam mówił w rozmowie z Twoim Stylem, „wszystko się zmieniło i jest mi z tym dobrze”. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

41 lat bez filtra. Tak dziś wyglądam i tak żyje. Nie filtruje się niczym od ponad 5 lat i życie oraz Wy kochani, daliście mi same dobre znaki. Dziękuje za pamięć, za wsparcie, dziękuje moim bliskim i przyjaciołom, że o mnie nie zapomnieli. Nawet gdy było dużo ciemniej niż dziś. Justynko, mamo, córeczko, dziewczynki dziękuje Wam za wsparcie i miłość. W końcu tylko to się liczy. Zwrócę się znów do tych, którzy jeszcze się boją wstać. Zmiana jest dobra. I nigdy nie jest za późno. Dziękuje Dorocie Woronowicz. I Tobie @martabefly . Za wszystko. ❤️❤️❤️ #urodziny #birthday #man #4.09.78 #dziekuje #thanks

Post udostępniony przez Borys Szyc Official (@borys.szyc)

Borys Szyc i Justyna Nagłowska, Orły 2019
Fot. Adam Jankowski/REPORTER/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?