Reklama

Gdy w 1964 roku została odkryta przez Andrew Looga Oldhama, śpiewała jak słowik, głosem dziewczęcym i delikatnym. Gdy poroniła i rozstała się z Mickiem Jaggerem, rozpoczęły się jej kłopoty. Artystka przez wiele lat nadużywała narkotyków i alkoholu, była bezdomna, spała w squatach. Gdy w latach 70. wróciła na scenę, w niczym nie przypominała już dziewczyny śpiewającej folkowe piosenki. Jej głos był ciemny, przydymiony, zachrypnięty. Jej twórczość stała się głębsza, a teksty jeszcze bardziej przejmujące. Oto 10 najlepszych, najgłośniejszych i najsłynniejszych piosenek Marianne Faithfull. Przypominamy je z okazji 75. urodziny gwiazdy francuskiej piosenki. Marianne Evelyn Gabriel Faithfull przyszła na świat w Londynie 29 grudnia 1946 roku.

Reklama

ZOBACZ: Ikony mody: być jak Jane Birkin, czyli jak?

„Come My Way”

Marianne Faithfull nagrała tę piosenkę dwa razy. Pierwsza wersja znalazła się na debiutanckim albumie „Come my way”, a druga na wydanym siedem miesięcy później „Go Away From My World”. Obie wersje są piękne, ale ta, którą prezentujemy poniżej, jest prostsza, a głos Faithfull jest wypełniony młodzieńczym wigorem.

„As Tears Go By”

„As Tears Go By” to piosenka napisana w 1964 przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Utwór był świetnym debiutem i od razu pojawił się na brytyjskiej liście przebojów. W kolejnych latach piosenkę artystki nagrali między innymi Frank Sinatra i Avenged Sevenfold.

ZOBACZ TAKŻE: 5 ikon stylu wszech czasów, o których zawsze będziemy pamiętać

Gie Knaeps/Getty Images

„Sister Morphine”

Przejmująca piosenka nagrana przez artystkę w 1969 roku. Jej głos zaczyna już pokazywać zniszczenia wywołane wieloletnim nałogiem. Marianne Faithfull nagrywała tę piosenkę wielokrotnie na przestrzeni lat, ale to pierwotna wersja jest najbardziej wstrząsająca.

Czytaj także: Jane Birkin: Największym dramatem jej życia była samobójcza śmierć córki

„Something Better”

Ten utwór został wydany w 1968 roku. Jego produkcją zajął się Mick Jagger. Marianne Faithfull wydała kolejny singiel dopiero w 1975 roku.

„Broken English”

Pod koniec lat 70. artystka wróciła z nowym albumem, który nagrała po wyjściu z odwyku. Marianne Faithfull pokazuje nam się w zupełnie innej aranżacji muzycznej. Zainspirowana nową falą stara się odnaleźć siebie na nowo.

„The Ballad of Lucy Jordan”

To kolejna piosenka, która znalazła się na albumie wydanym po wyjściu z nałogu. W „The Ballad of Lucy Jordan” Marianne Faithfull śpiewa o rozczarowaniu i zaburzeniach psychicznych pewnej gospodyni domowej wspinającej się na dach. Piosenka była pierwotnie nagrana przez Dr. Hook & the Medicine Show. Dlaczego artystka zdecydowała się ją zaśpiewać na albumie? Możemy się tylko domyślać.

„Ballad of the Soldier’s Wife”

W połowie lat 80. Marianne zajęła się twórczością niemieckiego kompozytora Kurta Weilla. „Ballad of the Solider’s Wife” jest świetnym przykładem tego, w jaki sposób artystka umiała wykorzystać swoje trudne doświadczenia do zinterpretowania tekstu napisanego przez samego Bertolta Brechta.

CZYTAJ TEŻ: Walka z nowotworem, śmierć ukochanego przyjaciela... Smutne życie Shannen Doherty

„Kissin’ Time”

Na początku XXI wieku Marianne Faithfull zaczęła nagrywać piosenki z młodymi artystami alternatywnymi, takimi jak Beck, Billy Corgan z The Smashing Pumpkins oraz Damon Albarn z Blur i Gorillaz. W 2002 roku nagrała między innymi piosenkę „Kissin’ Time” z zespołem Blur.

„Before the Poison”

„Before the Poison” to piosenka nagrana przez Faithfull razem z zespołem PJ Harvey. Marianne śpiewa rozedrganym głosem, który jednocześnie wypełniony jest pasją.

„The Gypsy Faerie Queen”

„The Gypsy Faerie Queen” to piosenka, którą Marianne Faithfull nagrała razem z Nickiem Cave’em. Reżyserem teledysku do tej piosenki został nominowany do nagrody Grammy John Maybury.

Reklama

A tak współcześnie wygląda Marianne Faithfull:

Phillip Massey/FilmMagic
Reklama
Reklama
Reklama