Tomasz i Anna Kalitowie
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

„Tomek do śmierci walczył o medyczną marihuanę podłączony do morfiny” poruszające słowa Anny Kality

Olga Figaszewska 21 lutego 2017 15:45
Tomasz i Anna Kalitowie
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Walka o medyczną marihuanę trwa nadal. Tomasz Kalita pozostawił po sobie testament, który do tej pory nie został wypełniony. Anna Kalita w sobotę udzieliła mocnego wywiadu dla „Dzień dobry TVN”, w którym opowiedziała o walce i chorobie męża.

Były rzecznik SLD, Tomasz Kalita, zmarł 16 stycznia po wielomiesięcznej walce z glejakiem. Do końca walczył o legalizację medycznej marihuany. Miał poczucie, że robi coś nie tylko dla siebie, ale i dla innych, ciężko chorujących. Typ raka, na który zachorował, nie był uleczalny, a jedynie zaleczalny.

Zobacz też: Tomasz Kalita mówił o chorobie: „Ten typ raka, na którego zachorowałem, nie jest uleczalny a jedynie zaleczalny’’

Testament Tomasz Kality

Niektórzy już wówczas mówili o „ustawie Kality”, choć on sam się temu sprzeciwiał. „Chcę przede wszystkim polepszyć sytuację pacjentów onkologicznych. Lecznicza marihuana to może być medykament, który będzie dawał nadzieję czy rozwiązywał problemy pacjentów” — mówił.  Niestety nie zdążył. Wszystkie ugrupowania polityczne zadeklarowały pomoc przy pracy nad ustawą zezwalającą na użycie i kupno oleju konopnego.

Zobacz też: Tomasz Kalita pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Po śmierci Tomasza Kality wydawało się, że polityczne środowisko przyspieszy wdrażanie zmian dotyczących leczenia marihuaną. Zwłaszcza, że były rzecznik SLD rozmawiał na ten temat z samym prezydentem, Andrzejem Dudą. Sprawa ucichła. „Jest testament Tomasza Kality. Sensem jego życia stała się walka o medyczną marihuanę. To niewyobrażalny absurd. Sam prezydent nam powiedział, że morfina jest legalna, to dlaczego w ogóle rozmawiamy o marihuanie” — wyznała Anna Kalita w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”.

Tomasz Kalita zmarł jako morfinista. Przyjmował ją dla złagodzenia bólu, ale wyrządzało zdecydowanie więcej szkód w organizmie. „Walczył o medyczną marihuanę podłączony do morfiny, a przecież marihuana jest lżejszym narkotykiem niż morfina. Jeśli ktoś teraz myśli, że ta sprawa jest załatwiana, to absolutnie kłamie. (…) Tomek zdążył umrzeć, a to ciągle nie jest legalne. Ustawę hazardową przeprowadzono w jeden dzień. Nie róbmy sobie jaj!” — ostro skomentowała sytuację Anna Kalita.

Polecamy też: Siła miłości i nieustanna walka. Tak Anna i Tomasz Kalitowie opowiadali VIVIE! o związku i chorobie

Anna Kalita o mężu

Tomasz Kalita kochał media. Gdy zachorował na raka, dziennikarze, kamery, wywiady — wszystko to dodawało mu skrzydeł. W rozmowie z „Dzień Dobry TVN”  bardzo czule opowiadała o zmarłym mężu.:

Tomek był w swojej chorobie absolutnie wspaniały. Przeżywał chorobę w sposób niesamowity, nigdy nie pytał, dlaczego go to spotkało. Nie było momentu rozpaczy. Miałam szczęście spędzić z nim kilka lat swojego życia. Powiedziałam mu jak umierał, że będę zawsze nosić jego nazwisko”.

Zobacz też: Żona pożegnała Tomasza Kalitę: „To były najpiękniejsze lata mojego życia. Będzie mi go wiecznie brakować”

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.