Ma na swoim koncie wiele fenomenalnych ról, dzięki którym zdobyła sympatię widzów oraz szacunek branży filmowej i teatralnej. Maja Ostaszewska udowadnia, że jest wszechstronną aktorką. Ale to nie wszystko, bo od lat angażuje się w sprawy społeczno-polityczne. To, że związała się z branżą artystyczną nie jest przypadkowe. Już jako mała dziewczynka przesiąkała światem kultury. Mało kto wie, czyją córką jest Maja Ostaszewska. Co mówiła o dzieciństwie?

Reklama

Dzieciństwo Mai Ostaszewskiej

Nie każdy wie, że aktorka wywodzi się ze szlacheckiego rodu herbu Ostoja sięgającego XIV wieku. Jej dziadek, Tadeusz Ostaszewski był rzeźbiarzem i profesorem krakowskiej ASP. W Ojcowie postawił galerię, dom, w którym dziś mieszkają rodzice Mai Ostaszewskiej.

Aktorka wspomina czule swoje dzieciństwo, które było przepełnione wielką miłością. Rodzice byli uważni na potrzeby swoich pociech, dawali im wsparcie, budowali w nich poczucie własnej wartości, uczyli tolerancji i szacunku dla innych ludzi. Oprócz tego, aktorka i jej rodzeństwo otrzymali dużo wolności, co sprawiało, że uczyli się od początku odpowiedzialności. „Dostałam w prezencie od losu wspaniałych rodziców, cudowne rodzeństwo i ciepły, kochany dom. To, co z niego wyniosłam, do dziś daje mi możliwość rozwoju, jest moją drogą do wolności i największą wartością w moim życiu”, mówiła w wywiadzie dla Echa Dnia.

Zobacz też: Juliusz Machulski ma znaną i piekielnie zdolną córkę. Mało kto o tym wiedział

AKPA

Maja Ostaszewska kilka lat spędziła w górach, gdzie rodzice wynajęli dom w Przesiece koło Karpacza. Pamięta dni, gdy wracała kilka kilometrów z przystanku autobusowego do domu drogą, którą prowadziła przez las wzdłuż potoku. „Oswajałam przyrodę i się nią syciłam. Tam też powstał ośrodek buddyjski. Ojciec współpracował wtedy z Centrum Badań Twórczości Grotowskiego we Wrocławiu. Bardzo dużo podróżował, odwiedzali nas muzycy z całego świata. Rodzice praktykowali japoński zen, więc często przyjeżdżali do nas mistrzowie buddyjscy. Na tle ówczesnej szarej rzeczywistości u nas w domu było bardzo kolorowo. Wtedy zrozumiałam, że świat jest różnorodny. Nie bałam się inności”, opowiadała Beacie Nowickiej w VIVIE! z 2021 roku.

Zobacz także

Rodzice przekazywali dzieciom także świadomość, że są częścią przyrody, a nie jej władcą. Aktorka od najmłodszych lat nie je mięsa, a zwierzęta traktuje jak przyjaciół. Wciąż pamięta o przekazie, który jej dano: „Zwierzęta to moi przyjaciele, ja ich nie zjadam”. Dla niej było to oczywiste. „Musimy ją współtworzyć i chronić, tak jak chronimy siebie, bo stanowimy element tego ekosystemu. To jest najważniejsza nauka, jaką wyniosłam z domu. Zaczęło się od tego, że moi rodzice podjęli decyzję o niejedzeniu mięsa z powodów etycznych”, zwierzała się Maja Ostaszewska. Dziś wartości, które wyniosła z rodzinnego domu przekazuje dwójce swoich pociech.

Bartek Wieczorek

Kim jest tata Mai Ostaszewskiej? Jacek Ostaszewski to ceniony artysta!

Fakt, że Maja Ostaszewska związała swoją przyszłość z branżą artystyczną nie był przypadkowy. Jej ojciec jest cenionym artystą! Sam wychowywał się w krakowskim domu, pielęgnującym tradycyjne wartości. Babcia Mai Ostaszewskiej, była aktorką, występowała w teatrze. Z kolei dziadek, o czym pisaliśmy wcześniej był rzeźbiarzem i projektantem oprawy scenograficznej spektakli w Teatrze Rapsodycznym. A Jacek Ostaszewski to kompozytor, flecista, kontrabasista, a także reżyser teatralny i wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Wraz z Markiem Jackowskim założył na początku lat 70. XX wieku grupę Osjan.

Sprawdź też: Maja Ostaszewska i Michał Englert są rzymskim małżeństwem. To nietypowe rozwiązanie zaproponowała sama aktorka

Córka przyglądała się z boku działalności taty. Była zachwycona i nie ukrywała podziwu. Zdarzało się, że wraz z rodzeństwem towarzyszyła muzykowi podczas koncertów i zza kulis obserwowali jego relację z publicznością. „Uwielbiam muzykę Osjan, bo kojarzy mi się z pięknymi chwilami z dzieciństwa. Kiedy byłam dzieckiem, często towarzyszyłam rodzicom na koncertach. […] Mam tylko miłe wspomnienia związane z tą muzyką. Ona uruchamia we mnie dobre emocje”, tłumaczyła aktorka na łamach Echa Dnia.

Artysta współpracował potem z m.in. z Tomaszem Stańką, Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Markiem Grechutą i zespołem Anawa, komponuje również muzykę teatralną, baletową oraz filmową. A w 2005 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Choć muzyka gra w jego życiu ważną rolę, to artysta podkreśla, że to rodzina jest najważniejszą inspiracją, fundamentem spokoju i trwałości.

Piętka Mieszko

Muniek Staszczyk, Jacek Ostaszewski, 2011

Reklama

[Ostatnia publikacja na Viva Historie 12.07.2024 r.]

Reklama
Reklama
Reklama