Reklama

Jej przygoda z estradą nie trwała długo, ale osiągnięć może jej pozazdrościć niejedna gwiazda. Wydała dwa albumy, piosenki pisali dla niej najwięksi polscy tekściarze. Jadwiga Strzelecka bardzo szybko stała się w Polsce popularną wokalistką, miała zadatki na międzynarodowe sukcesy, ale w fazie wielkiego rozkwitu swojej kariery postanowiła zejść ze sceny. Co się z nią dzisiaj dzieje? Artystka świętowała niedawno swoje 80. urodziny.

Reklama

Jadwiga Strzelecka: początki kariery muzycznej

Urodziła się 11 grudnia 1943 roku w Łodzi. Tam zdobyła też swoje muzyczne wykształcenie, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną. W wieku 21 lat pojawiła się na scenie w Opolu i zaśpiewała utwór „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną”. Tym wykonaniem podbiła serca publiki i zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii „Piosenka kabaretowo-rozrywkowa”. Co ciekawe, wcześniej tę piosenkę w Koncercie Radia i Telewizji śpiewała Kalina Jędrusik, ale na II Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zastąpiła ją młodziutka Strzelecka.

Jadwiga Strzelecka, Opole 06.1975.

PAP/Zbigniew Wdowiński

Jadwiga Strzelecka: debiutancka płyta

Dekadę po pierwszym wielkim sukcesie piosenkarki, w 1974 r. ukazał się jej debiutancki album pt. „Co ja zrobię, że cię lubię”. Pojawiły się na nim takie utwory, jak „Jeszcze za wcześnie, jeszcze nie teraz”, „A w górach już jesień”, „Przed nami świat” czy „Miłość to raz”, które wkrótce stały się śpiewanymi w całej Polsce przebojami.

Trudno się zresztą dziwić, tej płycie pisany był wielki sukces, chociażby przez wzgląd na twórców, którzy nad nią pracowali. Słowa piosenek napisane zostały przez najlepszych polskich tekściarzy: Andrzeja Kudelskiego, Agnieszkę Osiecką i Andrzeja Kuryło, za muzykę odpowiadali z kolei uznani kompozytorzy, jak Jarosław Kukulski, Włodzimierz Korcz i Piotr Figiel.

Zobacz także: Dekadę temu przeszedł na emeryturę. Dziś Leszek Teleszyński nie kryje rozgoryczenia

Jadwiga Strzelecka: międzynarodowe sukcesy

Tytułowa piosenka z debiutanckiego albumu Jadwigi Strzeleckiej zyskała wielką popularność, wokalistka zaczęła być zapraszana na międzynarodowe festiwale i recitale telewizyjne, gdzie coraz większa publiczność mogła usłyszeć utwór "Co ja zrobię, że cię lubię".

W 1975 r. wraz z Ireną Jarocką i Danielem zdobyła II nagrodę na Coupe d'Europe Musicale w Villach (Austria). Do międzynarodowych sukcesów należał także występ Jadwigi Strzeleckiej w Bułgarii, gdzie rok później zajęła drugie miejsce na muzycznym festiwalu w Sofii.

Zobacz też: Krzysztof Komeda kochał swoją żonę Zosię, ale w USA romansował z młodą artystką z Izraela

Jadwiga Strzelecka: drugi album i zniknięcie ze sceny

Na skutek świetnie rozwijającej się kariery Jadwiga Strzelecka, idąc za ciosem, wypuszcza w 1977 roku swój drugi i zarazem ostatni album pt. "Dziewczyny marzą o miłości". Do współpracy ponownie zaproszeni są wspaniali artyści - Jarosław Kukulski, Włodzimierz Korcz, Piotr Figiel czy Ryszard Poznakowski. W nagraniach można usłyszeć także orkiestrę pod dyrekcją Janusza Komana oraz zespół wokalny Alibabki. Przeboje z drugiej płyty to Jadwigi Strzeleckiej to: „Mamy wszystko oprócz siebie”, „Gdzie ten świat młodych lat” czy też „Nie wiedziałam do tej pory”.

Niedługo po wydaniu drugiego albumu polska piosenkarka postanowiła zrezygnować z dalszej kariery muzycznej. Zniknęła ze sceny i przeprowadziła się do Paryża, tam osiedliła się na stałe. W grudniu Jadwiga Strzelecka obchodziła swoje 80. urodziny. Życzymy wszystkiego, co najlepsze.

Zobacz też: Jeremi Przybora kochał się na zabój w Barbarze Wrzesińskiej. To dla niej napisał słynną piosenkę „Już kąpiesz się nie dla mnie”

Reklama

Źródła: radiopogoda.pl, muzyka.interia.pl

Jerzy Plonski / RSW / Forum
Reklama
Reklama
Reklama