Reklama

Ranking nie bez przyczyny został totalnie zdominowany przez pięć filmów i opowieści o ekscentrycznym kapitanie „Czarnej Perły” – jego wyprawach na krańce świata i powrotach na karaibską Tortugę. Jego przygody cieszą się uznaniem zarówno małych, jak i dużych odbiorców, a także krytyków filmowych. Pirat – nie zawsze z papugą na ramieniu, opaską na oku i hakiem zamiast ręki – jest jednym z głównych bohaterów dziecięcych zabaw. Morskie podróże w poszukiwaniu zaginionych skarbów przeżyjemy także u boku postaci z klasycznych filmów o piratach.

Reklama

Spis treści:

  1. Piraci z Karaibów (2003–2017) – kultowa seria przygodowa Disneya
  2. Karmazynowy pirat (1952) – inspiracja filmowa dla twórców serii Disneya
  3. Kapitan Phillips (2013) – film o współczesnych somalijskich piratach
  4. Kapitan Blood (1935) – niezwykła historia lekarza, który został piratem
  5. Goonies (1985) – film familijny o poszukiwaniu skarbu legendarnego pirata
  6. Hook (1991) – film komediowy na motywach kultowej bajki „Piotruś Pan”
  7. Pozostałe najlepsze filmy o piratach, które warto obejrzeć

Piraci z Karaibów (2003–2017) – kultowa seria przygodowa Disneya

Trzy miejsca na podium i dwa tuż pod przeznaczamy na serię przygód Jacka Sparrowa. Według ocen społeczności Filmwebu trudno powiedzieć, który z filmów jest najlepszy. „Klątwa Czarnej Perły” – nagrodzona przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) za najlepszą charakteryzację – czy „Skrzynia umarlaka”, która otrzymała Oscara (2007) za najlepsze efekty specjalne? A może „Na krańcu świata” – film z 2007 r. wyróżniony na festiwalu Saturny (2008)? Do tej pory powstało 5 filmów, a premiera kinowa każdego z nich pobiła rekordy popularności.

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)

W pierwszym filmie z 2003 r. Jack Sparrow (Johnny Depp) najpierw trafia do celi, a chwilę później pomaga Willowi Turnerowi (Orlando Bloom) w odbiciu córki gubernatora (Keira Knightley) z rąk pirackiego kapitana Barbossy (Geoffrey Rush). Akcja rozgrywa się na początku XVIII w. na Morzu Karaibskim. Jack w wyprawie ma też własny cel – odzyskać „Czarną Perłę”.

Film powstał na motywach przedstawień teatralnych wystawianych w Disneylandzie. Reżyseria: Gore Verbinski.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)

W „Skrzyni umarlaka" Jack musi spłacić dług Davidowi Jonesowi (Bill Nighy), legendarnemu dowódcy „Latającego Holendra". Jednak nie w smak mu 100–letnia służba na mrocznym pokładzie pełnym demonicznych piratów, którzy zginęli na morzu. Żeby tego uniknąć musi znaleźć skrzynię z sercem Davida Jonesa.

Tymczasem Will zostaje zwolniony z więzienia, aby odnaleźć Jacka i zdobyć jego busolę. To warunek, aby odzyskać wolność dla siebie i Elizabeth, z którą ślub właśnie miał się odbyć.

Film jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej części. Ma otwarte zakończenie, dając przestrzeń do rozwinięcia fabuły. Do historii kina przeszedł pocałunek Willa i Elizabeth, nagrodzony na gali Teen Choice w 2006 r. Reżyseria: Gore Verbinski.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)

W trzeciej części pirackie okręty są głównym celem Kompani Wschodnioindyjskiej. Aby wygrać nierówną walkę potrzebny jest „Królewski Trybunał", który daje nieograniczoną władzę nad morzami. Podobno znajduje się on w miejscu, które nie jest zaznaczone na oficjalnych mapach.

Tymczasem Will zostaje porwany przez Davida Jonesa. Jack i Elizabeth sprzymierzają się z Barbossą, aby odbić go z pokładu „Latającego Holendra". W walce z wojskiem ma pomóc mityczna bogini morza i miłość Davida Jonesa, Calypso (Naomie Harris).

Film, ponownie w reżyserii Gore Verbinskiego, jest pełen zabawnych dialogów i nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)

Tym razem Jack szuka mitycznej „Fontanny Młodości". Okazuje się, że dotarcie do niej nie jest tylko jego celem. Jego drogi krzyżują się z Angeliką (Penélope Cruz), dawną miłością kapitana Jacka Sparrowa i córką Czarnobrodego (Ian McShane). Odnalezieniem fontanny interesuje się także hiszpańska flota pod dowództwem, znanego z poprzednich części, Hektora Barbossy.

