Fot. Jan Bogacz TVP/TVP/East News
z życia gwiazd

Paweł Królikowski miał szóstkę dzieci, poświęcił dla nich wszystko. Bycie ojcem traktował jako swoją najważniejszą rolę

"Kolegów mogą mieć wielu, a tatę tylko jednego"

Marcjanna Maryszewska 27 lutego 2024 17:01
Fot. Jan Bogacz TVP/TVP/East News

Cztery lata temu całą Polską wstrząsnęła smutna wiadomość o śmierci Pawła Królikowskiego. Artysta zmarł po długiej walce z chorobą, ku rozpaczy fanów oraz najbliższej — dość sporej rodziny. Posiadał bowiem całą gromadkę dzieci, które były jego największym skarbem: trójkę synów i dwie córki z małżeństwa z Małgorzatą Ostrowską, a także jednego nieślubnego syna... Co za życia mówił o pociechach i ojcostwie?

Paweł Królikowski miał szóstkę dzieci. Media huczały o jego nieślubnym synu

Przez ponad trzy dekady Paweł Królikowski był mężem Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, i to właśnie ona została mamą piątki jego dzieci. Najstarszym z nich jest syn Antoni, urodzony w 1989 r., który poszedł w ślady rodziców. Trzy lata młodszy jest Jan Królikowski, również związany ze środowiskiem artystycznym, jednak ukierunkowanym na muzykę. W 1999 r. przyszła na świat najstarsza córka pary, Julia Królikowska — ona także została aktorką. Jej młodsza siostra Marcelina urodziła się dwa lata po niej, zaś w 2007 r. Królikowscy powitali na świecie swoje najmłodsze dziecko, Pawła.

Z czasem wyszło na jaw, że odtwórca roli Kusego z "Rancza" miał jeszcze jednego, nieślubnego syna. Mężczyzna nie jest osobą publiczną — wiadomo jedynie, że ma na imię Maciej i mieszka we Wrocławiu. Małgorzata Ostrowska-Królikowska potwierdziła te sensacyjne wieści w rozmowie z Faktem: "Maciek jest dorosłym człowiekiem, nie będę komentować sprawy ze względu na szacunek dla syna Pawła, który nie jest osobą publiczną, a temat dotyczy spraw osobistych. Znamy go od 20 lat, i jest w życiu naszej rodziny", mówiła.

ZOBACZ: Paweł Królikowski odszedł 4 lata temu, żona i brat oddali mu hołd. Ich wspomnienia wyciskają łzy

Jednak sam aktor nigdy nie ukrywał, że jest ojcem szóstki dzieci i z dumą mówił o swoich ojcowskich doświadczeniach. "Kiedy zostałem ojcem, to wiedziałem, że na jednym się nie skończy. Domyślałem się, że tak łatwo nie będzie. Poszedłem więc do przodu" — opowiadał w rozmowie z Onet Film w 2013 r.

Cztery lata później ponownie wspomniał o swojej wesołej gromadce oraz dylematach z tym związanych podczas spotkania ze studentami na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: "Tak, teraz mamy sześcioro dzieci, jesteśmy rozpoznawalni, ale początki były trudne. Często trzeba było dokonywać dramatycznych wyborów np. czy kupić 20 dkg sera, czy kilogram cukru", wspominał Paweł Królikowski. Jednak z upływem lat wiązanie końca z końcem stawało się dla rodziny coraz łatwiejsze.

Paweł Królikowski, Małgorzata Ostrowska-Królikowska z córkami, Zalesie, 03.2006

Fot. Marek Szymanski / Forum

Jakim ojcem był Paweł Królikowski?

Dzieci były sensem jego życia i najważniejszymi osobami. Zbudował z nimi piękną więź, o którą dbał i pielęgnował każdego dnia. Mówiąc o synach podkreślał, że chce, aby chłopcy wiedzieli, że mogą na nim polegać. "Dla moich synów nie jestem kolegą, tylko ojcem. Kolegów mogą mieć wielu, a tatę tylko jednego. Bywam bankomatem i pogotowiem od zadań specjalnych. Muszę jednak być czujny i obecny w ich życiu" — wyznał przed laty w rozmowie z Faktem.

Z kolei w VIVIE! z 2014 r. mówił, z czym wiąże się dla niego ojcostwo oraz bycie rodzicem. "Więź między mną a moimi dziećmi nie może być oceniana jako "lubienie", podlega bowiem bezkrytycznemu uczuciu odpowiedzialności i opiekuńczości", tłumaczył, dodając, że synowie i córki motywują go do pracy nad sobą. Tym samym może być pewien, że stanowi dla nich dobry przykład do naśladowania.

Temat pociech poruszył również w rozmowie z Małgorzatą Bilską dla serwisu Deon. Aktor zdawał sobie sprawę z ciążącej nad nim odpowiedzialności, i tę samą świadomość zaszczepiał w innych rodzicach.

"Dzieci są takimi samymi ludźmi jak my, tylko trochę mniejszymi. Gdy widzą, że to, co ojciec robi, odnosi jakiś skutek, niekoniecznie w branży medialnej, będą chciały go naśladować. Jeśli szewc robi dobre buty, dzieci to docenią. Uczą się od nas, kiedy jesteśmy prawdziwi, a nie przebieramy się za króla i mówimy: "słuchaj synu, będziesz moim spadkobiercą". Nie. On weźmie z nas przykład, jak już zdejmiemy tę togę, koronę i berło, i sięgniemy do lodówy po piwo, które zostało z wczorajszej balangi. Dziecko akurat to zapamięta, bo jest ciekawsze — zdarzyło się naprawdę."

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Mama Rafała Olbrychskiego wspierała go do samego końca. Pomimo burzliwej relacji byli sobie bardzo bliscy

Do tematu rodzicielstwa zawsze podchodził z największą powagą. "Wychowanie dzieci to coś rodzaju tresury własnego serca. Patrząc przez pryzmat miłości, trzeba czasem stawiać malutkiego człowieka wobec sytuacji, które w jego mniemaniu są nie do pokonania. Na przykład tak pozornie proste czynności jak porządkowanie skarpet czy mycie zębów mogą stać się nie do zniesienia, jeśli na polecenie rodziców trzeba je wykonać tu i teraz" — wyznał później w wywiadzie dla Gali.

Trudno uwierzyć, że mijają cztery lata, od kiedy aktora nie ma już wśród nas...  

Paweł Królikowski, Małgorzata Ostrowska-Królikowska z dziećmi. Program rozrywkowy "Szansa na sukces", Boże Narodzenie 2009

Fot. Jan Bogacz TVP/TVP/East News

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
Rabat do wykorzystania w sklep... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO2024
Zobacz
+
25% rabatu przy zakupie za min. 279 PLN*
Online
Stacjonarnie

Rabat do wykorzystania w sklepie stacjonarnym Origins w Galerii Krakowskiej oraz na origins.eu. *Rabat nie obejmuje mini produktów i produktów już przecenionych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO2024
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.