Anna Szałapak
POŻEGNANIE

Zmarła Anna Szałapak. Piosenkarka i artystka kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Miała 65 lat

Olga Figaszewska 14 października 2017 15:30
Anna Szałapak

Była nazywana Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami. Piosenkarka i artystka krakowskiego kabaretu zmarła w sobotę, 14 października. Przegrała walkę z chorobą. Miała 65 lat.

Zobacz też: Zbigniew Wodecki nie żyje. Muzyk zmarł w wieku 67 lat

Anna Szałapak nie żyje

Informację o śmierci artystki pojawiła się na stronie kabaretu „Piwnica pod Baranami”, z którym artystka była związana od 1979 roku. Piosenkarka od kilku lat ciężko chorowała.

Informację o odejściu Anny Szałapak potwierdził dyrektor kabaretu Bogdan Micek: „To ogromnie smutna i przykra dla nas wiadomość, bo tyle lat pracowaliśmy razem. Ania chorowała kilka lat i dzielnie walczyła”.

Zobacz też: Przyczyny zgonu aktora filmu „Kogel-mogel’’, Dariusza Siatkowskiego, nigdy nie zostały wyjaśnione! Dziś 9. rocznica jego śmierci

Twórczość Anny Szałapak

„Grajmy Panu”, „Oczy tej małej”, „Moje kochanie”, „Żywa woda”. To z tymi utworami kojarzymy jej twórczość. Współpracowała z poetami, muzykami, artystami: Zbigniewem Preisnerem, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim czy Agnieszką Osiecką. 

Nigdy nie sądziła, że jej życie zwiąże się na dobre z muzyką. Z wykształcenia była doktorem nauk humanistycznych. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obroniła pracę doktorską, która ukazała się drukiem pt. „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne”. Karierę rozpoczynała w zespole „Słowianki”. Od 1979 roku była związana z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami”. „Najbardziej wciągało i fascynowało mnie przygotowywanie piosenek i kabaretów. Występy były wielkim przeżyciem. Wielką radością i szkołą były próby. To był najbardziej twórczy moment”, mówiła Anna Szałapak w wywiadzie dla fva.pl. Na każdy temat miała własne zdanie. Była niezwykle charakterystyczną, ciepłą i wrażliwą osobą. Artyści cenili ją za niepowtarzalny styl i interpretację poezji śpiewanej.

Agnieszka Osiecka, z którą Anna Szałapak się przyjaźniła, tak mówiła o artystce: Swoim lirycznym, jednocześnie ekspresyjnym głosem, o barwie szklanej, ale szorstkiej, poważnej, ale powabnej, wzrusza, zachwyca, hipnotyzuje". Trafia zawsze na piękne piosenki, które interpretuje w perfekcyjny sposób... Ania to cud, a praca z nią to wielka przyjemność...", mówił Zbigniew Preisner. Natomiast Andrzej Zarycki, który pisał dla niej testy piosenek, powtarzał: Pisząc dla tej artystki, mam pewność, że doznam w zetknięciu z wykonywanym utworem, doznań szlachetnego gatunku. Że przeniesie mnie do krainy łagodności i spokoju”.

W swoim dorobku artystycznym posiada kilka płyt: „Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami”, „Koncert w Trójce”, „Żywa woda”, „Serce na rowerach”, „Koncert kolęd z Szoką Krakowską w tle”.  Z powodzeniem występowała z autorskimi koncertami i recitalami w kraju i za granicą. Była laureatką Konkursy Programu Pierwszego TVP, Nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia za osiągnięcia artystyczne, interpretację piosenek i styl, otrzymała również Złoty Laur przyznawany przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 roku.

Zobacz też: Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny aktor miał 95 lat

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.