Edyta Górniak, Viva! 9/2019
Fot. MATEUSZ STANKIEWICZ/SAMESAME
O TYM SIĘ MÓWI

Górniak, Ostaszewska, Rubik... Gwiazdy wspierają ofiary pożaru w Australii

W kataklizmie zginęło już pół miliarda zwierząt

Konrad Szczęsny 5 stycznia 2020 13:30
Edyta Górniak, Viva! 9/2019
Fot. MATEUSZ STANKIEWICZ/SAMESAME

Pół miliarda martwych zwierząt, ponad 20 ofiar w ludziach i dziesiątki milionów hektarów spalonego buszu – Australia płonie a naukowcy, dziennikarze i organizacje międzynarodowe biją na alarm. „To największa katastrofa ekologiczna ostatnich lat”, grzmią. Na całym świecie trwają zbiórki na rzecz ofiar żywiołu. Karolina Korwin-Piotrowska zainicjowała akcję pisania listów do premiera Mateusza Morawieckiego, w których Polacy proszą polityków o wyciągnięcie wniosków z tragedii, która dzieje się na naszych oczach i podjęcie natychmiastowych działań.

Pożary w Australii: pół miliarda martwych zwierząt i bezradność służb

„Pożary wielkie jak terytorium Litwy”, „Chmura dymu wielkości Unii Europejskiej”, tysiące ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy, uciekając przed szalejącym żywiołem, pół miliarda martwych stworzeń i ponad 20 ofiar w ludziach – to bilans ostatnich miesięcy w Australii. Zdjęcia, które obiegają sieć, są wstrząsające: widać na nich przerażone i uciekające przed pożarami zwierzętami, zrozpaczonych ludzi i kłęby dymu na niebie. Sytuację pogarsza fakt, że służby nie są w stanie w żadnym stopniu okiełznać pożarów, trawiących kraj.

Jak podaje serwis Polityka, „od września 2019 r. spłonęło już prawie 60 mln ha lasów, zarośli i pól. To niemal tyle co powierzchnia Litwy, a więcej niż np. Słowacji czy Danii. W dwóch stanach: Victorii, gdzie leży m.in. Melbourne, i Nowej Południowej Walii z Sydney obowiązuje stan wyjątkowy, a wojsko i strażacy prowadzą ewakuację i przyznają, że nie są w stanie ugasić rozprzestrzeniających się pożarów. A te strawiły już sześciokrotnie więcej terenów niż te w Amazonii w 2019 r., o których mówił cały świat”, czytamy.

Niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem (w tym koale), niektóre być może już wyginęły w wyniku kataklizmu. Jedynie intensywne opady deszczu mogłyby pomóc zwalczyć szalejący żywioł...

Karolina Korwin-Piotrowska o sytuacji w Australii. Akcja pisania listów do premiera

Na bieżąco sytuację w Australii relacjonuje za pośrednictwem mediów społecznościowych Karolina Korwin-Piotrowska. Dziennikarka podkreśla, że klęska żywiołowa to efekt zmian klimatycznych, które w krótkim czasie będą miały również wpływ na sytuację w Polsce. Apeluje przy tym do internautów, by pisali do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o natychmiastowe podjęcia działań, mających na celu ochronę planety i powstrzymanie zmian. Aby wspomóc inicjatywę, wystarczy wysłać wiadomość na adres kancelarii premiera RP: kontakt@kprm.gov.pl.

Karolina Korwin-Piotrowska zachęca również do wpłacania datków na organizację, opiekującą się w Australii dzikimi zwierzętami. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

www.wires.org.au/donate/emergency-fund Wazny adres, jeśli chcecie pomóc💪 #australia

Post udostępniony przez karolina korwin piotrowska (@karolinakp)

Maja Ostaszewska, Edyta Górniak i Anja Rubik apelują o pomagania ofiarom pożarów w Australii

W akcję nagłaśniania sytuacji w Australii i apelowania o pomoc ofiarom pożarów włączyły się także Edyta Górniak i Anja Rubik.

„Nasza planeta do jedyny dom, jaki mamy”, podkreśla diwa.

„Obserwuję, co dzieje się w Australii i jestem zdruzgotana. Ekolodzy z Uniwersytetu w Sydney szacują, że 480 milionów ssaków, ptaków i gadów zginęło z powodu pożarów. Spośród nich 8000 koali spłonęło żywcem - prawie jedna trzecia całej populacji koali w Nowej Południowej Walii (NSW). Letnie pożary są powszechne w Australii, ale zmiany klimatu pogarszają je. Wiosenne opady są mniejsze, temperatury rosną, ekstremalne zjawiska upałów stają się bardziej powszechne, a susze stają się bardziej dotkliwe. #australiafires#bushfiresaustralia”, zaznacza natomiast modelka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I am watching what is happening in Australia and I am devastated. Ecologists from the University of Sydney estimate 480 million mammals, birds and reptiles have died due to the fires. Among these, 8000 koalas are believed to have burnt to death - nearly one third of the entire koala population in New South Wales (NSW). Summer wildfires are common in Australia, but climate change is making them worse. Spring rainfall has declined in recent decades, even as temperatures rise, extreme heat events become more common and droughts turn more severe. This is our reality!!! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱Obserwuję, co dzieje się w Australii i jestem zdruzgotana. Ekolodzy z Uniwersytetu w Sydney szacują, że 480 milionów ssaków, ptaków i gadów zginęło z powodu pożarów. Spośród nich 8000 koali spłonęło żywcem - prawie jedna trzecia całej populacji koali w Nowej Południowej Walii (NSW). Letnie pożary są powszechne w Australii, ale zmiany klimatu pogarszają je. Wiosenne opady są mniejsze, temperatury rosną, ekstremalne zjawiska upałów stają się bardziej powszechne, a susze stają się bardziej dotkliwe. #australiafires #bushfiresaustralia

