Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, Grecja, ślub pary, 21.09.1964 rok
Fot. Central Press/Getty Images
HISTORIA MIŁOŚCI

Pół wieku na wygnaniu. Oto historia trudnej miłości Anny Greckiej i króla Konstantyna

Doczekali się piątki dzieci i... są dalekim kuzynostwem!

Konrad Szczęsny 22 czerwca 2022 18:01
Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, Grecja, ślub pary, 21.09.1964 rok
Fot. Central Press/Getty Images

Królewska para bez poddanych. Szczęśliwi, choć na wygnaniu. Losy Anny Marii Greckiej i Konstantyna II Greckiego były niezwykle burzliwe. I to nie ze względu na kłótnie czy niesnaski między nimi samymi! Ten związek naznaczyły boleśnie wiry historii. Mimo tego od niemal 60 lat wiernie trwają u swojego boku. Doczekali się pięciorga wspaniałych dzieci i podkreślają, że niczego w życiu nie żałują, mimo że nie należało ono do najłatwiejszych... Oto ich niezwykła historia!

Anna Maria i Konstantyn II Grecki: to była miłość od pierwszego wejrzenia

Do ich pierwszego spotkania doszło na duńskim dworze w 1959 roku, kiedy ona miała zaledwie 13 lat. Anna Maria Dagmara Ingrid Glücksburg była najmłodszą córką duńskiej królewskiej pary. A jednak to właśnie ona jako pierwsza spośród trzech sióstr odnalazła miłość, do czego nawiązywała później w jednym z wywiadów.

Gdy na dwór w Kopenhadze przybył wraz z rodziną jej daleki kuzyn z Grecji, Konstantyn, pewnie nie podejrzewała, że już wówczas jej los został niejako przesądzony. Podobno on był pod wrażeniem księżniczki już od pierwszego spotkania, zaś jego ojciec – król Paweł – wyraził nadzieję, że Anna Maria w przyszłości zostanie jego synową. Ale wówczas o niczym więcej nie mogło być mowy. On powrócił do śródziemnomorskiego kraju, ona pozostała w swoim, kontynuując edukację. 

Ich drogi ponownie skrzyżowały się dwa lata później, gdy Konstantyn zobaczył zdjęcia dalekiej kuzynki i przypomniał sobie o wrażeniu, jakie zrobiła na nim przy pierwszym spotkaniu. Zatęsknił i wydaje się, że powziął decyzję, że to właśnie z tą kobietą zwiąże się na stałe. Aby zacieśnić więź, ponownie udał się na duński dwór i był gościem na przyjęciu wydawanym przez parę królewską. Ale bardziej zbliżyli się do siebie w trakcie ślubu księżniczki Zofii z następcą hiszpańskiego tronu Juanem Carlosem w maju 1962 roku w Atenach. I od tamtej pory ich drogi już na zawsze były połączone... Ale początki wcale nie były łatwe!

Czytaj także: Anna Maria Grecka poślubiła dalekiego kuzyna. Od pół wieku jest na wygnaniu

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka przed ślubem, Ateny, Akropol, Grecja, 01.02.1963 rok
Fot. Keystone/Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka przed ślubem, Ateny, Akropol, Grecja, 01.02.1963 rok

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Rzym, Włochy, 14.12.1967 rok
Fot. Bettmann / Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Rzym, Włochy, 14.12.1967 rok

Anna Maria i Konstantyn II Grecki: odległość, szybkie zaręczyny i królewski ślub

Problemem była odległość, która wynikała przede wszystkim z tego, że Anna Maria Grecka kształciła się wówczas w angielskiej szkole w internatem w Szwajcarii. To nie zniechęciło ukochanego, który regularnie ją odwiedzał. Wykorzystywał każdą okazję, by spędzać czas z księżniczką, nawet wtedy, gdy podróżowała do Norwegii z... guwernantką. Był pewny, że to ona jest tą jedyną, więc zanim skończyła 16 lat, poprosił ją o rękę. Zgodziła się, ale pod jednym warunkiem: miał zachować dyskrecję.

Czułam, że to ma być mój sekret i myślałam też, że to może być niewłaściwa kolejność, że jako najmłodsza pierwsza znalazłam męża”, wspominała duńska księżniczka na łamach czasopisma „Alt for Damerne”.

Książę Konstantyn już wcześniej oznajmił swoim rodzicom, że zamierza poślubić daleką kuzynkę. Ale równie ważne – o ile nie ważniejsze! – było zdanie duńskiej królewskiej pary. Oni dowiedzieli się o matrymonialnych planach córki i jej ukochanego w 1963 roku. Co ciekawe, gdy następca greckiego tronu przybył do Kopenhagi, jego przyszły teść miał... zamknąć go w toalecie i gorączkowo rozpoczął poszukiwania małżonki, która przebywała w innej części zamku. Oczywiście zgodę na ślub koniec końców wyrazili z zastrzeżeniem, że dojdzie do niego dopiero, gdy Anna Maria osiągnie pełnoletność, czyli skończy 18 lat.

