Wizyta księżnej Kate i księcia Williama rozpocznie się 17 lipca. Brytyjska para książęca ma pojawić się na lotnisku w Polsce koło południa. Księcia Williama i księżną Kate przywitają Andrzej i Agata Dudowie.Jak powinni przywitać się z rodziną brytyjską? Poznajcie podstawowe zasady protokołu królewskiego.

Reklama

Polecamy: Harmonogram przyjazdu księcia Williama i księżnej Kate do Polski

Księżna Kate i książę William protokół królewski

Zobacz także

Najważniejszą zasadą, jaką należy przestrzegać przy witaniu się z księżną Kate i księciem Williamem, jest nie wyciąganie do nich ręki jako pierwsi. Czekamy aż to oni skierują do nas dłoń. Zwykle goście są tak podekscytowani, że ciężko przestrzegać jest im tak prostej zasady. Jeśli jest to spotkanie oficjalne wtedy przedstawiciel np. danej organizacji może iść jako pierwszy z wyciągniętą ręką.

W Wielkiej Brytanii stosuje się także zasadę, że podczas spotkań zaproszeni goście często ustawiają się w rzędzie, by członkom brytyjskiej rodziny łatwiej było się przywitać z każdym z gości. Ta zasada obowiązuje głównie obywateli Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o dyganie i ukłony - to nasz wybór. „Jako dziennikarka nigdy nie ukłoniłam się królowej. Nie wierzę w te wszystkie opowieści, że nie powinno się zaczynać rozmowy, ponieważ sama wiele razy rozpoczynałam od żartów z królową”, powiedziała dziennikarka Jennie Bond.

Polecamy: „Belweder przeszedł mały lilfting’’. To tu zamieszkają księżna Kate i książę William

Jak zwracać się do księcia Williama i księżnej Kate

Podczas rozmowy z księciem Williamem i księżną Kate należy zwracać się do nich „Wasza Królewska Wysokość” lub „Jej Królewskie Wysokości”. Książę William w jednym z wywiadów wyznał „Jestem i zawsze będę Jego Królewską Wysokością, ale z osobistego wyboru wolę nazywać się William, bo to jest moje imię, a ja chcę, żeby ludzie mówili do mnie William - na razie". Oczywiście podczas oficjalnych spotkań nie wypada zwracać się do księcia po imieniu, ale podczas prywatnego spotkania - jak najbardziej.

Przede wszystkim największym faux-pas, jakie można popełnić jest dotykanie lub obejmowanie członków rodziny królewskiej. W 2009 roku, gdy Michelle Obama położyła rękę na plecach królowej Elżbiety II pisały o tym chyba wszystkie media w Anglii. W przypadku księżnej Kate tę zasadę złamał jeden z koszykarzy NBA, który podczas robienia wspólnej fotografii objął księżną za ramię.

Warto jednak zauważyć, że książę William i księżna Kate nie są aż tak restrukcyjni jeśli chodzi o stosowanie się do zasad. „Media wielokrotnie były świadkami, jak książę Harry chętnie przytulał obcych ludzi podczas spotkań, a księżna Catherine witała się z przedstawicielami fundacji całując ich w policzek". - podaje blog poświęcony brytyjskiej rodzinie królewskiej. Z książęcą para nie należy robić sobie selfie, gdyż nie wypada odwracać się do przedstawicieli brytyjskiej rodziny plecami.

Polecamy: Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce potwierdzona!

Wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce

Książę William i księżna Catherine złożą oficjalną wizytę w Polsce w dniach 17-18 lipca. W oficjalnej wizycie przedstawicielom brytyjskiej rodziny książęcej będą towarzyszyć dzieci - księżniczka Charlotte i książę George. Jest to dla nich pierwsza podróż zagraniczna do kraju, który nie jest częścią Wspólnoty Brytyjskiej. Przypomnijmy, że para książęca przyjeżdża na specjalne zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki. Zgodnie z protokołem dyplomatycznym para prezydencka powinna towarzyszyć gościom podczas całej wizyty.

Cały harmonogram przyjazdu księżnej Kate i księcia Williama do Polski znajdziecie TUTAJ>>

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama