Aleksiej Nawalny kim jest
Fot. AP/Associated Press/East News
VIVA! Tylko u nas

Aleksiej Nawalny został aresztowany w Rosji. Kim jest „ten, którego Putin boi się najbardziej”?

44-letni opozycjonista mógł w sierpniu stracić życie

Redakcja VIVA! 18 stycznia 2021 13:52
Aleksiej Nawalny kim jest
Fot. AP/Associated Press/East News

Aleksiej Nawalny to według dziennikarzy amerykańskiej gazety The Wall Street Journal „człowiek, którego Władimir Putin boi się najbardziej”. 44-letni bloger i opozycjonista obecnych władz Rosji właśnie wrócił do kraju po pięciu miesiącach spędzonych w Niemczech. To właśnie berlińscy lekarze walczyli od sierpnia o życie Nawalnego, po tym, jak – najprawdopodobniej - rosyjskie służby próbowały go otruć… Zaraz po wczorajszym wylądowaniu w Moskwie, 44-latek został aresztowany. Jaka jest jego przeszłość?

Kim jest Aleksiej Nawalny? Wykształcenie, działalność, życie prywatne

Urodzony 4 czerwca 1976 roku w Butyniu Aleksiej Anatoljewicz Nawalny to rosyjski publicysta, działacz polityczny, a z wykształcenia także prawnik i finansista. 44-latek od 2007 roku prowadzi bloga, na którym  wykazuje przypadki korupcji i inne nieprawidłowości w państwowych koncernach. Lider rosyjskiej opozycji prowadzi też dwa kanały na YouTube, na których także zamieszcza szokujące treści dotyczące rosyjskich polityków. Konta Nawalnego subskrybuje łącznie 7 milionów internautów.

Działalność polityczną Aleksiej Nawalny rozpoczął już w 2000 roku, w którym to wstąpił do partii Jabłoko. W chwili założenia bloga postanowił jednak działać na własną rękę. Kupował akcje państwowych spółek, dzięki czemu miał dostęp do ich prywatnych dokumentów. Następnie wykazywał wszystkie nieprawidłowości i nagłaśniał sprawy w sieci. Charakter aktywności polityka zdecydowanie nie podobał się Władimirowi Putinowi i jego zwolennikom, dlatego Nawalnego wielokrotnie aresztowano i stawiano przed sądem. Najpoważniejszą rozprawą była ta z 2014 kiedy to skazano 44-latka na 3,5 roku więzienia (w zawieszeniu) za rzekome zdefraudowanie ponad 500 tysięcy dolarów i działanie na szkodę firmy Yves Rocher. Bloger nazwał cały proces politycznym.

Aleksiej Nawalny procesy
Fot. VASILY MAXIMOV/AFP/East News
Publicysta mimo wszystko nie zaprzestał swojej działalności w sieci, uczestniczenia w protestach, kandydowania w wyborach (kilka razy z różnych przyczyn odmawiano mu tego prawa). Złość rosyjskich władz urosła do tego stopnia, że w sierpniu 2020 roku na pokładzie samolotu, niemal umarł.

Podczas lotu z Tomska (na Syberii) do Moskwy 44-latek nagle poczuł się źle. Opozycjonista zdołał jedynie wstać i powiedzieć stewardowi, że został otruty i umiera. Pilot lądował awaryjnie, a przypuszczenia Nawalnego potwierdziły się - w jego organizmie znaleziono później niebezpieczną substancję nowiczok. Rodzina polityka – nie ufając medykom w swoim kraju - zdecydowała się leczyć go w Niemczech. Według lekarzy bloger przeżył cudem. Kto stał za atakiem na jego życie? „Twierdzę, że za tym czynem stoi Putin i nie mam innych wersji. Nie mówię tego, by sobie schlebiać, ale na podstawie faktów. A najważniejszym jest nowiczok. Rozkaz jego użycia albo produkcji mogą wydać tylko dwaj ludzie: szef FSB albo wywiadu zagranicznego SWR”, opowiadał Nawalny w rozmowie z Der Spiergel.

W tym samym wywiadzie dodał też, że wróci do Rosji prędzej czy później. „Gdybym nie wrócił, oznaczałoby to, że Putin osiągnął swój cel. A moim zadaniem jest teraz być tym typem, który się nie boi. A ja się nie boję! Jeśli drżą mi ręce, to nie ze strachu, ale od tego świństwa. Nie zrobię Putinowi tego prezentu, jakim byłaby rezygnacja z powrotu do Rosji”, wyjawił Aleksiej Nawalny, który przyleciał wczoraj do Moskwy. W ostatniej chwili samolot z opozycjonistą na pokładzie został zawrócony na inne lotnisko, a po wyjściu z maszyny, lider rosyjskiej opozycji został aresztowany. Teraz mąż 44-letniej Julii i ojciec 19-letniej Darii oraz 12-letniego Zacharego jest w areszcie. Ostatnie informacje podawane przez media wskazują na to, że politykowi ograniczono kontakt z prawnikami.

Mamy nadzieję, że sprawa nie zakończy się żadną tragedią. 

Aleksiej Nawalny areszt
Fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?