Wieczory coraz dłuższe… Oto 6 książek, które warto przeczytać tej jesieni!
1 z 6
Za nami zmiana czasu! I coraz wcześniej będzie się robić ciemno. To zatem najlepsza pora by nadrobić zaległości w lekturze. Z dziesiątków nowości wydawniczych wybrałem sześć, które sprawią, że ta jesień będzie naprawdę wyjątkowa. W mojej szczęśliwej szóstce prym wiodą powieści. I to takie od których można się uzależnić! Nawet biograficzna książka Małgorzaty Czyńskiej o kobietach Witkacego w gruncie rzeczy jest jedną z nich. Tym, którzy wolą krótsze formy polecam zaś najnowsze opowiadania autora słynnych „Godzin” Michaela Cunninghama. Zapraszam… do lektury!
Polecamy też: Pięć książek, które warto przeczytać tego lata, jeśli lubisz modę!
1. Małgorzata Czyńska, Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem, Znak
Stanisław Ignacy Witkiewicz - wysoki, przystojny z błyskiem w oku. Artysta. Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi. Jadwiga, jego żona - złotooka, rudowłosa, o zmysłowych ustach. Ich małżeństwo trwało szesnaście burzliwych lat, dzieliły ich setki kilometrów, ale wiedzieli o sobie wszystko. Pisał do niej: „Ty jednak jesteś jedyna i na to nie ma rady. Wszystkie baby możliwe są niczym wobec Ciebie”. I właśnie z tych listów Małgorzata Czyńska utkała swoją niezwykłą opowieść.
Polecamy też: Pięć książek o gotowaniu, które warto przeczytać tego lata!
2 z 6
2. Szczepan Twardoch, Król, Wydawnictwo Literackie
Ta książka przypomina… słone paluszki lub orzeszki ziemne. Trudno się od niej oderwać. A w niej: piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele. Błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Po prostu trudny dziś do wyobrażenia tygiel Warszawy 1937 roku.
3 z 6
3. Austin Wright, Zwierzęta nocy, W.A.B.
W przyszłym miesiącu na ekrany wchodzi długo wyczekiwany film Toma Forda, który jest ekranizacją powieści „Tony and Susan” Austina Wrighta. Z tej okazji owo zapomniane dzieło literatury amerykańskiej ukaże się w nowym wydaniu, z „filmowym” tytułem „Zwierzęta nocy”. A oto co o nim napisał inny wielki amerykański pisarz Saul Bellow: „Cudownie napisana powieść, choć to ostatnia rzecz, jakiej można oczekiwać od historii o krwawej zemście. Przepiękna!”
4 z 6
4. Marlon James, Krótka historia siedmiu zabójstw, Wydawnictwo Literackie
Napisana z rozmachem, pomysłowa, hipnotyzująca. Nic dziwnego, że decyzję o przyznaniu „Krótkiej historii siedmiu zabójstw” prestiżowej nagrody Man Booker Prize jury podjęło jednomyślnie, w niespełna dwie godziny. Marlon James tym samym zdeklasował m.in. tak głośne tytuły ubiegłoroczne jak „Małe życie” Hanyi Yanagihary. Stacja HBO, już pracuje nad serialem będącym ekranizacją książki Jamajczyka. Wystarczy?
5 z 6
5. Zeruya Shalev, Ból, W.A.B.
Kolejna książka mistrzyni powieści psychologicznej. Jeśli jej jeszcze nie znacie… wiele tracicie! „Zeruya Shalev robi to, co potrafi najlepiej: „opowiada głęboko emocjonalną historię rodziny, miłości, odkupienia i rozczarowania, zachęcając czytelnika, by zatracił się w opowieści, a na koniec oferuje oczyszczenie”, napisał o tej powieści najstarszy dziennik w Izraelu „Haaretz”.
6 z 6
6. Michael Cunnigham, Dziki łabędź i inne baśnie, Rebis
Dlaczego Piękna poprosiła ojca tylko o białą różę? W jaki sposób zostaje się czarownicą? Co się dzieje z królewiczem skazanym na życie z łabędzim skrzydłem zamiast ramienia? Co się stało z obciętymi włosami Roszpunki? Jaki los czeka bohaterów baśni, gdy wybrzmi „I żyli długo i szczęśliwie”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w zbiorze „baśni dla dorosłych”, które napisał autor „Godzin” Michael Cunnigham.