W filmie pojawiają się motywy historyczne. Czarnobrody to Juan Ponce de León, który wierząc w historię o źródle wiecznej młodości, wyruszył na mityczną wyspę opisywaną przez Indian Taino. W ten sposób odkrył nowy ląd, który nazwano Florydą. Jego statek również ma historyczną nazwę – „Queen Anne’s Revenge", czyli „Zemsta królowej Anny".

Czwarta część serii „Na nieznanych wodach" w reżyserii Roba Marshalla wprowadza do historii nowych bohaterów, m.in. pełną tajemnic Angelikę, rewelacyjnie odegraną przez Penélope Cruz. Tym razem nie zobaczymy jednak słynnej pary z poprzednich części – Willa Turnera i Elizabeth Swann, granych przez Orlando Blooma i Keirę Knightly.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)

Henry (Brenton Thwaites), syn Willa Turnera (ponownie w filmie Orlando Bloom), postanawia złamać klątwę nałożoną na ojca. Na statku brytyjskiej marynarki królewskiej wyrusza w stronę Diabelskiego Trójkąta, aby odnaleźć Sparrowa i mityczny Trójząb Posejdona. Na drodze staje mu statek widmo – „Cicha Maria", dowodzona przez łowcę piratów, Salazara (Javier Bardem). On również planuje odnaleźć Jacka.

Piąta część serii powstała w reżyserii Joachima Rønninga i Espena Sandberga.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Karmazynowy pirat (1952) – inspiracja filmowa dla twórców serii Disneya

Podobnie jak późniejszy bohater z serii Disneya – kapitan Vallo (Burt Lancaster) zręcznie lawiruje pomiędzy frontami, aby osiągać własne cele. Udaje mu się zdobyć hiszpański galeon – pełen broni i amunicji, więc planuje je sprzedać za rozsądną cenę. Jednak rebelianci na Karaibach (które w tych czasach są pod rządami Hiszpanii) są nieufni wobec piratów. Jedynie córka przywódcy, Consuelo (Eva Bartok) postanawia wejść w układ z Karmazynowym Piratem. Jest gotowa postawić sporą sumkę w zamian za pomoc w uwolnieniu ojca z hiszpańskiego więzienia.

„Karmazynowy pirat" to amerykańska komedia przygodowa w reżyserii Roberta Siodmaka. Autor pochodzenia niemieckiego znany jest z thrillerów i filmów w klimacie noir.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Kapitan Phillips (2013) – film o współczesnych somalijskich piratach

W kolejnym filmie przenosimy się do bardziej współczesnych czasów i mnie bajkowych opowieści. „Kapitan Phillips" w reżyserii Paula Greengrassa to historia opartą na faktach. Głównym bohaterem jest Richard Phillips (Tom Hanks), który dowodzi amerykańskim kontenerowcem płynącym do Kenii. U wybrzeży Somalii statek i jego załoga zostają zaatakowani przez piratów.

Aby ocalić swoich ludzi, Phillips wchodzi w dialog z przywódcą somalijskich piratów, Musem (Barkhad Abdi). Jednak jego argumenty nie mają racji bytu w ich świecie. Różnice kulturowe to nie wszystko. Każdy z nich ma inny cel i motywację.

Film zdobył nagrodę BAFTA w 2014 r. – za najlepszą rolę drugoplanową (Barkhad Abdi).

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Zobacz także: Filmy biograficzne o gwiazdach, sportowcach i politykach

Kapitan Blood (1935) – niezwykła historia lekarza, który został piratem

W tym miejscu ponownie przenosimy się w czasie, tym razem prawie o 100 lat wstecz. „Kapitan Blood" w reżyserii Michaela Curtiza to przykład dobrego amerykańskiego kina przygodowego. Film powstał na motywach powieści Rafaela Sabatiniego. Akcja rozgrywa się w XVII wieku. Opowiada o lekarzu (Errol Flynn), który za pomoc rannemu rebeliantowi, zostaje skazany na karę śmierci. Aby jej uniknąć, trafia na targ niewolników.

Kupuje go Arabela Bishop (Olivia de Haviland) i pomaga mu uciec z niewoli. W ten sposób rozpoczyna swoje nowe życie na pokładzie skradzionego, hiszpańskiego okrętu.

