Najlepsze filmy o księżniczkach – baśniowe TOP 10
Nie tylko produkcje Disneya
Najpiękniejsze filmy o księżniczkach to niekoniecznie romantyczne opowieści o miłości. Chociaż takie również znajdują się w naszym rankingu i trudno odmówić im uroku. Baśnie o książętach i księżniczkach są stare jak świat i nadal budują dziecięcy świat wyobraźni, ale nie wyczerpują tematu tego zestawienia. Obok postaci z filmów Disneya wysokie miejsca zajmują świetne produkcje o bardziej współczesnych bohaterkach z królewskim rodowodem.
Spis treści:
- Miejsce 10: Zamiana z księżniczką (2018) – zabawna komedia romantyczna w świątecznym klimacie
- Miejsce 9: Pamiętnik księżniczki (2001) – film o niespodziewanej zmianie w życiu nastolatki
- Miejsce 8: Zaczarowana (2007) – film o księżniczce w Nowym Jorku
- Miejsce 7: Długo i szczęśliwie (1998) – filmowa baśń o Kopciuszku
- Miejsce 6: Piękna i Bestia (2017) – aktorska bajka Disneya
- Miejsce 5: Kopciuszek (1950) – kultowy film animowany Disneya
- Miejsce 4: Mała Syrenka (1989) – baśń o podwodnej księżniczce
- Miejsce 3: Kraina lodu (2013) – bajka o budowaniu relacji z siostrą
- Miejsce 2: Zaplątani (2010) – film o księżniczce zamkniętej w wieży
- Miejsce 1: Rzymskie wakacje (1953) – cudowny melodramat z Audrey Hepburn
- Pozostałe najlepsze filmy o księżniczkach
Miejsce 10: Zamiana z księżniczką (2018) – zabawna komedia romantyczna w świątecznym klimacie
To pełna ciepłego humoru opowieść o dwóch identycznych dziewczynach. Stacy (Vanessa Hudgens) jest utalentowaną cukierniczką. W prezencie od swojego szefa i przyjaciela (Nick Sagar) dostaje zaproszenie na konkurs cukierniczy, organizowany z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia.
Do przepięknego miejsca w Belgravii przybywa także księżna Margaret Delacourt (również Vanessa Hudgens). Okazuje się, że dziewczyny wyglądają tak samo. Księżniczka proponuje zamianę rolami, aby mogła zobaczyć, jak wygląda normalne życie.
Film „Zamiana z księżniczką” w reżyserii Mike'a Rohla szybko stał się świątecznym hitem, który co roku cieszy się ogromną popularnością. W 2020 r. powstała kontynuacja – „Zamiana z księżniczką 2”, a rok później trzecia część serii.
Ocena na Filmwebie: 6,0.
Miejsce 9: Pamiętnik księżniczki (2001) – film o niespodziewanej zmianie w życiu nastolatki
Główną bohaterką „Pamiętnika księżniczki” jest Mia Thermopolis (Anne Hathaway), przeciętna nastolatka z amerykańskiego liceum. Jej głównymi problemami jest nieatrakcyjny wygląd, nieodwzajemniona miłości i słabe oceny z matematyki. Pewnego dnia do matki dziewczyny dzwoni babcia (Julie Andrews) z prośbą o pilne spotkanie. Okazuje się, że jej ojciec był następcą tronu w Genovii – małym państwie w Europie. Teraz gdy zmarł, Mia ma wejść na jego miejsce.
Nastolatka pod nadzorem babci przechodzi metamorfozę w księżniczkę. Uczy się chodzić i mówić odpowiednio do swojego obecnego statusu. Zmienia fryzurę i styl ubierania się, stając się atrakcyjną arystokratką. Jednak z czasem nowa rola coraz bardziej ją męczy i myśli o zrezygnowaniu z praw do tronu.
Na fali popularności filmu powstał sequel – „Pamiętnik księżniczki 2: królewskie zaręczyny” (2004). Obydwa wyreżyserował Garry Marshall.
Ocena na Filmwebie: 6,4.
Miejsce 8: Zaczarowana (2007) – film o księżniczce w Nowym Jorku
Akcja rozpoczyna się w baśniowej krainie Andalasii. Giselle (Amy Adams) ma właśnie poślubić księcia Edwarda (James Marsden). Jednak młoda księżniczka nie przypada do gustu macochy księcia, królowej Narissy (Susan Sarandon). Przebrana za staruszkę wrzuca dziewczynę do magicznej studni, przenosząc ją do współczesnego Nowego Jorku.
Królewna czeka na swojego księcia, który z pewnością wyruszy na ratunek. Tymczasem z pomocą przychodzi przystojny, choć także odrobinę cyniczny adwokat, Robert Philip (Patrick Dempsey). Z czasem dziewczyna coraz bardziej zaprzyjaźnia się z nim i jego sześcioletnią córką, Morgan.
