joanna żółkowska  i robert gliński
Fot. fot. AKPA
HISTORIA MIŁOŚCI

Robert Gliński i Joanna Żółkowska kochali się, ale ich związek się rozpadł. Aktorka pogodziła się z tym, że będzie sama

Mówiła, że ma dużo cech, których nie lubią mężczyźni

Agnieszka Dajbor 18 kwietnia 2024 13:45
joanna żółkowska  i robert gliński
Fot. fot. AKPA

Joanna Żółkowska i Robert Gliński byli jedną z najbardziej znanych artystycznych par. Oboje wybitni, ona jako aktorka mająca w swoim dorobku wiele wspaniałych ról. Choćby w „Ławeczce”, kultowym spektaklu, w którym grała z Januszem Gajosem. Robert Gliński to reżyser wielu znanych filmów, takich, jak „Cześć Tereska”, „Kamienie na szaniec”, „Zieja”. Poznali się w pracy, dlaczego ich związek się rozpadł?

Joanna Żółkowska i Robert Gliński: historia miłości

Robert Gliński i Joanna Żółkowska poznali się w latach 2000 przy pracy nad spektaklem Teatru Telewizji. Znany reżyser świetnie dogadywał się z artystką, nie tylko w domu, ale i na scenie. „Dużo pracuję, a jak pracuję, to patrzę. A patrząc, widzę. I mniej więcej tak to się urodziło. Zobaczyłem. Talent, skupienie i poczucie humoru”, mówił w TVN Robert Gliński o swojej partnerce. Oboje nie lubili odkrywać swojej prywatności, dlatego ich związek okryty jest w dużej mierze tajemnicą.

Wiadomo, że nie mieli dzieci, wspólnie wychowywali córkę Joanny Żółkowskiej z poprzedniego związku, znaną aktorkę Paulinę Holtz. Robert Gliński również ma córkę - Zuzannę Glińską, dzisiaj znaną i nagradzaną kostiumografkę. Zuzanna Glińska pracowała z ojcem przy filmie „Zieja”, o legendarnym księdzu i opozycjoniście Janie Ziei. Córka reżysera jest także aktywistką ruchu „Miasto jest nasze”. Skończyła historię sztuki i ,podobnie jak ojciec architekturę na Politechnice Warszawskiej.

Zobacz też: Był jej drugim mężem, okazał się wielkim rozczarowaniem. Zostawił Barbarę Brylską dla innej aktorki, później prosił o wybaczenie

młoda Joanna Żółkowska
Fot. Joanna Żółkowska, zdjęcie z 1972 roku, fot. ARCH. FILMU/FORUM

Joanna Żółkowska: mam cechy, które nie sprzyjają związkom

Sama Joanna Żółkowska mówiła o sobie jako o partnerce: „Wszystkie cechy, które ja u siebie cenię, nie sprzyjają związkom. Jestem skoncentrowana na sobie, a mężczyzna lubi, jak kobieta jest jego, poświęca się, żyje jego życiem, jest podpórką. Ja, niestety, nigdy taka nie byłam”, opowiadała w jednej z rozmów.

Przyznawała też: „Miałam sukcesy w zawodzie, trudniej bywało w sprawach damsko-męskich. Jednak dzisiejsza wiedza niewiele, by mi pomogła. Wszystkie te cechy, które ja u siebie cenię, nie sprzyjają związkom. Nie sądzę, że mając drugą szansę, mogłabym zachować się inaczej”.

Zobacz też: Dla kariery poświęciła wiele, nigdy nie doczekała się własnych dzieci. Iwona Pavlović synów drugiego męża pokochała jak własnych

joanna żółkowska i robert gliński
Fot. Podczas pracy nad spektaklem "Po co są matki?" w Teatrze Polonia, fot. BE&W

Joanna Żółkowska i Robert Gliński - oboje byli utalentowani, szybko się wybili

Joanna Żółkowska jest starsza od Roberta Glińskiego o dwa lata, ona urodziła się 6 marca 1950 roku, on 17 kwietnia 1952. Ona pochodziła z Siedlec, razem z młodszą siostrą i bratem wychowywała się w domu z ogrodem „Nasz dom był duży, piętrowy, otoczony ogromnym ogrodem. Niedaleko rósł las i płynęła rzeczka Muchawka”. Robert Gliński wychowany na Saskiej Kępie w Warszawie również ma  młodszego brata – późniejszego ministra kultury w rządzie PIS Piotra Glińskiego i siostrę Katarzynę.

Oboje szybko po studiach wybili się. Joanna Żółkowska grała w Krakowie, w Teatrze Starym, a potem przez wiele lat w legendarnym warszawskim Teatrze Powszechnym, pod dyrekcja Zygmunta Hübnera. Stała się jedną z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia, znana jest z wielu ról , widzowie pokochali ją między innymi jako Annę Surmacz –Koziełło w "Klanie".

Zobacz też: Poznali się w pociągu, musieli zmierzyć się z hejtem. U boku drugiej żony Apoloniusz Tajner przeszedł sporą metamorfozę

joanna żółkowska zi robert glinski
Fot. fot. KAPIF.PL

Rozstanie zmienione w przyjaźń

W latach 70. Joanna Żółkowska poznała Witolda Holtza, aktora, reżysera, asystenta Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego. Zakochali się w sobie, z tego związku, w 1977 roku urodziło się jedyne dziecko aktorki – córka Paulina Holtz. Ale uczucie nie przetrwało, ona robiła karierę, on zaczynał być mężem swojej żony. „Gdzieś się rozminęliśmy”, mówiła Joanna Żółkowska o rozstaniu z Witoldem Holtzem. Plotkowano, że związek rozpadł się także przez nową miłość Joanny Żółkowskiej. A był nią poznany w Teatrze Powszechnym młody aktor Krzysztof Pieczyński. Przez kilka lat byli prawie zawsze razem na scenie, wydawało się, że romans, tym razem zakończy się ślubem. Ale rozstali się, Krzysztof Pieczyński związał się z inną kobietą.

Kiedy Joanna Żółkowska poznała Roberta Glińskiego można było sądzić, że trafiła na swoją drugą połowę. Okazało się, że tylko na jakiś czas. Wiele osób uważało ich za małżeństwo, co nie było prawdą. Joanna Żółkowska przyznała, że nigdy nie była niczyją żoną. Nikt jej się nie oświadczył. Kiedyś zastanawiała się dlaczego, szukała winy w sobie, dzisiaj tylko ją to bawi. Z Robertem Glińskim pozostali przyjaciółmi 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.