Kim jest David Suchet? Wcielał się w Herkulesa Poirota
Fot. EAST NEWS/REX FEATURES
O TYM SIĘ MÓWI

Zagrał Herkulesa Poirota w adaptacji powieści Agathy Christie. Oto fascynujące życie Davida Sucheta!

Zobacz, jak dziś wygląda!

Olga Figaszewska 1 grudnia 2021 19:53
Kim jest David Suchet? Wcielał się w Herkulesa Poirota
Fot. EAST NEWS/REX FEATURES

Zyskał sławę i rozpoznawalność na całym świecie dzięki roli Herkulesa Poirota w serialu na podstawie powieści Agathy Christie. David Suchet 70 razy wcielał się w inteligentnego, osobliwego, dążącego do sprawiedliwości, a przy tym dowcipnego belgijskiego detektywa. Fani przygód serialowego Poirota nie wyobrażają sobie dziś w tej roli nikogo innego. I trudno się temu dziwić, bo David Suchet nie ma sobie równych. Jak wygląda życie prywatne legendarnego aktora i jak zaczęła się jego przygoda ze sceną?

David Suchet – historia odtwórcy roli Herkulesa Poirota

Zaliczany jest do grona najpopularniejszych brytyjskich aktorów. I chociaż miliony widzów kojarzą go z roli Herkulesa Poirota, to sam David Suchet ma na swoim koncie wiele interesujących kreacji filmowych, a także teatralnych.

Ulubieniec widzów przyszedł na świat w 1946 roku w Londynie. Jego ojciec był ginekologiem, a matka aktorką teatralną. David Suchet i jego dwaj bracia mieli zdawać na medycynę. Ojciec marzył, że synowie wybiorą tą samą ścieżkę. Sam David nie podzielał jego entuzjazmu. Od najmłodszych lat chłopca fascynował teatr. Podglądał pracę matki, która zabierała go na swoje przedstawienia, i marzył, że wkrótce sam będzie występował na scenie. Na początku otrzymywał niewielkie kreacje artystyczne, mógł zdobywać cenne doświadczenie.  Ale w międzyczasie próbował sprostać oczekiwaniom ojca i zdawał na studia medyczne, Jednak nie udało mu się otrzymać wymaganych ocen. Bez żalu złożył papiery do prestiżowej szkoły Academy of Music and Dramatic Art w Londynie. Potem dołączył do zespołu Royal Shakespeare Company w Stratford. Każda stworzona przez niego kreacja zachwycała widzów i innych artystów. Szybko dostrzeżono jego talent i umiejętności, a na jego koncie pojawiały się pierwsze role filmowe czy serialowe. Zazwyczaj wcielał się w czarne charaktery. Z czasem udowodnił, że jest aktorem wszechstronnym.

Na swoim koncie ma takie produkcje, jak: „Krytyczna decyzja”, „Gułag”, „Piekło pocztowe”, „Freud”, „Krwawy tyran – Henryk VIII”, „Dracula”, „Wielkie nadzieje”. David Suchet został wyróżniony serią prestiżowych nagród. Ale przełomem w jego karierze była rola Herkulesa Poirota w serialu Poirot na podstawie powieści Agathy Christie.

Bezbłędnie wcielił się w postać inteligentnego detektywa z Belgii, pedanta o nienagannych manierach, który jest przekonany o swojej przewadze nad każdym przeciwnikiem. Poirot potrafi rozwiązać każdą zagadkę, ale przede wszystkim doskonałym obserwatorem i charakteryzuje się inteligencją emocjonalną.

Co ciekawe, rodzina samej pisarki poprosiła aktora, by ten wcielił się w rolę Poirota. Zależało im na tym, by to właśnie David Suchet kreował tę postać detektywa. Zachwycili się nim po roli w Bolt on the Landscape. Twierdzili, że sama Agatha Christie byłaby oczarowana jego talentem. Główny zainteresowany dopiero wtedy sięgnął po cykl kryminałów. Dokładnie odwzorował charakter swojego bohatera, wszystkie jego cechy i silnie związał się z Poirotem.

Zobacz też: Jej śmierć wstrząsnęła całym Hollywood. Co się stało z Natalie Wood? 

David Suchet, Herkules Poirot, 1991 rok
Fot. EAST NEWS/REX FEATURES

David Suchet jako Herkules Poirot, 1991 rok

Niektórzy zgodnie podkreślają, że on nim był. Zdarzało się, że zachowywał się tak nawet wśród najbliższych. Do tego stopnia, że ostatnie dni na planie 70. odcinka serialu uznał za najtrudniejszy czas w karierze aktorskiej.

