Anna Szałapak
POŻEGNANIE

Zmarła Anna Szałapak. Piosenkarka i artystka kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Miała 65 lat

Olga Figaszewska 14 października 2017 15:30
Anna Szałapak

Była nazywana Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami. Piosenkarka i artystka krakowskiego kabaretu zmarła w sobotę, 14 października. Przegrała walkę z chorobą. Miała 65 lat.

Zobacz też: Zbigniew Wodecki nie żyje. Muzyk zmarł w wieku 67 lat

Anna Szałapak nie żyje

Informację o śmierci artystki pojawiła się na stronie kabaretu „Piwnica pod Baranami”, z którym artystka była związana od 1979 roku. Piosenkarka od kilku lat ciężko chorowała.

Informację o odejściu Anny Szałapak potwierdził dyrektor kabaretu Bogdan Micek: „To ogromnie smutna i przykra dla nas wiadomość, bo tyle lat pracowaliśmy razem. Ania chorowała kilka lat i dzielnie walczyła”.

Zobacz też: Przyczyny zgonu aktora filmu „Kogel-mogel’’, Dariusza Siatkowskiego, nigdy nie zostały wyjaśnione! Dziś 9. rocznica jego śmierci

Twórczość Anny Szałapak

„Grajmy Panu”, „Oczy tej małej”, „Moje kochanie”, „Żywa woda”. To z tymi utworami kojarzymy jej twórczość. Współpracowała z poetami, muzykami, artystami: Zbigniewem Preisnerem, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim czy Agnieszką Osiecką. 

Nigdy nie sądziła, że jej życie zwiąże się na dobre z muzyką. Z wykształcenia była doktorem nauk humanistycznych. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obroniła pracę doktorską, która ukazała się drukiem pt. „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne”. Karierę rozpoczynała w zespole „Słowianki”. Od 1979 roku była związana z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami”. „Najbardziej wciągało i fascynowało mnie przygotowywanie piosenek i kabaretów. Występy były wielkim przeżyciem. Wielką radością i szkołą były próby. To był najbardziej twórczy moment”, mówiła Anna Szałapak w wywiadzie dla fva.pl. Na każdy temat miała własne zdanie. Była niezwykle charakterystyczną, ciepłą i wrażliwą osobą. Artyści cenili ją za niepowtarzalny styl i interpretację poezji śpiewanej.

Agnieszka Osiecka, z którą Anna Szałapak się przyjaźniła, tak mówiła o artystce: Swoim lirycznym, jednocześnie ekspresyjnym głosem, o barwie szklanej, ale szorstkiej, poważnej, ale powabnej, wzrusza, zachwyca, hipnotyzuje". Trafia zawsze na piękne piosenki, które interpretuje w perfekcyjny sposób... Ania to cud, a praca z nią to wielka przyjemność...", mówił Zbigniew Preisner. Natomiast Andrzej Zarycki, który pisał dla niej testy piosenek, powtarzał: Pisząc dla tej artystki, mam pewność, że doznam w zetknięciu z wykonywanym utworem, doznań szlachetnego gatunku. Że przeniesie mnie do krainy łagodności i spokoju”.

W swoim dorobku artystycznym posiada kilka płyt: „Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami”, „Koncert w Trójce”, „Żywa woda”, „Serce na rowerach”, „Koncert kolęd z Szoką Krakowską w tle”.  Z powodzeniem występowała z autorskimi koncertami i recitalami w kraju i za granicą. Była laureatką Konkursy Programu Pierwszego TVP, Nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia za osiągnięcia artystyczne, interpretację piosenek i styl, otrzymała również Złoty Laur przyznawany przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 roku.

Zobacz też: Wiesław Michnikowski nie żyje. Wybitny aktor miał 95 lat

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.