Reklama

W zestawieniu najlepszych filmów z Jackiem Chanem znajdują się przede wszystkim klasyki z lat 70., 80. i 90. XX wieku. To produkcje, które przeszły do historii kina pod znakiem niewiarygodnych umiejętności aktorskich i kaskaderskich Jackiego Chana. Hongkoński aktor, reżyser, komik i przedsiębiorca wystąpił w ponad 100 filmach. Od najmłodszych lat ćwiczył kung-fu. Zadebiutował w wieku 8 lat.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 7: Cudzoziemiec (2017) – film z Jackiem Chanem i Piercem Brosnanem w rolach głównych

Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Quan Ngoc Minh (Jackie Chan) mieszka w Londynie, gdzie prowadzi niewielką restaurację. Jego życie rozpada się na kawałki, kiedy jego córka Fan ginie w zamachu terrorystycznym. Za akcją stoi bojówka irlandzka – IRA.

Zrozpaczony ojciec postanawia samodzielnie rozprawić się z napastnikami. Jednak najpierw musi zdobyć informacje na temat tożsamości bojowników. Do tego jest mu potrzebny Liam Hennessy (Pierce Brosnan) – wiceminister rządu Irlandii Północnej.

Film powstał w reżyserii Martina Campbella.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 6: Godziny szczytu (1998) – najlepsza współpraca amerykańskiej i chińskiej policji w historii kina

W filmie „Godziny szczytu” Jackie Chan występuje jako inspektor Lee z hongkońskiej policji. Przyjaźni się z chińskim konsulem w USA, Hanem (Tzi Ma). Kiedy dowiaduje się o porwaniu jego córki, udaje się do Los Angeles, aby pomóc w śledztwie.

Tam trafia na detektywa Jamesa Cartera (Chris Tucker), z którym współpraca nie zapowiada sukcesów. Jednak w miarę rozwoju sytuacji, skazani na siebie partnerzy nabierają do siebie coraz większego zaufania.

Zabawny film akcji w reżyserii Bretta Ratnera zdobył Złoty Popcorn MTV w 1990 r. w kategorii: najlepszy duet aktorski Chris Tucker i Jackie Chan. Na fali popularności powstały kontynuacje:

  • Godziny szczytu 2 (2001) – w tej części James Carter i inspektor Lee wyjeżdżają do Hongkongu na urlop,
  • Godziny szczytu 3 (2007) – Carter i Lee wyjeżdżają do Francji, aby odszukać pradawną chińską listę kryminalistów Shy Shen.

Wszystkie filmy wyreżyserował Brett Ratner.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 5: Policyjna opowieść (1985) – porachunki z hongkońską mafią

Jackie Chan wciela się w postać policjanta do spraw zadań specjalnych, Kevina Chana. W pierwszej samodzielnej akcji aresztuje szefa miejscowej mafii narkotykowej.

Proces, w którym przestępca ma zostać skazany, nie przebiega jednak zgodnie z planem. Świadek koronny, sekretarka Selina (Brigitte Lin), nagle znika. Z braku dowodów przestępca zostaje wypuszczony na wolność. W odwecie wrabia policjanta w morderstwo.

Komedia kryminalna „Policyjna opowieść” w reżyserii Jackiego Chana zdobyła nagrodę za najlepsze zdjęcia na festiwalu filmowym w Hongkongu w 1986 r.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 4: Pijany mistrz (1978) – nauka nietypowego stylu walki

Wong Fei-hung to chłopak, któremu brak zasad. Jego lekkomyślność sprawia, że stale popada w tarapaty, przynosząc wstyd rodzinie. Aby syn nabrał ogłady, ojciec postanawia wysłać go na naukę sztuk walki. Wybiera mistrza Chi Su-hua, słynącego ze stylu, do którego wymagane jest spożywanie alkoholu.

Krnąbrny chłopak myśli tylko o tym, jak uciec z treningów. Jednak z czasem przekonuje się do nauk pijanego mistrza. Udaje mu się opanować siedem z ośmiu wymaganych stylów – ósmego nie chce się uczyć, uważając, że jest zbyt kobiecy. Czy to wystarczy?

Film powstał w reżyserii Woo-ping Yuena. W 1994 r. ukazała się kontynuacja zrealizowana przez Chia-Lianga Liu i Jackiego Chana pt. „Legenda pijanego mistrza”.