Zakochani obietnicy dotrzymali. Ceremonia odbyła się zaledwie dwa tygodnie po urodzinach księżniczki, 18 września 1964 roku. Konstantyn był już wówczas od kilku miesięcy królem Grecji. Ceremonia odbyła się w Mitropolis i była oczywiście utrzymana w duchu greckiego prawosławia. Przed nią Anna Maria musiała się zrzec prawa do duńskiego tronu w imieniu swoim oraz następców, jak również przeszła konwersję na wiarę swojego ukochanego. Po ślubie stała się najmłodszą królową w Europie i pierwszą od ponad 280 lat duńską księżniczką, która została żoną panującego króla.

Jak wspominała, mimo różnic kulturowych poddani przyjęli ją ciepło. Byli milli i gościnni. Ona z kolei paliła się, by poznać nową kulturę, język i obyczaje. Ale zaledwie trzy lata cieszyli się szczęściem. Ich życie z powodu kryzysu politycznego z dnia na dzień zmieniło się o 180 stopni...

Czytaj także: Tak wygląda nieślubny syn księcia Alberta z Monako, Alexandre. Podobny do swojego ojca?

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, Grecja, ślub pary, 21.09.1964 rok
Fot. Central Press/Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, Grecja, ślub pary, 18.09.1964 rok

Anna Maria i Konstantyn II Grecki: pięcioro dzieci i pół wieku na wygnaniu. Jak wygląda dziś ich życie?

Doczekali się pięciorga dzieci, ale tylko dwójka przyszła na świat w Grecji. 10 lipca 1965 roku królewska para powitała na świecie córkę, której nadali imię Aleksa. Dwa lata później, 20 maja 1967 roku, narodził się ich syn Paweł. Ale w tym samym roku królowa Anna Maria i król Konstantyn II udali się na wygnanie do Włoch. Powód? Zamach stanu zwany juntą czarnych pułkowników, do którego doszło po upadku rządu premiera Georgiosa Papandreu. Mimo że monarcha powołał na stanowisko nowego szefa rządu i zarządził wyboru, które miały odbyć się w maju, 21 kwietnia 1967 r. grupa oficerów pod przywództwem pułkownika Jeorjosa Papadopulosa siłą przejęła władzę w kraju w ciągu zaledwie trzech dni opanowując najbardziej strategiczne miejsca w Atenach.

Rodzina królewska zbiegła z kraju, bacznie śledząc to, co dzieje się w ojczyźnie. 1 października 1969 roku w Rzymie na świat przychodzi trzecie dziecko Anny Marii i króla Konstantyna. Nadają chłopcu imię Mikołaj. Liczą, że wraz z latoroślami będą mogli powrócić do kraju. Ale w 1973 roku monarchia ostatecznie zostaje zniesiona na rzecz republiki. Nie zmienia tego nawet obalenie junty zaledwie rok później. Królowi odmawia się prawa powrotu do kraju. Wiedzą, że teraz wygnanie będzie dla nich stanem permanentnym... Oni sami zaczynają szukać miejsca, w którym mogliby osiąść na stałe. Wybór pada na Wielką Brytanię.

To tam na świat przychodzi pozostała dwójka ich dzieci: księżniczka Teodora rodzi się 9 czerwca 1983 roku, zaś jej brat Filip 26 kwietnia 1986 roku. Sześć lat wcześniej królewska para podejmuje decyzję o założeniu Hellenic College of London. W tej placówce mają być kształcone dzieci Greków, które wraz z rodziną przebywają na emigracji. Wszystko po to, by krzewić kulturę rodzimego kraju i nie zapominać o korzeniach. 

Wiedzą, że teraz pozostaje im tylko patrzenie w przyszłość. Poświęcają się wychowywaniu dzieci. Regularnie bywają również na najważniejszych wydarzeniach na europejskich dworach, m.in. hiszpańskim, holenderskim, szwedzkim czy duńskim. Czwórka z pięciorga dzieci założyła własne rodziny, są ludźmi sukcesu, spełnionymi liderami_kami. Najmłodsza córka pary rozwija natomiast karierę aktorską – wystąpiła m.in. w kultowej już dziś telenoweli, jaką jest „Moda na sukces”.

A ostatnie grecka królewska para? Mimo upływu niemal 60 lat od dnia ich ślubu, wciąż czują się spełnieni. Ani Anna Maria Grecka, ani król Konstantyn II nie narzekają na swój los. Wręcz przeciwnie! „Miałam szczęście, że znalazłam wspaniałego mężczyznę, a fakt, że byliśmy razem przez te wszystkie, nawet trudne, lata jeszcze bardziej nas związał. Oczywiście nasze życie nie ukształtowało się tak, jak mogliśmy się tego spodziewać, ale i tak było wiele rzeczy, z powodu których jesteśmy szczęśliwi”, podkreślała w wywiadzie jubileuszowym.

I wciąż patrzą w tym samym kierunku...  

Czytaj także: Księżna Charlene chciała uciec, ale cofnięto ją z lotniska. Na ślubie z księciem Monako płakała

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, 24.10.2021 rok
Fot. Jose Ruiz/Europa Press via Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka królowa Grecji, Ateny, 24.10.2021 rok

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka, Windsor, Wielka Brytania, ślub Lady Gabrielli Windsor i Thomasa Kingstona, 18.05.2019 rok
Fot. Pool/Max Mumby/Getty Images

Konstantyn II Grecki, Anna Maria Grecka, Windsor, Wielka Brytania, ślub Lady Gabrielli Windsor i Thomasa Kingstona, 18.05.2019 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.