Co wspólnego z Poirotem ma David Suchet? Podobnie jak postać wykreowana przez Agathę Christie, aktor uwielbia porządek. By wyglądać jak Poirot, Suchet musiał używać specjalnych wkładek, które dodawały mu kilogramów. Stylizacje również miały za zadanie pogrubienie aktora. Na Davida czekało jeszcze jedno wyzwanie – odzwierciedlenie charakterystycznego chodu Belga i akcent.

„Perspektywa pożegnania tej roli i 700 milionów wiernych widzów na całym świecie napełnia mnie ogromnym smutkiem, ale jednocześnie i radością, którą odczuwałbym, gdyby było mi dane zagranie Poirota we wszystkich filmach. Wszystko będzie zależeć od tego, czy nadal będziemy otrzymywać fundusze. W tym roku zamierzamy nakręcić 4 filmy, co oznacza, że pozostanie nam jeszcze 6 powieści do adaptacji. Później Hercules Poirot przestanie istnieć”, wspominał w 2009 roku w rozmowie z ITV. Jego marzenie się spełniło.

David Suchet przez 24 lata zagrał w 70. odcinkach serialu o przygodach detektywa.   W 2014 roku ukazał się ostatni odcinek serii przygód Poirota pt. „Kurtyna”. „Myślę, że będę za nim tęsknił. Stał się dla mnie czymś więcej niż tylko postacią. Jest moim najlepszym przyjacielem”, mówił o roli Poirota w jednym z wywiadów.

W 2010 roku został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego klasy Komandor, który jest przyznawany przez królową. „Powiedziała, że była szczególnie zachwycona, mogąc wręczyć mi tę nagrodę za przyjemność, jaką sprawiłem jej, jej rodzinie i narodowi”, mówił gwiazdor.

David Suchet jest nie tylko aktorem, ale i producentem. Zajmuje się dubbingiem, użycza swojego głosu w filmach dokumentalnych i programach telewizyjnych. Prywatnie jest pasjonatem fotografii, a miłość do zatrzymywania chwil w kadrze, zaszczepił w nim dziadek, James Jarch. Był znanym fotoreporterem, który miał okazję wykonywać portrety samej królowej Elżbiecie II, Winstonowi Churchillowi czy Einsteinowi. Nie każdy wie, że David Suchet jest także utalentowany muzycznie. Aktor gra na perkusji i klarnecie.

Sprawdź też: Była ikoną elegancji i luksusu lat 80. Jak dziś wygląda życie Lindy Evans z Dynastii?

Kim jest David Suchet? Wcielał się w Herkulesa Poirota
Fot. Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Forum

David Suchet jako Poirot, Hugh Fraser jako Captain Hastings, 1989

David Suchet - życie prywatne serialowego Herkulesa Poirota 

Prywatnie David Suchet jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wspólnie z żoną, Sheilą Ferris od 1976 roku tworzą zgrany duet. Połączyła ich miłość do sztuki. Ukochana odtwórcy roli serialowego Poirota jest aktorka teatralną. Para doczekała się dwójki pociech. Syn Davida Sucheta służy w brytyjskiej marynarce wojennej, a córka spełnia się jako tancerka.

Aktor zawsze podkreślał, że rodzina jest dla niego najważniejsza. Swoją całą energię i zaangażowanie poświęca bliskim.

Nie każdy wie, że David Suchet jest bardzo religijną osobą. Kilka lat temu nagrał pierwszą pełnowymiarową Biblię czytaną. „Już od dawna chciałem wykorzystać swój głos do przeczytania Biblii. Jest to dla mnie spełnienie pragnienia, które noszę w sobie od 27 lat”, wspominał.

W tym roku aktor obchodził 75. urodziny. Jak zmienił się na przestrzeni lat?  

Źródła: Kultura Onet,  Wiadomości Onet, link, Joe Monster, W Polityce, The Sun, link

Kim jest David Suchet? Wcielał się w Herkulesa Poirota, życie prywatne aktora, żona dzieci
Fot. AFP/EAST NEWS

David Suchet z żoną, Sheilą Ferris na gali rozdania nagród Lawrence Oliviera, Londyn, 2013 rok

David Suchet, The Olivier Awards with Mastercard w Londynie, 2019
Fot. , Keith Mayhew / Zuma Press / Forum

David Suchet, na The Olivier Awards with Mastercard w Londynie, 2019 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.