TOP 10 ważnych filmów o aborcji – kino, które odpowiada na problemy społeczne
Wielowątkowe historie kobiet z różnych czasów i w różnych sytuacjach życiowych
Zestawienie tworzą filmy o aborcji, które zyskały największe uznanie widzów i krytyków. Dzięki nim możemy spojrzeć na aborcję z wielu różnych perspektyw. Bywa, że głównymi bohaterami są osoby wykonujące zabiegi, ale najczęściej są to kobiety poszukujące pomocy. Szczególne dramaty rozgrywają się wśród nastolatek, dla których ciąża powoduje wykluczenie społeczne.
Spis treści:
- Miejsce 10: Nieplanowane (2019) – film o dyrektorce kliniki aborcyjnej
- Miejsce 9: Prywatna sprawa (1992) – medialny szum wokół aborcji
- Miejsce 8: Miało cię nie być (2023) – w poszukiwaniu odpowiedniej decyzji
- Miejsce 7: Półsłodki ciężar (2014) – wsparcie w podejmowaniu decyzji
- Miejsce 6: Babka (2015) – praktyczne podejście do aborcji
- Miejsce 5: Nigdy, rzadko, czasami, zawsze (2020) – nastolatka w kryzysowej sytuacji
- Miejsce 4: Wbrew regułom (1999) – sierociniec doktora Wilbura
- Miejsce 3: Zdarzyło się (2021) – film o nielegalnej aborcji w latach 60.
- Miejsce 2: Vera Drake (2004) – aborcja w Anglii w latach 50.
- Miejsce 1: 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (2007) – rumuńskie kino artystyczne
Miejsce 10: Nieplanowane (2019) – film o dyrektorce kliniki aborcyjnej
Film bazuje na wspomnieniach Abby Johnson (Ashley Bratcher), aktywistki antyaborcyjnej, która wcześniej pracowała jako dyrektorka kliniki Planned Parenthood. Historia jest pełna retrospekcji. Rozpoczyna się od scen z życia Abby, które spędza u boku męża Douga i kilkuletniej córeczki Grace.
Następnie przenosimy się do 2009 r., w którym jako dyrektorka kliniki aborcyjnej zgadza się uczestniczyć w zabiegu, rejestrowanym na USG. Po tym wydarzeniu Abby rezygnuje z pracy i zmienia stanowisko odnośnie aborcji.
Amerykański dramat w reżyserii Cary'ego Solomona i Chucka Konzelmana wywołał kontrowersje wśród dziennikarzy, lekarzy i pracowników Planned Parenthood.
Ocena na IMDb: 5,5.
Miejsce 9: Prywatna sprawa (1992) – medialny szum wokół aborcji
„Prywatna sprawa” to dramat obyczajowy w reżyserii Williama Nicholsona. Jego akcja rozgrywa się w 1962 r. w stanie Arizona.
Sherri Finkbine (Sissy Spacek) prowadzi popularny program telewizyjny dla dzieci. Kiedy zachodzi w ciążę, sięga po popularny wówczas talidomid – lek na złagodzenie mdłości. Kiedy dowiaduje się o tym, że lek nie powinien być przyjmowany w ciąży ze względu na wysokie ryzyko deformacji płodu, zgłasza się na konsultację do swojego lekarza.
Chociaż w Arizonie w latach 60. aborcja nie jest legalna, zabieg jest dopuszczalny w wyjątkowych sytuacjach. Sherri i jej mąż (Aidan Quinn) podejmują decyzję o usunięciu ciąży. Jako że kobieta jest osobą medialną, udziela wywiadu, mając nadzieję, że w ten sposób uda jej się ostrzec inne kobiety przed przyjmowaniem leku.
Wokół sprawy robi się głośno, w związku z czym klinika w Phoenix wycofuje swoją zgodę na zrealizowanie aborcji.
Fabuła jest oparta na prawdziwej historii Sherri Chessen.
Ocena na IMDb: 6,2.
Miejsce 8: Miało cię nie być (2023) – w poszukiwaniu odpowiedniej decyzji
„Miało cię nie być” to historia siedemnastoletniej Mańki (Sonia Szyc) i jej decyzji o kontynuowaniu lub przerwaniu ciąży. To także opowieść o jej relacji z ojcem, z którym od lat nie było kontaktu.