Lekarz, który został piratem – to pierwsza główna rola w karierze nieznanego wówczas australijskiego aktora, Errola Flynna. Po niej zasłynął jako jeden z najbardziej popularnych bohaterów Hollywood z lat 30. i 40. XX wieku.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Goonies (1985) – film familijny o poszukiwaniu skarbu legendarnego pirata

Miejsce dziewiąte w rankingu filmów pirackich należy do „Goonies" w reżyserii Richarda Donnera (produkcja: Steven Spielberg). Grupa dzieciaków z amerykańskiego osiedla odnajduje na strychu tajemniczą starą mapę. Podobno należała ona do legendy okolicznych mórz – Jednookiego Willy'ego. Jest na niej zaznaczony skarb, do którego paczka Mikey'a (Sean Astin) postanawia dotrzeć.

W Polsce tytuł był tłumaczony jako „Gagatki" lub „Postrzeleńcy". Ukazał się dopiero w 2010 r. na kanale Cartoon Network. Szkoda, że tak późno, bo film został świetnie odebrany przez krytyków. W 1986 r. otrzymał nagrodę na festiwalu Saturny za najlepszą rolę drugoplanową – dla Anne Ramsey, która odegrała demoniczną matkę Jake'a Fratelli (Robert Davi).

Ocena na Filmwebie: 7,4

Hook (1991) – film komediowy na motywach kultowej bajki „Piotruś Pan”

Film w reżyserii Stevena Spielberga opowiada historię wiecznego chłopca z książki J. M. Berriego. Peter Banning (Robin Williams) jest 40–letnim prawnikiem, który coraz mniej czasu spędza z żoną i dziećmi. Aby wynagrodzić im wielokrotne nieobecności w ważnych dla nich wydarzeniach, takich jak mecz bejsbolowy Jacka (Charlie Korsmo) czy szkolne przedstawienie Maggie (Amber Scott), zabiera ich na święta Bożego Narodzenia do prababci Wendy (Maggie Smith).

Nagle pojawia się magiczny pył i wróżka Dzwoneczek (Julia Roberts), która oznajmia Peterowi, że czas na powrót do Nibylandii. Okazuje się, że dzieci zostały porwane przez jego wroga z dziecięcych lat – kapitana Haka (Dustin Hoffman). Czas !

„Hook" zdobył zdobył nagrodę Sterowiec na festiwalu kina dziecięcego Kids Choice – za rolę pierwszoplanową w wykonaniu doskonałego Robina Williamsa.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Pozostałe najlepsze filmy o piratach, które warto obejrzeć

Dla fanów morskich przygód przygotowaliśmy listę filmów uzupełniających:

Reklama
  1. Piraci! (1986) – film kostiumowy w reżyserii Romana Polańskiego opowiadający zabawną historię kapitana Reda i jego pomocnika, Żaby. W rolach głównych: Walter Matthau i Cris Campion,
  2. Narzeczona dla księcia (1987) – historia miłości ubogiego młodzieńca i pięknej dziewczyny, która jest przeznaczona dla innego. Scenariusz powstał na motywach powieści Wiliama Goldmana. Reżyseria: Rob Reiner,
  3. Wyspa skarbów (1950) – familijny film przygodowy Disneya z połowy XX w., w którym trójka podróżników postanawia odnaleźć skarb kapitana Flinta. Reżyseria: Byron Haskin,
  4. Wyspa piratów (1995) – tym razem główną bohaterką jest piratka, Morgan Adams (Geena Davis), która na podstawie fragmentów mapy zamierza dotrzeć do wyspy ze skarbami piratów. Druga część mapy jest w posiadaniu jej brata – korsarza, Dawga Browna (Frank Langella),
  5. Planeta skarbów (2002) – animacja w reżyserii Johna Muskera i Rona Clementsa, która przenosi historię z „Wsypy skarbów" Roberta Louisa Stevensona w przestrzeń kosmosu. Odważny 15–latek, Jim Hawkins wyrusza w podróż, aby odnaleźć legendarną planetę,
  6. Gwiezdny pył (2007) – magiczna opowieść o tym, co zakazane. Reżyseria: Matthew Vaughn, w rolach głównych: Claire Danes, Charlie Cox i Michelle Pfeiffer,
  7. Piraci! (2012) – film animowany na podstawie książki Gadeona Defoe. W pogoni za sławą i nagrodą piraci przenoszą się z Krwawej Wyspy na ulice Londynu w czasach demonicznej królowej Wiktorii. Reżyseria: Peter Lord.
Reklama
Reklama
Reklama