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To nie żart! To jest NIE jest "normalne” ! Australia wciąż się pali! 500 MILIONÓW!!!! ZWIERZĄT SPALANYCH NA ŚMIERĆ !! Rodziny straciły domy i bliskich POTRZEBUJEMY ZMIANY !!! . 👉Dla moich polskich followersów - Mamy więcej wspólnego z AUSTRALIĄ, niż myślisz! Australia jest jednym z najgorszych krajów pod względem polityki klimatycznej (CCPI 2020). Tuż obok POLSKI! Rząd Australii, podobnie jak polski rząd, nie akceptuje zagrożenia związanego ze zmianą klimatu! Oba rządy ignorują wszystkie ostrzeżenia naukowców. Oba rządy promują przemysł węglowy! Razem znajdują się w pierwszej 10 państw produkujących węgiel! Ponad 85% polskiej produkcji energii elektrycznej opiera się na węglu. W Polsce działa największa w Europie elektrownia węglowa. Deforestacja - Australia w pierwszej 10 na świecie! Polska ignoruje prawo UE i wycina chroniony przez UNESCO las białowieski co grozi upadkiem różnorodności biologicznej. Jak myślisz, dokąd to Nas doprowadzi? ( ENG) 🇺🇸 This is no joke! This is NOT “normal”. Australia is still BURNING! 500 MILLION ANIMALS BURNT TO DEATH! Families lost their homes and loved ones WE NEED TO CHANGE!!! . For my polish followers - We have more in common with AUSTRALIA than you think! Australia is ranked one of the worst countries on climate policy (CCPI 2020). Just right next to POLAND! The Australian government just like the Polish government won't acknowledge the climate change emergency! Both governments have been ignoring all warnings from scientists. Both governments are promoting the coal industry!They are both in the top 10 countries producing coal ! More than 85% of Poland’s electricity generation is based on coal. The country operates Europe’s biggest coal-fired power plant. Deforestation - Australia a global top 10 ! Poland is ignoring EU law and logging in the Unesco-protected Białowieża forest and threatening a biodiversity collapse. Where do you think this will lead to? My thoughts are with the people of Australia. #AustraliaBurns #AustraliaFires #ClimateEmergency #bushfiresaustralia

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Maja Ostaszewska w obszernym wpisie zaznaczyła, że sytuacja na całym świecie jest dramatyczna i przykład Australii dobitnie to pokazuje.

„Tak właśnie wygląda katastrofa klimatyczna, która dotyczy nas wszystkich. Każdy kto ją neguje jest szaleńcem. Przywódcy państw i przedstawiciele wielkich koncernów, którzy ją ignorują i nie wprowadzają systemowych rozwiązań prowadzących do zatrzymania ocieplenia klimatu, są bezpośrednio odpowiedzialni za to co się dzieje. Wprowadzajmy zmiany w naszym codziennym życiu i apelujemy, naciskajmy na polityków”, apeluje.

Poparła również akcję pisania listów do premiera Mateusza Morawieckiego, którą zainicjowała Karolina Korwin-Piotrowska.

„Na ostatnim zdjęciu adres mailowy do Premiera Mateusza Morawieckiego Kontakt@kprm.gov.pl Piszmy listy z żądaniem natychmiastowych działań, rozwiązań na rzecz ochrony klimatu. To skandal, że Polska jako jedyna w Europie nie podpisała na szczycie w Brukseli porozumienia dotyczącego neutralności klimatycznej do 2050 roku”, podkreśla aktorka.

Dodaje, że gdy w Polsce nie zajdą zmiany, dotyczące ochrony klimatu, krajowi grozi brak wody!

