Tomasz i Anna Kalitowie
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

„Tomek do śmierci walczył o medyczną marihuanę podłączony do morfiny” poruszające słowa Anny Kality

Olga Figaszewska 21 lutego 2017 15:45
Tomasz i Anna Kalitowie
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Walka o medyczną marihuanę trwa nadal. Tomasz Kalita pozostawił po sobie testament, który do tej pory nie został wypełniony. Anna Kalita w sobotę udzieliła mocnego wywiadu dla „Dzień dobry TVN”, w którym opowiedziała o walce i chorobie męża.

Były rzecznik SLD, Tomasz Kalita, zmarł 16 stycznia po wielomiesięcznej walce z glejakiem. Do końca walczył o legalizację medycznej marihuany. Miał poczucie, że robi coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych, ciężko chorujących. Typ raka, na który zachorował, nie był uleczalny, a jedynie zaleczalny.

Zobacz też: Tomasz Kalita mówił o chorobie: „Ten typ raka, na którego zachorowałem, nie jest uleczalny a jedynie zaleczalny’’

Testament Tomasz Kality

Niektórzy już wówczas mówili o „ustawie Kality”, choć on sam się temu sprzeciwiał. „Chcę przede wszystkim polepszyć sytuację pacjentów onkologicznych. Lecznicza marihuana to może być medykament, który będzie dawał nadzieję czy rozwiązywał problemy pacjentów” — mówił.  Niestety nie zdążył. Wszystkie ugrupowania polityczne zadeklarowały pomoc przy pracy nad ustawą zezwalającą na użycie i kupno oleju konopnego.

Zobacz też: Tomasz Kalita pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Po śmierci Tomasza Kality wydawało się, że polityczne środowisko przyspieszy wdrażanie zmian dotyczących leczenia marihuaną. Zwłaszcza, że były rzecznik SLD rozmawiał na ten temat z samym prezydentem, Andrzejem Dudą. Sprawa ucichła. „Jest testament Tomasza Kality. Sensem jego życia stała się walka o medyczną marihuanę. To niewyobrażalny absurd. Sam prezydent nam powiedział, że morfina jest legalna, to dlaczego w ogóle rozmawiamy o marihuanie” — wyznała Anna Kalita w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”.

Tomasz Kalita zmarł jako morfinista. Przyjmował ją dla złagodzenia bólu, ale wyrządzało zdecydowanie więcej szkód w organizmie. „Walczył o medyczną marihuanę podłączony do morfiny, a przecież marihuana jest lżejszym narkotykiem niż morfina. Jeśli ktoś teraz myśli, że ta sprawa jest załatwiana, to absolutnie kłamie. (…) Tomek zdążył umrzeć, a to ciągle nie jest legalne. Ustawę hazardową przeprowadzono w jeden dzień. Nie róbmy sobie jaj!” — ostro skomentowała sytuację Anna Kalita.

Polecamy też: Siła miłości i nieustanna walka. Tak Anna i Tomasz Kalitowie opowiadali VIVIE! o związku i chorobie

Anna Kalita o mężu

Tomasz Kalita kochał media. Gdy zachorował na raka, dziennikarze, kamery, wywiady — wszystko to dodawało mu skrzydeł. W rozmowie z „Dzień Dobry TVN”  bardzo czule opowiadała o zmarłym mężu.:

Tomek był w swojej chorobie absolutnie wspaniały. Przeżywał chorobę w sposób niesamowity, nigdy nie pytał, dlaczego go to spotkało. Nie było momentu rozpaczy. Miałam szczęście spędzić z nim kilka lat swojego życia. Powiedziałam mu jak umierał, że będę zawsze nosić jego nazwisko”.

Zobacz też: Żona pożegnała Tomasza Kalitę: „To były najpiękniejsze lata mojego życia. Będzie mi go wiecznie brakować”

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.