Reklama

Jajka Fabergé - skąd ich sława, fenomen i moda na sztukę nimi inspirowaną? Co roku car Aleksander III, a później jego syn Mikołaj II wręczali bliskim jajka. Każde było wyjątkowe, wysadzane drogimi kamieniami z niespodzianką w środku. Już wtedy kosztowały ogromne pieniądze. W pracowni Petera Carla Fabergé powstało w sumie około 50 wielkanocnych jajek cesarskich. Niestety większość zaginęła. Zostały wywieziona z Rosji w trakcie rewolucji październikowej. Magnat prasowy Malcolm Forbes przez wiele lat szukał ich po całym świecie. Udało mu się kupić dziewięć sztuk. Gdy zmarł, rodzina sprzedała je w 2004 roku rosyjskiemu miliarderowi Wiktorowi Wekselbergowi.

Reklama

ZOBACZ: Wielkanoc 2022 - Oto ciekawe propozycje na dania z jajkami w roli głównej!

Jajka Faberge: na czym polega ich sława i fenomen?

„Chcę dla ojczyzny odzyskać to, czego Stalin tak lekkomyślnie się pozbył”, powiedział wykładając 100 milionów dolarów. Dziewięć jajek z jego kolekcji można oglądać w muzeum w Petersburgu, a wartość całej kolekcji, nie tylko jajek, szacowana jest na około 300 milionów dolarów.

CZYTAJ TEŻ: Wielkanoc 2022: 5 sposobów na to, jak oryginalnie ozdobić świąteczne jajka

Reklama

Jajka Fabergé do dziś uchodzą za symbol bogactwa, statusu i najwyższego kunsztu sztuki jubilerskiej. Na ile się wycenia każde z nich? W czym są obecnie posiadaniu? Jak rozpoznać oryginał? I skąd taka ich sława oraz moda na podróbki i repliki? Wyjaśniamy przy okazji tegorocznych świąt Wielkanocy. Bo czy będzie lepsza okazja?

Reklama
Reklama
Reklama