machpwski
Fot. Bujnowicz/AKPA
Niezwykłe historie

Ignacy Machowski - znany aktor miał 62 lata, gdy poznał swoją trzecią żonę. Była dwudziestolatką 

W środowisku aktorskim jego trzecie małżeństwo i późne ojcostwo było sensacją

Agnieszka Dajbor 9 lutego 2024 14:15
machpwski
Fot. Bujnowicz/AKPA

Ignacy Machowski nazywany był aktorem tysiąca ról, w samym Teatrze Polskiego Radia wystąpił 600 razy! Był mistrzem drugiego planu, na tyle charakterystycznym, że widzowie pamiętali go. Choćby z roli standartenfuhrera Maxa Dibeliusa w „Stawce większej niż życie”. Ignacy Machowski trzy razy się żenił, swoją trzecią żonę poznał w sanatorium. Był już wtedy starszym panem, a jego wybranka - Zofia Dramińska-Machowska dopiero studiowała. Jak ułożyły się losy tej pary?

Ignacy Machowski – syn znachora

Przyjaciele i jego dzieci mówili do niego Igo. Ignacy Machowski urodził się w 1920 roku w Rzeszowie. Był najmłodszym z piątki dzieci. Ojciec pracował na kolei, ale sławę zyskał jako doktor Machowski… znachor. Nastawiał połamane kości, dając delikwentowi szklankę spirytusu ma znieczulenie. Syn czasem asystował przy tych „operacjach”. Wcześnie, jako nastolatek Ignacy Machowski zaczął pracować - na budowie, by opłacić czesne w gimnazjum.

Podczas wojny należał do AK. W 1944 roku, debiutował w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej, uczył się w studium aktorskim pod okiem Józefa Kondrata i Stefanii Domańskiej. Wraz z nim karierę zaczynali m.in. Kazimierz Dejmek i Adam Hanuszkiewicz.

Zobacz też: Gra w filmach u boku sław Hollywood. Teraz polska aktorka pojawiła się w najnowszej produkcji Sofii Coppoli

machowski z córką
Fot. Żyburtowicz/AKPA

Zdał eksternistyczny egzamin aktorski, występował w teatrach we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Grał m.in. w takich filmach i serialach, jak: "Popiół i diament", "Eroica", "Cień", "Spotkanie ze szpiegiem", "Kazimierz Wielki", "07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie" , "Zmiennicy", „Tygrysy Europy” i wielu innych.

Słynął jako aktor, który niemal etatowo grał Lenina, trafiała mu się ta rola w teatrze i filmie. Jego kolega, słynny przed laty aktor i amant Stanisław Zaczyk żartował nawet, że jak trzeba odnowić Lenina w Mauzoleum w Moskwie, to Machowski się tam kładzie i udaje wodza rewolucji. A potem ma za co kupić kapitalistycznego Volkswagena. Ale to były żarty, Machowski był bardzo lubiany i ceniony.

Ignacy Machowski miał 62 lata, jego przyszła żona 20

Aktor był trzykrotnie żonaty, ale najbardziej znane było jego trzecie małżeństwo z Zofią Dramińską- Machowską. Poznali się w Szczawnicy, oboje byli w sanatorium, Zofia jako alergiczka, Igo leczył już poważniejsze dolegliwości. Zobaczył i zaczepił Zofię w pijalni. Była wtedy jeszcze studentką medycyny w Łodzi. Potem przeniosła się do Warszawy. Jest cenionym lekarzem rehabilitantem. Współzałożycielką m.in. Fundacji Perpetuum Mobile – Nieustający Ruch Wbrew Chorobie. Specjalizuje się też w rehabilitacji mięśni i stawów artystów, przede wszystkim muzyków, którzy przyjeżdżają do przychodni Lira (jest jej współzałożycielką) z całej  Polski. 

Niewielu wierzyło, że ten związek przetrwa, przy tak dużej różnicy wieku. Jak wspominał syn aktora, w miesięczniku Retro – gdy jego rodzice się poznali, Ignacy Machowski miał 62 lata, a jego wybranka 20. Żeby uniknąć sensacji, spotykali się w tajemnicy. Dla rodziny Zofii to była katastrofa, że córka wychodzi za mąż za starszego pana.  Dopiero po paru latach zdecydowali się na ślub. I okazali się bardzo dobrą parą. Byli ze sobą 19 lat do śmierci aktora w 2001 roku.

Zobacz też: Słynny tenor Wiesław Ochman i jego żona Krystyna byli razem niemal 60 lat. Tę miłość przerwała śmierć

machowski film
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Warszawa, 1992. Przedstawienie "Grube ryby" w Teatrze Telewizji, n/z Anna Zagorska i Ignacy Machowski

Ignacy Machowski - znany aktor miał 62 lata, gdy poznał swoją trzecią żonę. Była dwudziestolatką
Fot. Piotr Ciesla / RSW / Forum

Doczekali się dwójki dzieci. Córka Maria, urodzona w 1987 roku została utytułowaną skrzypaczką, koncertmistrzynią w Filharmonii Narodowej. Syn Jerzy, który przyszedł na świat w 1991 roku, jest reżyserem teatralnym, telewizyjnym  i radiowym. Podtrzymuje pamięć o ojcu i zawsze ciepło o nim mówi. Ostatnio wspominał, że ojciec miał dla niego mnóstwo czasu, bo był już na emeryturze i mniej grał.

Wielu ludzi go rozpoznawało, wielu brało za dziadka małego chłopca, ale aktora to nie złościło. Chwalił się, że jest taki witalny. Dużo rozmawiali, jeździli na wycieczki. Najmłodszy syn przyszedł na świat, gdy Ignacy Machowski był już po 70.

Z pierwszego małżeństwa Ignacy Machowski miał syna Krzysztofa (ur. 1946), który tak jak ojciec został aktorem. Ale w stanie wojennym wyjechał z Polski, pracował w Monachium, w Radio Wolna Europa. Dzisiaj pracuje jako fotografik, dziennikarz, realizuje spektakle według własnych scenariuszy. Między synami Machowskiego jest ponad 40 lat różnicy wieku.

Zobacz też: „Złoty pierścionek” śpiewała cała Polska. Rena Rolska zeszła ze sceny u szczytu popularności 

jerzy machowski syn
Fot. Młodszy syn aktora Jerzy Machowski na rozdaniu Splendorów 2018, odbiera nagrodę za debiut reżyserski , fot. Niemiec/AKPA -

Ignacy Machowski: ostatnie lata

Aktor nie tylko opiekował się dziećmi. Lubił gotować, podobno był smakoszem. Malował, także portrety kolegów aktorów: Jerzego Kamasa, Jana Świderskiego czy Grażyny Barszczewskiej. Malował nawet postacie, które sam grał. Cenił dobry wygląd, elegancje, miał całą kolekcję garniturów, a krawatów chyba ze 100! Jerzy Machowski odziedziczył je po ojcu i chętnie nosi. Aktor zmarł w 2001 roku na chorobę nowotworową. Na płycie jego grobu w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie wyryto inskrypcję: „Ignacy Machowski 1920-2001. Aktor. Nasz Igo kochany". A na dole dopisek: „Igo, brak nam rozmów z Tobą - Marysia i Jerzy" 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.