George Michael
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Nie tylko „Last Christmas” i „Wake me up before you go go”. Przypominamy największe przeboje George'a Michaela!

Weronika Bruździak-Gębura 26 grudnia 2016 17:15
George Michael
Fot. East News

George Michael zmarł w Boże Narodzenie w wieku 53 lat. Dzięki swojej twórczości na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Artysta przez 40 lat kariery sprzedał ponad 100 milionów płyt. Przypominamy 10 piosenek, dzięki którym nigdy o nim nie zapomnimy!

 

„Last Christmas”

Tej piosenki nikomu nie trzeba przedstawiać! Pochodzi z czwartego, ostatniego albumu zespołu „Wham!”,„Music from the Edge of Heaven”, który został wydany w 1986 roku. Singiel pojawił się na rynku jednak już dwa lata wcześniej i od razu podbił serca słuchaczy na całym świecie. Przypominany co roku w okresie świątecznym, rozgrzewa nas do dzisiaj.

 

 

Polecamy też: Święta bez „Last Christmas”? Niemożliwe! Jaka historia stoi za największym hitem George’a Michaela?

 

„Careless Whisper”

Utwór pochodzi z 1984 roku z drugiego albumu zespołu „Wham!”, „Make it big”. Piosenka w całości śpiewana tylko przez George’a Michaela odniosła ogromny sukces. Dlatego później została wydana jako singiel. Za ten utwór artysta jako najmłodsza osoba w historii (miał zaledwie 21 lat!) otrzymał prestiżową nagrodę Ivor Novello Songwriter Award, przyznawaną przez Brytyjską Akademię Kompozytorów i Tekstopisarzy.

 

 

„Freedom ‘90”

Singiel wydany w 1990 roku. Skąd rok w tytule? Chodziło o to, by zapobiec myleniu solowego numeru Michaela z tym, który nagrał będąc jeszcze w „Wham!” o tym samym tytule. „Freedom ’90” to trzeci singiel z płyty „Listen Without Predjudice vol.1”. W teledysku nie zobaczymy George’a Michaela – zamiast niego występują najsłynniejsi modele lat 90., między innymi pięć topmodelek, które w styczniu 1990 roku pojawiły się na okładce brytyjskiego „Vogue’a”: Naomi Campbell, Cindy Crowford, Linda Evangelista, Christy Turlington i Tatjana Patitz.

 

 

„Wake me up before you go go”

Pierwszy największy przebój „Wham!”. Utwór pochodzi z drugiej płyty – „Make It Big”, wydanej w 1984 roku. Do dzisiaj puszczany na wszystkich szanujących się imprezach. Gdy tylko polecą pierwsze nuty, parkiet od razu jest zapełniony.

 

 

„Faith”

Utwór pochodzi z 1987 roku z płyty o tym samym tytule, która była pierwszym solowym albumem George’a Michaela. Był najlepiej sprzedającym się singlem w 1988 roku według magazynu „Billboard”. Aż ciężko uwierzyć, że ten melodyjny utwór na warsztat wziął  między innymi nu metalowy zespół, Limp Bizkit.

 

 

„Amazing”

Utwór pochodzi z piątej solowej płyty „Patience” George’a Michaela, wydanej w 2004 roku. Artysta zadedykował ją ówczesnemu partnerowi, Kennyemu Gossowi. Obok utworu „Freeek!”, to najsłynniejszy utwór z tej płyty. Kawałek podbił włoską, hiszpańską, portugalską i przede wszystkim polską listę przebojów.

 

 

„Father Figure”

Też pochodzi z pierwszej solowej płyty George’a Michaela, „Faith”. Teledysk, w którym obok Michaela występuje brytyjska modelka Tania Coleridge, zgarnął w 1988 statuetkę za najlepszą reżyserię podczas gali MTV Video Music Awards.

 

 

„Killer (Papa was a Rolling Stone)”

Utwór powstał w 1971 i jego autorstwo nie należy do George’a Michaela, a do słynnego zespołu „The Temptations”. Piosenka dorobiła się wielu przeróbek, jednak właśnie wersja George’a Michaela jest puszczana najczęściej.

 

 

„I knew you were waiting (for me)” w duecie z Arethą Franklin

George Michael marzył, by wystąpić z Arethą Franklin. Udało mu się spełnić marzenie w 1987 roku i to w świetnym stylu – utwór zdobył nagrodę Grammy.

 

 

„Jesus to child”

Piosenka została skomponowana na cześć zmarłego na AIDS Anselmo Feleppy, brazylijskiego projektanta mody, który był życiowym parterem George’a Michaela w latach 1991-1993. Na każdym koncercie artysta dedykował ten utwór zmarłemu ukochanemu.

 

 

Polecamy też: Kontrowersji wokół George'a Michaela było wiele. Oto tragiczna historia miłosna, która złamała życie piosenkarza

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.