Alfonso Cuaron, Oscary 2019
Fot. FREDERIC J. BROWN/East News
OSCARY 2019

Alfonso Cuarón. Oto największy zwycięzca oscarowej gali!

Co wiemy meksykańskim reżyserze?

Łukasz Kaliński 25 lutego 2019 12:52
Alfonso Cuaron, Oscary 2019
Fot. FREDERIC J. BROWN/East News

Jeśli wygrywa Oscary, to tylko seryjnie. Tak było w tym roku, gdy odebrał statuetki za reżyserię i zdjęcia do filmu Roma, a jego obraz został też nagrodzony jako najlepszy film nieanglojęzyczny. Ale i w 2014, gdy triumfy święciła Grawitacja. Wtedy po raz pierwszy został wyróżniony jako reżyser, a do kolekcji dołożył też Oscara za montaż. W sumie na koncie Cuaróna jest jedenaście nominacji do Oscara, a po tegorocznym sukcesie można być pewnym, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

„Roma” vs „Zimna wojna” 3:0

To był bolesny wieczór dla filmu Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna. Choć sam reżyser nie dawał swojemu filmowi szans w starciu z tegoroczną konkurencją, to po cichu liczono na to, że w polskie ręce trafi choć jedna statuetka. Największe szanse miał operator Łukasz Żal, dla którego była to druga nominacja do Oscara w karierze.

Skończyło się zgodnie z przypuszczeniami Pawlikowskiego. Zimna wojna musiała uznać wyższość Romy we wszystkich trzech kategoriach, w których startowała. A Alfonso Cuarón zgarnął Polakom trzy Oscary sprzed nosa. Kategorie: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia stały się jego łupem. Cuarón udowodnił tym samym, że jeśli chodzi o reżyserię, meksykańscy twórcy nie mają sobie równych. Dość powiedzieć, że w ostatnich sześciu latach, twórcy z Meksyku zgarnęli aż pięć Oscarów za reżyserię. Alfonso Cuarón za filmy z 2013 i 2018 roku, Alejandro González Iñárritu za Birdmana (2014) i Zjawę (2015) oraz Guillermo del Toro za Kształt wody (2017).

Alfonso Cuarón. Z Meksyku do Hollywood

Alfonso Cuarón przyszedł na świat 28 listopada 1961 roku w stolicy Meksyku. Na poważnie przygodę z kinem rozpoczął w trakcie studiów. Przyszły zdobywca Oscarów studiował równocześnie dwa kierunki: reżyserię oraz filozofię. Na studiach poznał m.in. swojego przyszłego operatora Emmanuela Lubezkiego, z którym nakręcili pierwszy film krótkometrażowy wyreżyserowany przez Cuaróna: Vengeance Is Mine. Lubezki był również autorem zdjęć do debiutanckiego filmu pełnometrażowego Cuaróna, nakręconej w 1991 roku komedii erotycznej Tylko ze stałym partnerem. Podczas jej kręcenia Cuarón sprawdził się również w roli montażysty.

Wcześniej doskonalił swój warsztat filmowy w telewizji, gdzie pracował jako asystent reżysera. Kasowy sukces filmu Tylko ze stałym partnerem nie uszedł uwadze w Hollywood. Sam Sydney Pollack zatrudnił Cuaróna do wyreżyserowania jednego z odcinków serialu Upadłe anioły. Reżyser został w Stanach, gdzie nakręcił potem Małą księżniczkę oraz uwspółcześnioną adaptację klasycznej powieści Karola Dickensa Wielkie nadzieje z Ethanem Hawke’em i Gwyneth Paltrow w rolach głównych. Jednak prawdziwy przełom nastąpił po powrocie Cuaróna do Meksyku.

Pierwszy romans z Oscarem

Wyreżyserowany w 2001 roku film I twoją matkę też przyniósł Cuarónowi pierwszą nominację do Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła w ten sposób napisany wspólnie ze swoim bratem Carlosem scenariusz. I twoją matkę też musiał jednak uznać wyższość nagrodzonego Oscarem scenariusza innego hiszpańskojęzycznego twórcy Pedro Almodóvara. Almodóvar odebrał Oscara za film Porozmawiaj z nią.

Międzynarodowy sukces pozwolił jednak Cuarónowi przebierać w ofertach. Skorzystał z możliwości nakręcenia kolejnej części przygód Harry’ego Pottera. Nie wszystkim fanom jednak spodobał się nakręcony przez niego Harry Potter i więzień Azkabanu. Reżysera broniła autorka „czarodziejskiej” serii J.K. Rowling, dla której w momencie premiery była to ulubiona część sagi.

Rzadko, ale z klasą

W latach 2006-2013 Alfonso Cuarón nakręcił tylko dwa filmy. Pierwszym z nich było oparte na motywach książki P.D. Jamesa, świetnie przyjęte futurystyczne widowisko Ludzkie dzieci. Cuarón przedstawił w nim ponurą wizję przyszłości, w której ludzkości grozi nieuchronny koniec na skutek epidemii niepłodności. Film z Clive’em Owenem, Julianne Moore, Michaelem Caine’em, ale i z Polakiem Jackiem Komanem został nominowany do trzech Oscarów. Dwie z tych nominacji otrzymał Cuarón (scenariusz adaptowany, montaż), trzecią jego przyjaciel i współpracownik Emmanuel Lubezki.

Ludzkie dzieci były zapowiedzią tego, co wydarzyło się siedem lat później. Oszałamiające wizualnie kosmiczne widowisko Grawitacja z Sandrą Bullock i George’em Clooneyem rozbiło bank. Grawitacja z ponad 700 milionami dolarów zysku została ósmym najbardziej kasowym filmem 2013 roku. Ważniejszy był jednak ogromny sukces podczas ceremonii rozdania Oscarów. Nominowany do dziesięciu statuetek – w tym dla najlepszego filmu – wygrał w siedmiu kategoriach. Cuarón otrzymał dwa Oscary za reżyserię i montaż. Był panem filmowego świata.

2x10

Na swój kolejny projekt wybrał Romę. Dla tej nakręconej dla Netflixa osobistej podróży w przeszłość, powrócił też do Meksyku. Roma była jego pierwszym filmem nakręconym w ojczyźnie od czasu I twoją matkę też. Po raz drugi z rzędu wyreżyserowany przez Cuaróna film zdobył aż dziesięć nominacji do Oscara, z których trzy zamieniły się w wygraną.

Co dalej? Kolejne plany Alfonso Cuaróna są na razie niejasne. Od dłuższego czasu w mediach pojawia się informacja o telewizyjnym projekcie Ascension, w którym wystąpić ma Casey Affleck. Cuarón ma też napisać scenariusz do opowiadającego o francuskiej rodzinie, która przenosi się do Szkocji – filmu A Boy and His Shoe. 

Alfonso Cuaron, Oscary 2019
Fot. Intagram @theacademy

Alfonso Cuaron
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.