Produkcja w reżyserii Kevina Limy szybko zauroczyła młodszych i starszych widzów. Aż trzy piosenki ze ścieżki dźwiękowej zostały nominowane do Oscarów – w tym dwie w wykonaniu Amy Adams: „Happy working song” i „That's how You know”. Film „Zaczarowana” zdobył trzy nagrody na festiwalu Saturny w 2008 r. w kategoriach: najlepszy film fantasy, najlepsza rola pierwszoplanowa i najlepsza muzyka.
Ocena na Filmwebie: 6,4.
Miejsce 7: Długo i szczęśliwie (1998) – filmowa baśń o Kopciuszku
„Długo i szczęśliwie” to kostiumowa komedia romantyczna, której akcja rozgrywa się w XVI–wiecznej Francji. Księżniczka Danielle (Drew Barrymore) po śmierci ojca jest wychowywana przez złą macochę (Rodmilla De Ghent). Od teraz piękna pasierbica ma służyć królowej i jej rodzonym córkom.
Przypadkowo dziewczyna spotyka księcia Henry'ego. Okazuje się, że z woli ojca, następca tronu ma poślubić hiszpańską księżniczkę, której w ogóle nie zna. O wiele bardziej interesuje go Danielle – pewna siebie dziewczyna, która jednak straciła społeczne uznanie. Postanawia zerwać zaręczyny i związać się z faktyczną wybranką serca, uznając jej szlachetne pochodzenie.
Film w reżyserii Andy Tennant nie jest typową bajką dla małych dzieci, ale opowieścią dla kobiet w każdym wieku. Tytuł został nagrodzony na festiwalu Saturny za najlepszą rolę pierwszoplanową i najlepsze kostiumy.
Ocena na Filmwebie: 6,8.
Miejsce 6: Piękna i Bestia (2017) – aktorska bajka Disneya
Film „Piękna i Bestia” z 2017 r. to przepiękny aktorski remake popularnej animacji Disneya. Akcja rozgrywa się w XVIII–wiecznej Francji. Podczas balu na królewskim dworze krnąbrny i samolubny książę (Dan Stevens) odmawia schronienia tajemniczej żebraczce. Kobieta okazuje się czarodziejką i za karę przemienia go w Bestię. Nadzieją na zdjęcie klątwy jest miłość. Jeśli książę pokocha kogoś z wzajemnością, odzyska dawną postać. Jednak musi to nastąpić, zanim opadnie ostatni płatek zaczarowanej róży.
Czar pada nie tylko na złego księcia, ale także na cały jego zamek i służbę. Do tego ponurego miejsca trafia przypadkiem pewien zagubiony i ekstrawertyczny naukowiec (Kevin Kline), a zarazem ojciec Belli. Bestia wpędza staruszka do lochu. Kiedy do domu powraca tylko koń Maurycego, Bella (Emma Watson) postanawia odszukać ojca. W ten sposób również trafia do zamku Bestii i – w zastępstwie staruszka – zostaje tam na zawsze.
Muzyczna baśń w reżyserii Billa Condona otrzymała nagrodę na festiwalu Saturny w 2018 r. za doskonałe kostiumy, pięć nagród w plebiscycie Teen Choice i dwa Złote Popcorny MTV w 2017 r.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Miejsce 5: Kopciuszek (1950) – kultowy film animowany Disneya
To jedna z najpiękniejszych bajek Disneya, która zasłynęła z magicznych scen i doskonałej ścieżki dźwiękowej. Sam Walt Disney przyznał, że moment przemiany dziewczyny w księżniczkę należy do jego ulubionych. Fabuły nie trzeba przypominać – opowieść o zmarłym ojcu, złej macosze i dobrej wróżce jest znana jak świat. I chociaż wszyscy wiemy, jak skończy się ta historia, oglądanie jej po raz kolejny jest przyjemnością.
„Kopciuszek” powstał na motywach baśni Charlesa Perraulta. W 2002 i 2007 r. powstały kontynuacje: „Kopciuszek II: Spełnione marzenia” i „Kopciuszek III: Co by było, gdyby...”. Animacja ma również swój aktorski remake z Lily James w roli głównej.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 4: Mała Syrenka (1989) – baśń o podwodnej księżniczce
Film animowany „Mała Syrenka” to również bardzo znana historia, nawiązująca do baśni Hansa Christiana Andersena. Szesnastoletnia Arielka jest córką króla mórz, Trytona. Wbrew zaleceniom ojca jest bardzo ciekawa tego, co dzieje się na lądzie, poza znanym jej światem.
W pogoni za marzeniami pada ofiarą okrutnego podstępu morskiej wiedźmy, Urszuli. W zamian za nogi oddaje jej swój piękny syreni głos. Jeśli książę pocałuje ją w ciągu trzech dni, odzyska mowę. Jeśli nie – z powrotem zmieni się w syrenę i na zawsze zostanie pod władzą Urszuli.
