wrzesińska przybora
Fot. fot. JERZY PŁOŃSKI/RSW/FORUM/fot. PAP/Witold Rozmysłowicz
HISTORIA MIŁOŚCI

Jeremi Przybora kochał się na zabój w Barbarze Wrzesińskiej. To dla niej napisał słynną piosenkę „Już kąpiesz się nie dla mnie”

Ona też go uwodziła, chciała mu się podobać

Agnieszka Dajbor 30 stycznia 2024 15:45
wrzesińska przybora
Fot. fot. JERZY PŁOŃSKI/RSW/FORUM/fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Barbara Wrzesińska była jedną z najładniejszych polskich aktorek. Miała ogromne powodzenie. Kalina Jędrusik, która dzieliła z Barbarą garderobę w Teatrze Współczesnym w Warszawie, od razu zwróciła na nią uwagę. I to ona powiedziała Jeremiemu Przyborze, że Barbara warta jest, by ktoś ją odkrył dla telewizji. Przybora się zgodził. Spotkania szybko zmieniły się w randki. Jeremi Przybora namawiał aktorkę do zaśpiewania piosenki w Kabarecie Starszych Panów.

„Ale ja nie śpiewam”, powiedziała Barbara Wrzesińska. „Jak to, tak w ogóle?” zapytał Przybora. „No wie pan, jeśli już to na imieninach i po kilku kieliszkach wina”, odpowiedziała kokieteryjnie młoda aktorka (cytuję za książką Marii Wilczek-Krupy: "Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory", wyd. Znak, 2023). 

Barbara Wrzesińska była nie tylko ładna, ale i zdolna. Do Szkoły Teatralnej zdała brawurowo, mając siedemnaście lat. Nie skończyła jej, bo szybko ściągnął ją do siebie, do Teatru Współczesnego teatralny guru Erwin Axer.

Barbara Wrzesińska: kobieta w boa

W Kabarecie Starszych Panów Barbara Wrzesińska miała zagrać kobietę, która wpada do pokoju sąsiada najpierw w szlafroczku, a potem, po każdej zwrotce w coraz większym negliżu. Bez szlafroka, w bikini, w samym boa i wreszcie, gdy Starszy Pan spodziewał się ujrzeć ją nagą, miał wejść Michnikowski jako Mężczyzna w Piżamie i złościć się na Przyborę, że mu narzeczoną przeziębi. Bikini Barbara Wrzesińska zrobiła sobie sama z chusteczek do nosa. Dwie splotła na biodrach, a jedną „okryła górę”. Mówiła, że rozbieranie się przed kamerą nie jest dla niej – jako dla aktorki – żadnym problemem. Ale w czasie nagrania trzęsły jej się kolana, co wzruszyło Jeremiego Przyborę.

Zobacz też: Krzysztof Komeda kochał swoją żonę Zosię, ale w USA romansował z młodą artystką z Izraela

b wrzesińska
Fot. FOT. NAC

Jeremi Przybora i Barbara Wrzesińska: to było potężne uczucie

Spotykali się codziennie, on jej wyznawał, że czekał na nią całe życie. Mówił jej: Jednego razu biegłem po kilka schodów, wysoko, bo zasłonka alkowy się uchyliła i czekała tam na mnie piękna kobieta. I nagle coś mnie zatrzymało i głos w środku powiedział: Jeremi, gdzie ty lecisz? Nie idź tam! Basia się właśnie rodzi!

Była od niego młodsza o 23 lata. Ich sytuacja była zupełnie inna, Jeremi Przybora miał już za sobą jedno małżeństwo, a był w drugim, miał dwoje dzieci. Basia była, jak powiedziała biografce Przybory, po prostu smarkata. Uwodziła go, rozchylała usta, mrugała rzęsami. Imponowało jej, że słynny Jeremi Przybora wybrał właśnie ją. Spotykali się w SPATiF-ie, klubie aktora. Czasem Jeremi podjeżdżał pod Współczesny samochodem i brał ją do któregoś z warszawskich lokali. Wrzesińska była bardzo ładna, miała super zgrabną figurę. Jeremi Przybora na pewno mógł się podobać, do tego był dżentelmenem, błyskotliwym, szarmanckim.

