Reklama

Według Adama Niedzielskiego szóstej fali pandemii możemy spodziewać się w okolicach jesieni. Minister zdrowia w wywiadzie dla Faktu opowiedział o powrocie do szkół, obowiązkowych szczepieniach oraz zapowiedział zmiany w obowiązujących dotychczas obostrzeniach. Czy wkrótce będziemy mogli zdjąć maseczki? Poznajcie szczegóły!

Reklama

Adam Niedzielski zapowiada zmiany w obostrzeniach

Pandemia koronawirusa wszystkim daje się we znaki. Podobnie z obostrzeniami: coraz częściej marzymy o tym, by móc wreszcie zdjąć maseczki w przestrzeni publicznej. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo rzeczywiście będziemy mogli zrezygnować z ich noszenia. Minister zdrowia zapowiada zmiany w obowiązujących dotychczas obostrzeniach. Maseczki miałyby być w ramach rekomendacji, skrócona zostałaby także izolacja i kwarantanna. „Myślę, że w perspektywie miesiąca jest szansa na rezygnację z obowiązujących obostrzeń, bo przewidujemy, że ta piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni", wyjaśnia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Faktu.

Przewidujemy, że ta piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni - na pewno będę rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji i przywracanie normalnego funkcjonowania życia społecznego i gospodarczego. W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszaniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji", tłumaczył Minister zdrowia. A co z rzeczonymi maseczkami? Minister Adam Niedzielski wyjaśnia, że będzie zalecał noszenie ich osobom, które mają jakieś infekcje. „Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny. Koronawirus będzie cały czas z nami, ale skala zakażeń i zachorowań z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie mniej dolegliwa", mówił Faktowi.

„Chcemy zrealizować dwa postulaty: po pierwsze uprościć system, który był wielokrotnie modyfikowany i stał się mało czytelny. Widzimy także w przypadku piątej fali inną charakterystykę przebiegu COVID-19. Choroba i zakażenie pojawiają się szybciej, są krótsze i mniej dotkliwe", wyjaśnia Adam Niedzielski. Zmianie ma ulec także okres kwarantanny i izolacji. Ta druga miałaby być skrócona do siedmiu dni, podobnie z kwarantanną, którą dla współdomowników zaczynałaby i kończyła się równolegle. „Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o możliwej rezygnacji z kwarantanny z kontaktu, czyli wywiadu epidemiologicznego", tłumaczył w tej samej rozmowie Minister zdrowia.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce: „Po raz pierwszy przekroczymy w czwartej fali tę barierę tysiąca zakażeń”

Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Adam Niedzielski, konferencja Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego, 21.01.2022, Warszawa

Co z szóstą falą i powrotem do szkół?

Według Ministra Adama Niedzielskiego szósta fala może pojawić się u nas jesienią. Zastrzega jednak, że stanie się tak tylko „o ile na świecie nie pojawi się kolejna mutacja, która zupełnie ucieknie szczepieniu, przed którą nie będą chroniły nasze systemy immunologiczne". Dodaje jednocześnie, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny. „Na dziś wydaje się, że spadek zakażeń, analogicznie jak miało to miejsce w zeszłym roku, będzie miał trwały charakter mniej więcej do jesieni. Zakładam jednak w oparciu o dostępne dziś dane, że te kolejne fale nie będą miały charakteru dolegliwego z punktu widzenia opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że wejdziemy w takie ramy i tryb postępowania, który nie będzie odróżniał COVID-19 od chorób, z którymi mamy do czynienia, jak grypa", mówił Faktowi Minister zdrowia.

Adam Niedzielski został zapytany również o powrót do szkół i skrócenie nauki zdalnej. „Widząc spadającą falę zakażeń i nie tak duże obciążenie szpitali, jak się spodziewaliśmy, to jest miejsce na pewne decyzje względem szkół. Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, to na pewno w przyszłym tygodniu będziemy z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem reagowali. Przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem", wyjaśniał minister. Wyjaśnił także, jak wygląda kwestia obowiązkowych szczepień dla nauczycieli i innych grup zawodowych. „Przyznam, że dyskusja zatrzymała się na szczepieniach dotyczących medyków. Podjąłem decyzję o wprowadzeniu takiego obowiązku od 1 marca dla tej grupy. Niestety, jak na razie nic nie zmieniamy, w przypadku pozostałych dwóch grup, czyli nauczycieli i mundurówki. Rozmawialiśmy z innymi resortami na temat różnych wątpliwości - stabilności działania służb, czy szkół - i nie znaleźliśmy dobrego rozwiązania. Ta dyskusja nie ma pointy”, wyznał.

Czy pracodawcy będą mogli sprawdzać pracowników pod kątem szczepień? „Rzeczywistość głosowań nad tą ustawą i losy poprzednich projektów pokazują, że nie ma sprzyjającej woli politycznej, by takie instrumenty wprowadzać. Zawsze powtarzam, to nie jest sztuką, by wymyślić idealne rozwiązanie, ale sztuką, jest wymyślić dobre rozwiązane, które ma możliwość zafunkcjonowania w rzeczywistości. Losy ostatniego projektu pokazują, że nie ma zgody politycznej. Dla mnie jako ministra zdrowia to przykra konstatacja", wyjaśnił w rozmowie z Faktem Adam Niedzielski.

Zobacz także: Obostrzenia powrócą we wrześniu. Specjalne warunki dla zaszczepionych przeciw Covid-19

Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Reklama

Adam Niedzielski, konferencja Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego, 21.01.2022, Warszawa

Reklama
Reklama
Reklama