Doskonała produkcja z 1989 r. została nagrodzona dwoma Oscarami – za najlepszą muzykę i piosenkę „Under the Sea” w wykonaniu Samuela E. Wrighta. W 2023 r. powstała aktorska wersja „Małej Syrenki” z Hallle Bailey w roli Arielki.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 3: Kraina lodu (2013) – bajka o budowaniu relacji z siostrą
W odróżnieniu od wcześniejszych produkcji Disneya nie jest to klasyczna opowieść o księżniczce, która czeka na księcia. Głównym wątkiem „Krainy lodu” jest relacja dwóch sióstr. Starsza Elsa ma moc zamrażania wszystkiego, czego dotknie. Kiedy podczas dziecięcej zabawy, młodsza Anna traci przytomność, rodzice decydują na izolację starszej córki.
Niestety król i królowa giną na okręcie podczas sztormu. Elsa, która ma przejąć tron, ucieka z zamku. W odosobnieniu buduje swój lodowy pałac, sprowadzając wieczną zimę na całe królestwo. Anna postanawia odszukać siostrę.
Przepiękna animacja Disneya zdobyła dwa Oscary w 2014 r. – za najlepszą piosenkę („Let it go” w wykonaniu Idiny Menzel) i jako najlepszy długometrażowy film animowany.
Ocena na Filmwebie: 7,5.
Miejsce 2: Zaplątani (2010) – film o księżniczce zamkniętej w wieży
„Zaplątani” to kolejny film animowany Disneya, tym razem bazujący na motywach „Roszpunki” braci Grimm. Dziewczyna o złotych włosach zostaje porwana jako małe dziecko przez staruszkę o imieniu Gertruda. Magiczne włosy zapewniają kobiecie wieczną młodość. Aby czar nie prysł, Gertruda trzyma Roszpunkę w zamknięciu.
Dzień przed 18. urodzinami, gdy Gertruda wychodzi po jedzenie, w wieży pojawia się Flynn Rider. Wchodzi w popłochu, uciekając przed rycerzami po tym, jak ukradł królewską koronę. Roszpunka zręcznie obezwładnia chłopaka i przejmuje jego łup – nieświadoma tego, że tak naprawdę należy do niej. Aby odzyskać wolność, Flynn musi pomóc dziewczynie w ucieczce z wieży.
W polskim dubbingu usłyszymy głosy Julii Kamińskiej, Macieja Stuhra i Danuty Stenki.
Ocena na Filmwebie: 7,6.
Miejsce 1: Rzymskie wakacje (1953) – cudowny melodramat z Audrey Hepburn
Na koniec – film w zupełnie innym stylu. „Rzymskie wakacje” w reżyserii Williama Wylera to arcydzieło światowej kinematografii. Główną bohaterką jest księżniczka Anna (Audrey Hepburn), która ma dość sztywnej etykiety. Opuszcza więc budynek ambasady w Rzymie, aby zwiedzić miasto na własną rękę.
Zasypia na ławce w parku, gdzie znajduje ją amerykański dziennikarz, Joe Bradley (Gregory Peck). Postanawia, że odwiezie ją do domu, ale Anna nie chce podać prawdziwego adresu. W końcu zawozi ją do swojego mieszkania. Dopiero następnego dnia dowiaduje się, kim jest dziewczyna.
Piękna, zabawna i pomysłowa komedia romantyczna zdobyła trzy Oscary w 1954 r., a dodatkowo brytyjska aktorka Audrey Hepburn otrzymała także główne nagrody na festiwalach Złote Globy i BAFTA. Film zajmuje 4 miejsce na liście 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów z 2002 r.
Ocena na Filmwebie: 7,9.
Pozostałe najlepsze filmy o księżniczkach
Trudno skończyć tę listę, ponieważ motyw księżniczek jest jednym z najbardziej popularnych tematów w kinematografii. Co jeszcze warto zobaczyć?
- Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937) – jest to pierwszy pełnometrażowy film animowany Disneya. Śnieżka ucieka przed złą królową, która chce ją zabić, aby nikt na świecie nie był piękniejszy od niej.
- Księżniczka w oślej skórze (1970) – muzyczna baśń o księżniczce (Catherine Deneuve), która ucieka przed ojcem, chcącym ją poślubić. Reżyseria: Jacques Demy.
- Narzeczona dla księcia (1987) – historia miłości ubogiego młodzieńca (Cary Elwes) do pięknej dziewczyny (Robin Wright), mającej poślubić księcia (Chris Sarandon). Film powstał na motywach powieści Williama Goldmana w reżyserii Roba Reinera.
- Mała księżniczka (1995) – opowieść o małej księżniczce Sarze (Liesel Matthews), która po śmierci ojca zostaje służącą w szkole z internatem. Reżyseria: Alfonso Cuarón.
- Ponyo (2009) – japońska opowieść o rybiej księżniczce i chłopcu o imieniu Sōsuke. Ponyo chce zostać dziewczynką, więc ucieka z podwodnego królestwa, co wywołuje gniew ojca. Reżyseria: Hayao Miyazaki.