Reklama

Anna Walentynowicz urodziła się w 1929 roku na Wołyniu. W dzieciństwie pracowała w gospodarstwie rolnym, później w piekarni i w fabryce margaryny. W listopadzie 1950 roku zapisała się na kurs spawacza, po czym znalazła pracę w Stoczni Gdańskiej. Gdy rozpoczął się strajk, dołączyła do NSZZ Solidarność. Była najsłynniejszą polską działaczką związków zawodowych, co przyniosło jej uznanie na całym świecie. W 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej wspominamy Annę Walentynowicz.

Reklama

Kim była Anna Walentynowicz - wspomnienie

Była sumienna i życzliwa, dlatego szybko zyskała szacunek w środowisku robotników Stoczni. Była też bardzo pracowita – wyrabiała 270% normy. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, po kilkunastu latach przekwalifikowała się na suwnicową.

Po koniec lat 70. Anna Walentynowicz ujawniła sprawę defraudacji pieniędzy z funduszu zapomogowego i domagała się wyjaśnień. Wtedy po raz pierwszy próbowano ją zwolnić. W jej obronie stanęła cała załoga wydziału, w którym pracowała. Gdy w 1978 została współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych, była nękana przez SB – zatrzymywano ją na 48 godzin, przeprowadzano rewizje, zastraszano.

8 sierpnia 1980 roku, kilka miesięcy przed przejściem na emeryturę, została dyscyplinarnie zwolniona ze Stoczni. 14 sierpnia rozpoczął się strajk, w którego czasie powstał NSZZ Solidarność. Pierwszym postulatem było żądanie przywrócenia jej do pracy. Władze cofnęły decyzję o zwolnieniu. Ze względu na oskarżenia o zorganizowanie strajku w grudniu 1981 roku, w marcu 1983 stanęła przed sądem w Grudziądzu. Annę Walentynowicz skazano na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

ZOBACZ: „Matka Polskiej Niepodległości”. Magazyn Time uhonorował Annę Walentynowicz

W 1981 roku została wykluczenia ze Związku, ale kontynuowała opozycyjną działalność. Obok Lecha Wałęsy, była jedną z najpopularniejszych postaci, związanych z Solidarnością. Spotykała z wpływowymi politykami na całym świecie, wystąpiła w epizodzie filmu Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy. W 2020 roku magazyn Time umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata, określając mianem Matki Polskiej Niepodległości.

Reklama

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku. Pochowana została na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

Reklama
Reklama
Reklama