Mariusz Walter – działalność reżyserska i najważniejsze filmy
Jakie filmy tworzył założyciel TVN?
Mariusz Walter, zanim został jednym z najbogatszym ludzi w Polsce, pracował jako dziennikarz i reportażysta w Telewizji Polskiej. W stanie wojennym zrezygnował z posady w TVP i zajął się dystrybucją dóbr z zagranicy. Działalność biznesowa zaowocowała uruchomieniem własnej stacji telewizyjnej w 1997 roku.
Spis treści:
Skrócony życiorys Mariusza Waltera
Mariusz Walter urodził się 4 stycznia 1937 roku we Lwowie. Jego matką była Maria z domu Kozłowska, ojcem – Karol Walter, sędzia zamordowany w Katyniu w 1940 roku. W czasie wojny przebywał z rodziną w Warszawie, a po wojnie przeprowadził się do Kasinki Małej, wsi w województwie małopolskim.
Nauka i studia
Uczęszczał do liceum w Krakowie, a następnie podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Już wtedy przejawiał zainteresowania medialne, czego wyrazem były jego audycje w akademickim radiowęźle. Po studiach przeprowadził się do Warszawy, gdzie pracował jako dziennikarz TVP.
Działalność reżyserska i akademicka
W latach 70. tworzył filmy dokumentalne, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach. Jest autorem także dramatu obyczajowego „Prawo Archimedesa” (1977). Od 1973 roku wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a od 1979 do 1984 roku – na Uniwersytecie Śląskim. Z TVP odszedł w 1982 roku.
Działalność biznesowa
W 1984 roku Mariusz Walter i Jan Wejchert założyli grupę holdingową ITI, w ramach której sprowadzali z zagranicy sprzęt elektroniczny i kasety wideo. W 1997 roku stanął na czele stacji telewizyjnej TVN.
Ostatnie lata życia
W 2001 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 roku otrzymał także „Gwiazdę Telewizji Polskiej” za tworzenie „nowatorskich programów telewizyjnych, nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej”. Zmarł 13 grudnia 2022 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Wilanowie.
Życie prywatne
- Był mężem Bożeny Walter z domu Bukraba, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej, założycieli i prezeski Fundacji TVN Nie jesteś sam.
- Ich dziećmi są Piotr Walter i Sandra Nowak.
- W 2004 zajął 34. miejsce wśród 100 najbogatszych ludzi w Polsce według listy opublikowanej przez tygodnik „Wprost”.
- Jako miłośnik piłki nożnej zasiadał w zarządzie klubu Legia Warszawa.
Wybrane filmy w reżyserii Mariusza Waltera
Powrót Eurydyki (1969) – film o Annie German
Krótkometrażowy dokument opowiada historię piosenkarki Anny German, która po wypadku we Włoszech na trzy lata zawiesiła swoją karierę na scenie. Po powrocie do zdrowia decyduje się na występ w Sali Kongresowej w Warszawie.
Gra o wszystko (1970) – dokument sportowy
Film relacjonuje przygotowania piłkarzy i kibiców klubu sportowego Górnik Zabrze do rewanżu z włoskim klubem AS Roma w Chorzowie. Mecz został rozegrany 15 kwietnia 1970 roku.
Pierwszy. Szósty (1971) – dokument o laureatach Konkursu Chopinowskiego
To opowieść o dwóch laureatach VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – zdobywcy pierwszego miejsca Garricku Ohlssonie i Polaku Januszu Olejniczaku, który znalazł się na szóstym miejscu.
Obraz został uhonorowany Nagrodą Miasta Wenecji na festiwalu Prix Italia w 1971 roku.
Autobus z napisem „Koniec” (1971) – historia najsłabszego kolarza w Wyścigu Pokoju
Dokument opowiada o młodym kolarzu Rylandzie Kehlecie z Kopenhagi, który startuje w Wyścigu Pokoju jako najsłabszy zawodnik. W końcowej klasyfikacji zdobywa 89. miejsce. Dojeżdża na metę tuż przed autobusem z napisem „Koniec”.
Wyścig pokoju był jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w bloku wschodnim. Jego trasa w 1971 roku przebiegała z Warszawy przez Berlin do Pragi i liczyła 1895 km. Zwycięzcą tego wyścigu był Polak Ryszard Szurkowski.
Prawo Archimedesa (1977) – telewizyjny film obyczajowy
To film o sporcie, którego głównym bohaterem jest instruktor pływania Jan Pluta (Jan Gałązka). Mężczyzna jest sfrustrowany prowadzeniem zajęć dla dzieci. Ma ambicje i apetyt na więcej.
Postanawia wziąć udział w maratonie pływackim, którego trasa przebiega na linii Hel-Gdynia. Dzięki pomocy trenera, udaje mu się zakwalifikować do zawodów. Jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele będzie go kosztowało dopłynięcie do mety.