Zobacz też: Przeżyła trudne dzieciństwo, marzenia spełniała za granicą. Tak wygląda życie Krystyny Mazurównej

koterbska kochanka przybory
Fot. Z Marią Koterbską Jeremi Przybora przeżył "poryw uczucia maleńki", fot. NAC

Jeremi Przybora miał jednak w tym czasie romans z Marią Koterbską 

Jak pisze Maria Wilczek-Krupa, był bardzo troskliwy dla Basi i dbał o nią jak ojciec. „A czy jej nie zimno, czy się dobrze czuje, czy nie jest zmęczona? Miał oszałamiającą klasę, dobre maniery i nawet w życiu intymnym był świetny – jak skonstatowała aktorka po latach. Zapamiętała też, że mówił do niej: <moja śliczna, mądra sówko>, ona zaś nazywała go <Adelor>, choć dzisiaj trudno jej dociec, dlaczego”. Może przez słabość do francuskiego, że niby de l’or to w czystej postaci złoto.

Widywali się prawie codziennie i rozmawiali o wielu osobistych przeżyciach – ona opowiadała o domu i siostrach, on wyznawał prawdę na temat poprzednich miłości”. Nie był to jednak prosty związek. Okazało się, ze Jeremi Przybora, mimo wszystkich uczuć do Barbary Wrzesińskiej zdradził ją z Marią Koterbską. Sam się do tego przyznał. Był przekonany, że Basia ma romans ze Zbigniewem Zapasiewiczem, z którym często tańczyła. Do tego kontakt z ukochaną stawał coraz trudniejszy. Nie odbierała telefonów, nie słyszała dzwonka do drzwi. Kiedy spytał, dlaczego go nie wpuszcza, powiedziała: „No tak, Jeremi. Bo ja się często kąpię”. Że niby szum wody zagłusza dzwonek. Z tej sytuacji wzięła się słynna piosenka: "Już kąpiesz się nie dla mnie w pieszczocie pian/ Nie dla mnie już przy wannie odkręcasz kran/ Już nie dla mnie natryskiem/ Zraszasz czary swe wszystkie/ Wiem, że czeka aż wyschniesz, Już inny Pan”.

O samym romansie z Wrzesińską Jeremi Przybora nigdy nie opowiadał. O rozstaniu z nią napisał w drugim tomie Memuarów „Wśród moich nielicznych tekstów o tematyce serio – tych związanych z osobistymi przeżyciami prawie nie ma. Natomiast najdotkliwsze dla mnie rozstanie (pół roku cierpienia) opłakałem piosenką <Już kąpiesz się nie dla mnie>, która chyba nikogo nie przyprawiła o łzy”.

Zobacz też: Przyjaźnili się przez całe życie, wspierała go w chorobie. Tak wyglądała relacja Ewy Wiśniewskiej z Wojciechem Młynarskim 

przybora w Rampie
Fot. Jeremi Przybora po premierze Piotrusia Pana, z zespołem Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, 2000 rok, fot. AKPA

Jeremi Przybora i Barbara Wrzesińska byli ze sobą ponad dwa lata

Rozstali się, gdy Jeremi Przybora przyznał, że jego żona, o której mówił w czasie przeszłym, żyje, jest chora, leczy się w szpitalu psychiatrycznym. Wrzesińska miała swoje zasady, nie chciała romansu z mężem chorej kobiety, jakkolwiek Przybora był atrakcyjnym partnerem. A może była już nim znudzona, wybaczyła mu jedną zdradę, nie chciała wybaczyć tego, że czuła się oszukana. Powodów mogło być wiele.

Zaczęła się od niego oddalać. Spotykali się jeszcze przez jakiś czas, ale coraz rzadziej. Odeszła na początku lat 60. Złamała mu serce, ona pierwsza z wszystkich jego kobiet.  Do Jeremiego Przybory doszła plotka, że spotyka się z innym mężczyzną. Prosił ją, by wystąpiła w kabarecie, ale odmówiła. Nie chciała nawet użyczyć głosu do piosenki "Już kąpiesz się nie dla mnie". Wróciła, na chwilę, po dłuższym czasie.

Gdy się spotykali, nie wracali do tego, co było między nimi. Aktorce zostały po dawnej miłości listy, ale spłonęły w pożarze jej domu w 2017 roku. Jeremi Przybora rozwiódł się z żoną i ożenił ze scenografką Alicją Wirth, byli razem do końca jej życia, do 2000 roku. Dla Jeremiego Przybory śmierć żony była wielką tragedią, przeżył miłość swojego życia o cztery lata.

Barbara Wrzesińska zakochała się w Jacku Janczarskim, pobrali się w 1974 roku, był jej trzecim mężem.  Ale zostawił ją w początku lat 80. dla Ewy Błaszczyk. Barbara Wrzesińska, urodzona 15 stycznia 1938 roku skończyła właśnie 86 lat 

Korzystałam z książki Marii Wilczek-Krupy „Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory”, wyd. Znak, 2023 rok.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.