Stara książka
Fot. AdobeStock
VIVA! Tylko u nas

Ta książka ma na celu ocalić od zapomnienia nazwiska tych, którzy cierpieli w imię umiłowania wolności

„Nauczyciel z getta” Mario Escobara już w księgarniach

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 25 czerwca 2022 14:36
Stara książka
Fot. AdobeStock

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit. Pedagog i lekarz, który zrewolucjonizował pedagogikę pierwszej połowy XX stulecia. Znakomity pisarz, publicysta i autor audycji radiowych. Założyciel i dyrektor domu dla osieroconych żydowskich dzieci w Warszawie. Prace Korczaka spotkała się z takim uznaniem, że jego postulaty stały się inspiracją dla Deklaracji praw dziecka, uchwalonej w 1959 roku. To właśnie tej niezwykłej postaci poświęcona jest najnowsza książka hiszpańskiego pisarza Mario Escobara – „Nauczyciel z getta”. 

Jako historyk Mario Escobar wierzy, że z przeszłości możemy wyciągnąć wiele ważnych lekcji moralnych i etycznych. Wybrzmiewa to we wszystkich jego książkach, które wzruszają, pobudzają wyobraźnię i skłaniają do refleksji. W Polsce szczególną sławę przyniosła mu powieść „Kołysanka z Auschwitz”, za którą otrzymał nagrodę Bestseller Empiku 2019 w kategorii literatura piękna. 

„Nauczyciel z getta” - fabuła książki

Jego najnowsza powieść – „Nauczyciel z getta”– przenosi czytelnika do Warszawy w czasie II wojny światowej. Miasta zniszczonego fizycznie i moralnie, ale wciąż poszukującego humanizmu i godności. To właśnie tu pozbawiona dachu nad głową Agnieszka Ignaciuk zostaje nauczycielką w Domu Sierot, do którego trafia wraz z dziesięcioletnim synem, Henrykiem. 

.  „Nauczyciel z getta” Mario Escobara
Fot. mat. prasowe

Sierociniec prowadzony jest przez Janusza Korczaka. Kiedy placówka zostaje przeniesiona do utworzonego w Warszawie getta, każdy dzień staje się walką o przeżycie. Zdobycie żywności i leków zakrawa o cud, opiekunowie podejmują heroiczne wysyłki, aby dzięki fałszywym dokumentom jak najwięcej dzieci znalazło się po aryjskiej stronie muru. 

Aż do sierpnia 1942 roku Agnieszce udaje się uniknąć wywózki do obozu zagłady w Treblince. Janusz Korczak przekazuje jej spisywany przez siebie pamiętnik. Kobieta przekazuje go na przechowanie pisarzowi Igorowi Newerly’emu. Uratowany z wojennej zawieruchy dziennik trafia w ręce wydawcy, aby okrutna prawda mogła ujrzeć światło dzienne. 

 „Nauczyciel z getta” to coś znaczenie więcej niż historia życia Starego Doktora i prowadzonego przez niego sierocińca. To przede wszystkim wspomnienie tych, którzy w najmroczniejszych czasach, gdy wydawało się, że zło zagości w Europie na zawsze, walczyli o to, żeby z tego piekła, jakim było getto, uczynić miejsce godziwe i znośne. To również żywe świadectwo tego, że działania jednego człowieka, mogą na zawsze zmienić świat.

„Nauczyciel z getta” (Wydawnictwo Kobiece, 2022) już w księgarniach. 

Mario Escobar - informacje o autorze 

MARIO ESCOBAR – pisarz, stały współpracownik „National Geographic Historia”. Jego książki zostały przetłumaczone na piętnaście języków, stając się bestsellerami w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Rosja, Polska, Włochy, Meksyk, Argentyna czy Japonia. Jest najlepiej sprzedającym się autorem książek w formacie cyfrowym w języku hiszpańskim na portalu Amazon, laureatem Bestsellera Empiku 2019 w kategorii literatura piękna za powieść „Kołysanka z Auschwitz” i finalistą International Latino Book Prize 2020. Mieszka w Madrycie. 

Materiał powstał z udziałem Wydawnictwa Kobiecego

TAGI #książka

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.