Historia pijanego mistrza stała się inspiracją do innych dzieł popkultury. Charakterystyczny styl walki wykorzystał Akira Toriyama w mandze „Dragon Ball”, twórcy gier komputerowych „Tekken”, a także Edgar Wright w filmie „To już jest koniec”.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 3: Projekt A (1983) – Jackie Chan w walce z piratami

Kolejny film z Jackiem Chanem opowiada o walce chińskiej policji z piratami. Bandyci napadają na zagraniczne statki, zanim zdążą wpłynąć do portu. Co więcej, o prawo do rozprawienia się z nimi walczą dwie osobne jednostki – policja i straż przybrzeżna. Aby ostatecznie zakończyć precedens, rząd uruchamia tytułowy „Projekt A”.

Doskonały film akcji w reżyserii Jackiego Chana, Sammo Hunga i Freda Guiola zdobył nagrodę na Hong Kong Film Award w 1983 r. w kategorii Best Action Choreography.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 2: Wąż i cień orła (1978) – perełka dla fanów wschodnich sztuk walki

Film „Wąż i cień orła” w reżyserii Woo-ping Yuena to mistrzowski pokaz wschodnich sztuk walki. Chien Fu (Jackie Chan) jest woźnym w szkole kung-fu. Często bierze udział w treningach, ale nie znając kunsztu, występuje w roli „chłopca do bicia”.

Sytuacja się zmienia, kiedy poznaje mistrza. Starszy mężczyzna postanawia nauczyć go stylu „pięści węża”. Wkrótce chłopak jest gotowy, aby stanąć do walki z mistrzem sztuki „szpony orła”.

Kontynuacją tego tytułu jest „Cios modliszki” – film przygodowy produkcji tajwańskiej w reżyserii Ching Chiang Kuo.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 1: Wściekłe pięści (1972) – film z Bruce'em Lee i Jackiem Chanem w rolach głównych

Akcja filmu „Wściekłe pięści” rozgrywa się w latach 20. XX wieku, kiedy Szanghaj jest pod japońską okupacją. Chen Zhen (Bruce Lee) wywodzi się z chińskiej szkoły kung-fu mistrza Huo. Kiedy wraca po długich wakacjach, okazuje się, że jego wielki mistrz nie żyje. Podobno zmarł na zapalenie płuc, ale ta wersja jest mało prawdopodobna, ponieważ mężczyzna chwilę przed śmiercią cieszył się pełnią zdrowia.

Wkrótce w szkole pojawiają się przedstawiciele japońskich sztuk walki z zamiarem ośmieszenia swoich rywali. Chen Zhen nie może tego tak zostawić. Dochodzi do pojedynku, w którym daje spektakularny pokaz swoich umiejętności, zdobytych dzięki naukom mistrza Huo.

Jednym z uczniów szkoły kung-fu jest Jing Wu, grany przez młodego Jackiego Chana (wówczas ma 18 lat). Do historii kina przeszła scena, w której Bruce Lee rozbija tabliczkę z napisem: „Psom i Chińczykom wstęp wzbroniony”.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Pozostałe filmy z Jackiem Chanem, które warto obejrzeć

Poniżej uzupełnienie rankingu dla amatorów wschodnich sztuk walki:

Reklama
  1. Wejście smoka (1973) – film z akcji z Brucem Lee o międzynarodowym turnieju karate na prywatnej wyspie Hana. W tym filmie wystąpił także Jackie Chan, ale nie odgrywa głównej roli. Reżyseria: Robert Clouse. Więcej – w rankingu filmów o walkach,
  2. Draka w Bronxie (1995) – Ah Keung (Jackie Chan) przyjeżdża do Nowego Jorku w celach turystycznych, a przy okazji rozprawia się z gangiem motocyklowym z Południowego Bronxu. Reżyseria: Stanley Tong,
  3. Zakazane królestwo (2008) – filmowa baśń fantasy o nastolatku, który przenosi się do starożytnych Chin. Tam spotyka pijanego mnicha (Jackie Chan), milczącego mnicha (Jet Li) i piękną dziewczynę (Bingbing Li). Razem z nimi musi wypełnić misję, powierzoną mu przez tajemniczego starca ze sklepu z chińskimi filmami. Reżyseria: Rob Minkoff,
  4. Karate Kid (2010) – film familijny, w którym Jackie Chan odgrywa rolę mistrza dla zagubionego chłopaka z Detroit. Reżyseria: Harald Zwart,
  5. Tygrysy ze stacji Shagou (2016) – film o zamachu na japoński pociąg wojskowy w czasie okupacji. Ma Yuan (Jackie Chan) jest robotnikiem kolejowym, który przygotowuje zasadzkę. Reżyseria: Sheng Ding.
Reklama
Reklama
Reklama