Mańka zjawia się u Michała (Borys Szyc) i nieoczekiwanie zostaje w jego życiu na dłużej niż to było w planach. To on jako pierwszy dowiaduje się o tym, że dziewczyna jest w ciąży.
Aby pomóc córce w podjęciu decyzji, Michał postanawia zrobić „objazdówkę” po swoich byłych partnerkach. Każda z nich ma swoje zdanie na temat aborcji i rodzicielstwa.
Sonia Szyc (córka Borysa) za swój debiut aktorski otrzymała Nagrodę Specjalną na OFF CAMERA w 2023 r. W filmie występują także: Magdalena Cielecka, Izabela Kuna, Anna Mrozowska i Jan Peszek.
Reżyseria: Jakub Michalczuk, ocena na IMDb: 6,5.
Miejsce 7: Półsłodki ciężar (2014) – wsparcie w podejmowaniu decyzji
W komedii romantycznej „Półsłodki ciężar” główna bohaterka (Jenny Slate) zachodzi w ciążę przypadkiem. Spędza noc z Maxem (Jake Lacy) po imprezie w klubie, w którym dała niezbyt udany występ. Donna jest standuperką. Po tym, jak zostawił ją Ryan, nie omieszkała dodać kilku złośliwości pod jego adresem.
Kiedy dziewczyna orientuje się, że jest w ciąży, podejmuje decyzję o aborcji. Nie jest to dla niej odpowiedni czas na macierzyństwo. Zbiera się do tego, aby powiedzieć o tym Maxowi, co nie jest to łatwe. Chociaż nie są oficjalną parą, wie, że chłopak marzy o założeniu rodziny.
Ocena na IMDb: 6,7.
Miejsce 6: Babka (2015) – praktyczne podejście do aborcji
To film o nietypowej relacji między babcią a wnuczką. Osiemnastoletnia Sage (Julia Garner) nie ma dobrego kontaktu z ekscentryczną Elle (Lily Tomlin) – poetką i lesbijką. Jednak tylko do niej może zwrócić się z prośbą o pomoc w uzbieraniu pieniędzy na aborcję. Matka zablokowała jej dostęp do konta, więc babcia jest dla niej ostatnią deską ratunku.
Elle i Sage wyruszają w podróż po mieście, aby zdobyć kasę. Nie omieszkają odwiedzić chłopaka, z którym Sage zaszła w ciążę. Zachodzą także do przyjaciółek i byłego męża Elle (w roli Karla Sam Elliott), z którym od dziesięcioleci nie miała kontaktu.
Reżyseria: Paul Weitz, ocena na IMDb: 6,7.
Miejsce 5: Nigdy, rzadko, czasami, zawsze (2020) – nastolatka w kryzysowej sytuacji
Kiedy siedemnastoletnia Autumn Callahan (Sidney Flanigan) dowiaduje się o tym, że jest w ciąży, jest przerażona. Nie chce teraz zostać matką, jednak boi się porozmawiać o tym ze swoimi rodzicami. Myśli o aborcji, ale w Pensylwanii nie może wykonać zabiegu bez ich zgody.
Dziewczyna zwierza się swojej kuzynce Skylar (Talia Ryder), z którą pracuje na kasach w sklepie. Za ukradzione pieniądze ruszają w podróż do Nowego Jorku – do kliniki Planned Parenthood. Tam okazuje się, że Autumn jest w 18 tygodniu ciąży.
To późno, ale aborcja nadal jest możliwa do wykonania. Dziewczyna ma się zgłosić następnego dnia. Jednak zanim nastąpi zabieg, musi odpowiedzieć na serię trudnych pytań.
Dramat wyreżyserowany przez Elizę Hittman otrzymał Grand Prix Jury na Berlinale w 2020 r.
Ocena na IMDb: 7,4.