„Naukowcy od lat alarmują o tragicznych skutkach naszego sposobu życia. Według ich danych, w Polsce już niedługo będziemy się mierzyć z brakami wody. Spośród wszystkich krajów Unii, mamy jej najmniejsze zasoby. Płonęła Amazonia, topią się lodowce, Wenecja tonie...Niewyobrażalne, że politycy i wielkie koncerny nadal udają, że nie ma problemu. Biorę się do pisania i Was także do tego zachęcam. Dziękuję @karolinakp za upublicznianie i nagłaśnianie problemu, dziękuję @anja_rubik 💚”, zakończyła.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Australia nie pamięta tak potwornych pożarów. Owszem, każdego roku dotykał ją „bushfire”, ale nigdy dotąd na taką skalę. Zginęły już 22 osoby i według szacunków australijskich ekologów 480 milionów zwierząt. W tym 8000 koali, którym grozi całkowite wyginięcie. Serce pęka kiedy patrzę na te obrazy. A co najgorsze przyczyną tak strasznych pożarów są działania człowieka. Okrucieństwo i bezmyślność. Tak właśnie wygląda katastrofa klimatyczna, która dotyczy nas wszystkich. Każdy kto ją neguje jest szaleńcem. Przywódcy państw i przedstawiciele wielkich koncernów, którzy ją ignorują i nie wprowadzają systemowych rozwiązań prowadzących do zatrzymania ocieplenia klimatu, są bezpośrednio odpowiedzialni za to co się dzieje. Wprowadzajmy zmiany w naszym codziennym życiu i apelujemy, naciskajmy na polityków. Na ostatnim zdjęciu adres mailowy do Premiera Mateusza Morawieckiego Kontakt@kprm.gov.pl Piszmy listy z żądaniem natychmiastowych działań, rozwiązań na rzecz ochrony klimatu. To skandal, że Polska jako jedyna w Europie nie podpisała na szczycie w Brukseli porozumienia dotyczącego neutralności klimatycznej do 2050 roku. Naukowcy od lat alarmują o tragicznych skutkach naszego sposobu życia. Według ich danych, w Polsce już niedługo będziemy się mierzyć z brakami wody. Spośród wszystkich krajów Unii, mamy jej najmniejsze zasoby. Płonęła Amazonia, topią się lodowce, Wenecja tonie...Niewyobrażalne, że politycy i wielkie koncerny nadal udają, że nie ma problemu. Biorę się do pisania i Was także do tego zachęcam. Dziękuję @karolinakp za upublicznianie i nagłaśnianie problemu, dziękuję @anja_rubik 💚 #zmianyklimatu #australia #pożar #ekologia #niemaplanetyb #młodzieżowystrajkklimatyczny #bushfire #bushfiresaustralia #ecology #thereisnoplanetb

Post udostępniony przez Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official)

Pożary w Australii: zdjęcie dziewczynki z koalą

W sieci krąży wstrząsające zdjęcie, które ma być kwintesencją tego, co dzieje się obecnie w Australii. Widzimy na nim dziewczynkę w masce gazowej, która stoi po kolana w wodzie i trzyma na rękach wyczerpaną koalę. Za nią widać unoszące się kłęby dymu i szalejący ogień. „Dramat”, piszą zgodnie internauci. Warto jednak zaznaczyć, że to fotomontaż wykonany przez australijską artystę graficzkę i fotografkę z Nowej Południowej Walii, jednego z najbardziej dotkniętych pożarami stanów we wschodniej Australii. Fotografka zamieściła swoją pracę na Instagramie i na Facebooku. Publikując je zaznaczyła, że to hołd złożony australijskim strażakom.

Pożary w Australii: Greta Thunberg apeluje do polityków

Sytuację w Australii skomentowała również działaczka ekologiczna, 16-letnia Greta Thunberg. Szwedka, która została okrzyknięta przez magazyn „Time” człowiekiem roku 2019, apeluje do przywódców państw i wielkich koncernów, by kataklizm był początkiem globalnych zmian, mających na celu powstrzymanie ekologicznej katastrofy.

„Australia płonie. A lato dopiero się zaczęło. 2019 był rokiem rekordowych upałów i rekordowej suszy. Dziś temperatura poza Sydney wynosiła 48,9°C. Szacuje się, że 500 milionów (!!) zwierząt padło z powodu pożarów buszu. Zginęło ponad 20 osób, a tysiące domów spłonęło. Według Sydney Morning Herald pożary wywołały 2/3 rocznej krajowej emisji CO2. Dym pokrył lodowce w odległej Nowej Zelandii (!), przez co są ciepłe i topią się szybciej”, wylicza.

Dodaje, że nie jest w stanie zrozumieć, jak taki kataklizm może spotykać się z biernością polityków.

„Wszystko to nadal nie spowodowało żadnych działań politycznych. Ponieważ nadal nie udało nam się powiązać kryzysu klimatycznego ze zwiększonymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i katastrofami natury, takimi jak #AustraliaFires. To musi się zmienić. I musi się zmienić teraz. Moje myśli są z mieszkańcami Australii i osobami dotkniętymi tymi niszczycielskimi pożarami”, zakończyła Greta Thunberg.

My również przyłączamy się do jej apelu!  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Australia is on fire. And the summer there has only just begun. 2019 was a year of record heat and record drought. Today the temperature outside Sydney was 48,9°C. 500 million (!!) animals are estimated dead because of the bushfires. Over 20 people have died and thousands of homes have burned to ground. The fires have spewed 2/3 of the nations national annual CO2 emissions, according to the Sydney Morning Herald. The smoke has covered glaciers in distant New Zealand (!) making them warm and melt faster because of the albedo effect. And yet. All of this still has not resulted in any political action. Because we still fail to make the connection between the climate crisis and increased extreme weather events and nature disasters like the #AustraliaFires That has to change. And it has to change now. My thoughts are with the people of Australia and those affected by these devastating fires.

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.