Reklama

Gdynia po raz pięćdziesiąty stała się stolicą polskiego kina. Gala otwarcia 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zgromadziła najważniejsze postaci rodzimej kinematografii, artystów, reżyserów, producentów i miłośników filmu. Wydarzenie, które od dekad wyznacza kierunki rozwoju polskiego kina, rozpoczęło się uroczystym pokazem filmu konkursowego oraz ceremonią wręczenia prestiżowych nagród.

Nie zabrakło też momentów wzruszeń, wspomnień i hołdów, ale to właśnie czerwony dywan – pełen błysku fleszy i modowych zachwytów – przyciągnął największą uwagę mediów i widzów. Kto skradł show podczas tego wyjątkowego wieczoru?

Maja Ostaszewska w czerwieni – symbol klasy na gali otwarcia

Podczas gali otwarcia 50. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni niekwestionowaną królową wieczoru była Maja Ostaszewska. Aktorka, znana z dbałości o każdy szczegół stylizacji, pojawiła się w długiej, czerwonej sukni z głębokim dekoltem i marszczeniem w talii. Jej look był elegancki, pełen klasy i dopracowany w najmniejszym detalu. Stylizacja Ostaszewskiej natychmiast przyciągnęła uwagę fotoreporterów i widzów – to właśnie ona była najczęściej komentowaną gwiazdą wieczoru.

Ostaszewska zagrała jedną z głównych ról w filmie otwarcia festiwalu – „Chopin, Chopin!” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Na ekranie wciela się w postać Tekli Krzyżanowskiej, matki kompozytora.

Maja Ostaszewska
Maja Ostaszewska Fot. Marcin Gadomski/AKPA

Karolina Gruszka i Eryk Kulm – stylowa odwaga na czerwonym dywanie

Obok Mai Ostaszewskiej, to Karolina Gruszka i Eryk Kulm zachwycili nietuzinkowymi wyborami modowymi. Gruszka pojawiła się w satynowym garniturze w odcieniu amarantu, ozdobionym abstrakcyjnym printem. Stylizację uzupełniła dużymi kolczykami i kopertówką, tworząc oryginalny i jednocześnie elegancki look, który wyróżniał się na tle klasycznych kreacji.

Karolina Gruszka
Karolina Gruszka Fot. Marcin Gadomski/AKPA

Eryk Kulm, który wciela się w postać Fryderyka Chopina w filmie otwarcia, wybrał czarny garnitur o nietypowym kroju z szerokimi klapami. Elementem przełamującym klasykę był zielony detal przy rękawie – subtelny, ale bardzo efektowny akcent, który podkreślił jego indywidualny styl.

Eryk Kulm
Eryk Kulm Fot. Marcin Gadomski/AKPA

Uhonorowani na gali – Gloria Artis i hołd dla Skolimowskiego

Gala otwarcia to nie tylko moda, ale również moment ważnych wyróżnień dla ludzi kultury. Złoty Medal Gloria Artis otrzymała Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – organizator festiwalu – za 50 lat działalności na rzecz promocji polskiego kina. Brązowym Medalem Gloria Artis uhonorowano Joannę Łapińską, dyrektorkę artystyczną FPFF, za jej wkład organizacyjny, ekspercki i jurorski.

Joanna Łapińska
Joanna Łapińska Fot. Marcin Gadomski/AKPA

Podczas wydarzenia uhonorowano także Jerzego Skolimowskiego, któremu przyznano nagrodę FIPRESCI 100 Lifetime Achievement Awards z okazji 100-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Nagroda ta podkreśliła wyjątkowy wkład reżysera w rozwój światowego kina.

Jerzy Skolimowski
Jerzy Skolimowski Fot. Marcin Gadomski/AKPA

Pokaz inauguracyjny i wspomnienie Leszka Kopcia

Festiwal otworzył film „Chopin, Chopin!” Michała Kwiecińskiego – produkcja biorąca udział w Konkursie Głównym. Oprócz Mai Ostaszewskiej i Eryka Kulma, w obsadzie znaleźli się także Piotr Polak, Piotr Żurawski, Agata Turkot i Małgorzata Zajączkowska.

W trakcie gali wspomniano również postać Leszka Kopcia – wieloletniego dyrektora festiwalu, który zmarł 23.04.2025 roku. W geście pamięci, Gdyńskie Centrum Filmowe otrzymało jego imię, a podczas uroczystości podkreślono jego niezapomniany wkład w rozwój FPFF.

Gdynia świętuje – 50. edycja festiwalu rozpoczęta z przytupem

Jubileuszowa, 50. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to wyjątkowy moment dla całego środowiska filmowego. Gdynia zamieniła się w centrum polskiego kina, a otwierająca gala udowodniła, że to wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością, sztukę filmową z modą i emocje z prestiżem.

Na czerwonym dywanie nie zabrakło zachwycających kreacji, chwil wzruszeń i uhonorowania najważniejszych postaci polskiego kina. Festiwal potrwa do 28 września i już wiadomo, że tegoroczna edycja zapisze się w historii jako jedna z najbardziej wyjątkowych.

Ekipa filmu „Chopin, Chopin”.
Ekipa filmu „Chopin, Chopin”. Fot. Marcin Gadomski/AKPA
Reklama
Reklama
Reklama