Miejsce 4: Wbrew regułom (1999) – sierociniec doktora Wilbura
Głównym bohaterem tej historii jest Homer Wells (Tobey Maguire), Chłopak wychowuje się w sierocińcu prowadzonym przez starszego doktora Wilbura Larcha (Michael Caine). Gdy dorasta, uczy się od niego praktyki lekarskiej. Pomaga przy odbieraniu porodów i chociaż nie ma oficjalnych studiów, jego wiedza oraz podejście do pacjentek są w pełni profesjonalne.
Doktor Larch chce, aby chłopak pomagał mu także przy aborcjach, który dokonuje w tajemnicy, ponieważ nie są legalne. Myśli o tym, aby w przyszłość Homer objął po nim stanowisko.
Tymczasem chłopak jest ciekawy świata, więc jak tylko zdarza się ku temu okazja, wyjeżdża w towarzystwie młodego małżeństwa – Wally'ego (Paul Rudd) i Candy (Charlize Theron).
Ocena na IMDb: 7,4.
Miejsce 3: Zdarzyło się (2021) – film o nielegalnej aborcji w latach 60.
Francuski film w reżyserii Audrey Diwan rozgrywa się we Francji w 1963 r. Anne (Anamaria Vartolomei) to ambitna studentka, która ma opinię rozwiązłej. Kiedy okazuje się, że jest w ciąży, prosi lekarza o pomoc w usunięciu płodu. Odbija się od gabinetów, aż w końcu dostaje zastrzyk na poronienie. Jednak okazuje się, że to nie działa.
Dziewczyna szuka osoby, która przeprowadzi profesjonalny zabieg. Próbuje znaleźć wsparcie u przyjaciół, ale wszyscy odwracają się od niej. Także chłopak, z którym zaszła w ciążę uważa, że to jej sprawa i sama powinna coś z tym zrobić. W końcu dostaje namiary na kobietę, która wykonuje zabiegi u siebie w domu.
Scenariusz do filmu „Zdarzyło się” powstał w oparciu o wspomnienia francuskiej pisarki, Annie Ernaux. Obraz zdobył cztery nagrody na MFF w Wenecji w 2021 r.
Ocena na IMDb: 7,4.
Miejsce 2: Vera Drake (2004) – aborcja w Anglii w latach 50.
Akcja filmu rozgrywa się Londynie w 1950 r. Vera Drake (Imelda Staunton) jest kobietą w wieku średnim. Ma męża, dzieci, opiekuje się także matką i chorą sąsiadką. W ciągu dnia pracuje jako sprzątaczka. W nocy, w tajemnicy przed rodziną przeprowadza aborcje – myśląc o tym, że w ten sposób pomaga kobietom w potrzebie.
Kiedy po jednym z zabiegów pacjentka trafia do szpitala, o nielegalnej działalności Very dowiaduje się policja. Na jaw wychodzi także, że jej partnerka Lily (Ruth Sheen) pobierała bez jej wiedzy pieniądze od pacjentek. Zszokowana rodzina nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji, a prawnicy są bezradni.
Dramat historyczny w reżyserii Mike'a Leigha otrzymał dwie nagrody na MFF w Wenecji w 2004 r. i trzy nagrody BAFTA w 2005 r.
Ocena na IMDb: 7,6.
Miejsce 1: 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (2007) – rumuńskie kino artystyczne
Akcja rozgrywa się w komunistycznej Rumunii. Dwie przyjaciółki Otilia i Gabita (Anamaria Marinca i Laura Vasiliu) mieszkają w akademiku. Kiedy jedna z nich zachodzi w ciążę, postanawiają znaleźć osobę, która pomoże im usunąć płód. Nawiązują kontakt z panem Bebe (Vlad Ivanov). Otilia pożycza pieniądze na zabieg od swojego chłopaka Adiego.
Tymczasem okazuje się, że Gabita nie mówi prawdy odnośnie terminu poczęcia. Ciąża trwa już ponad cztery miesiące. Pan Bebe zgadza się wykonać wybieg, ale znacznie podnosi cenę. Przyjaciółki, wspierając się wzajemnie, są w stanie zrobić wszystko, aby tylko zakończyć ten koszmar.
Niezależny film w reżyserii Cristiana Mungiu zdobył Złotą Palmę w Cannes, dwie nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w 2007 r., a także nagrodę Goya w 2009 r.
Ocena na IMDb: 7,9.